690 680 960

Prezydent Lublina z wizytą gospodarską w gmachu remontowanego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów (zdjęcia)

Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe w gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk udał się do placówki oświatowej z wizytą gospodarską.

Po miesiącach kompleksowego remontu wnętrze Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów nabiera blasku. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk udał się do placówki oświatowej z wizytą gospodarską, aby sprawdzić, jak wyglądają postępy prac remontowych.

– Ponad stuletni gmach szkoły przy ulicy Bernardyńskiej odegrał istotną rolę w historii Lublina, jako miejsce ważne dla rozwoju edukacji ekonomicznej oraz całego lubelskiego przemysłu i handlu. Spadkobiercami tej tradycji są obecnie uczniowie i cała społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych. Sam budynek jest również wyjątkową ozdobą całej ulicy i dzielnicy Śródmieście. Obecnie rozpoczynamy ostatni etap prac. Ich efekty są najbardziej zauważalne i dają ogromną satysfakcję, tym bardziej, że jak wielokrotnie podkreślaliśmy, przebudowa takich zabytkowych obiektów niesie ze sobą ryzyko niespodziewanych i trudnych do przewidzenia sytuacji na etapie projektu. Cieszę się, że młodzież we wrześniu podejmie naukę w tak pięknie odnowionej placówce – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Większość sal lekcyjnych została już pomalowana, w wielu pomieszczeniach zakończono też montaż osprzętu elektrycznego. Na ponad 1500 m2 położono nowe warstwy posadzkowe. Trwa cyklinowanie i lakierownie nowo położonych parkietów dębowych – stan zaawansowania tych prac wynosi ok. 75 %. W pomieszczeniach, w których nawierzchnię stanowi terakota, podłogi są już gotowe.

W wyremontowanych łazienkach pozostał tzw. biały montaż, czyli instalacja urządzeń ceramicznych i armatury. Ze względu na stan techniczny drzwi, za zgodą konserwatora zabytków została podjęta decyzja o ich wymianie, co pierwotnie nie było planowane. Wkrótce Miasto przystąpi do ogłoszenia postępowania przetargowego na wykonanie nowej stolarki drzwiowej do sal lekcyjnych.

Na poddaszu trwa jeszcze przebudowa. Jego drewniana konstrukcja została zabezpieczona preparatami ogniochronnymi, wykonano izolację termiczną oraz podwieszane sufity. W celu wyodrębnienia pomieszczeń na poddaszu zostały zamontowane ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili systemowych wraz z warstwą izolacji. Z pracami na poddaszu wiązała się także konieczność wykonania nowej wentylacji mechanicznej, a także dodatkowych prac w zakresie instalacji elektrycznej. Obecnie pozostał montaż grzejników oraz wykończenie ścian.

Po przebudowie obiekt został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwóch sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieniła swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla około 70 osób. Na całość wykonanych w obiekcie robót złożyły się m.in. takie prace jak: wymiana konstrukcji i pokrycia dachu, przebudowa poddasza, wymiana zniszczonych stropów w części budynku, wymiana tynków, montaż nowych instalacji (elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji i in.), gruntowny remont sal lekcyjnych, pracowni, łazienek, korytarzy, a także wymiana podłóg oraz planowana obecnie wymiana stolarki drzwiowej. Ponadto elewacja budynku została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki i ubytków.

Przebudowa i remont budynku przy ul. Bernardyńskiej to zadanie realizowane z projektu pn. Poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 14,1 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

(fot. UM Lublin)

30 komentarzy

 1. Łysy jak Gierek…z wizytą gospodarską. A gdzie jest sól i chleb dla łysego?

 2. Chodzilem tam do szkoły. Uczyła mnie matematyki Elka O.. Bolała mnie z matmy. Chłopa nie miała i nie ma bo kto by ja chciał.

 3. Był rozwijany czerwony dywan dla owada?

 4. Przemianować na mieszkalno developerke

 5. Kiedy koniec remontu DDM, Janowskiej, Diamentowej ?

 6. Też tam uczęszczałam, że tak powiem, długo miałam koszmary z panią od rachunkowości w roli głównej, nie życzę jej dobrze. Ale atmosfera była przednia, chłopaki uciekali od wojska, dziewczyny szukały mężów, nauczycielki romansowały z uczniami, ciekawe towarzystwo 🙂

 7. Miejmy teraz nadzieję, ze młodzież doceni ten remont i nie zniszczy wnętrza… Moje dziecko chodzi do Szkoły Muzycznej, w której młodzież z Vetterów „gościła” od zeszłego roku, póki była nauka stacjonarna. Obserwowałam, jak nowo pomalowane ściany w szkole muzycznej po wakacjach zostały wzbogacone już we wrześniu o graffiti w postaci odbitych śladów podeszwy butów szanownej młodzieży z Vetterów (chyba to taka pamiątka miała być po ich pobycie). Na zwróconą im uwagę, młodzież beznamiętnie wzruszyła ramionami i zaczęła się śmiać… Ot kultura, tylko do takich zabytkowych wnętrz ich wprowadzić.

 8. Ten budynek jest niesamowity.

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas