Problemy pogodowe w Polsce. Zachód na plusie, wschód na minusie

Polska wschodnia od kilku dni boryka się ze skutkami ataku zimy, w wielu regionach wieje silny wiatr tworzący zaspy na drogach. Tym czasem do południowych i zachodnich regionów naszego kraju zaczęło napływać ciepłe powietrze.

W ciągu ostatnich kilku dni w Polsce, zwłaszcza na północnym wschodzie, wschodzie i na terenach górskich oraz podgórskich występuje dość silny, a chwilami porywisty wiatr. Wiatr jest efektem znacznego gradientu barycznego, jaki występuje między północno-wschodnią a zachodnią częścią naszego kraju. Mroźny wyż znad Europy wschodniej w ciągu ostatnich dni dość mocno się rozbudował, jednak obecnie powoli ustępuje pod naporem niżów atlantyckich, w związku z powyższym obserwowane są duże gradienty baryczne i dynamiczny napływ ciepłych mas powietrza z południa do centralnej części kontynentu.

W górach silny wiatr jest dodatkowo wzmacniany przez intensywne zjawisko fenowe, zwłaszcza w Sudetach. W wielu regionach naszego kraju w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin notowano wiatr o prędkości dochodzącej w porywach do 60-70 km/h, a w Kotlinie Kłodzkiej przekraczającej 100 km/h. W wyniku porywistego wiatru na Pogórzu Sudeckim i w rejonie Kotliny Kłodzkiej doszło do powstania lokalnych szkód, notowano też przerwy w dostawie prądu.

Natomiast na wschodzie kraju, zwłaszcza w województwie lubelskim, silne wiatry wiejące tam od kilku dni usypały z sypkiego śniegu nawet trzymetrowe zaspy, odcinając dojazd do wielu wsi. Obecnie służby odpowiedzialne za zimowe utrzymywanie dróg prowadzą w tym regionie Polski intensywne działania. Niestety, silny wiatr nadal wieje i usypuje na posprzątanych drogach kolejne zaspy. Problemy występują także na kolei – śnieg zwiewany z pół często zasypuje rozjazdy uniemożliwiając pociągom przejazd.

2014-02-02 11:06:10
(fot. lublin112.pl, oprac. dzięki współpracy z serwisem www.lowcyburz.pl)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności