Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Premier Mateusz Morawiecki o pomocy Niemców dla Ukrainy: „5 tysięcy hełmów to chyba żart” (wideo)

W sobotę premier Mateusz Morawiecki udał się do Berlina na spotkanie z prezydentem Litwy oraz kanclerzem Niemiec. Szef rządu w ostrych słowach ocenił dotychczasową niemiecką pomoc dla Ukrainy.

– Znajdujemy się w dramatycznym momencie historii i odpowiadamy przed trybunałem historii za nasze decyzje i za decyzje wszystkich, którzy mogą wpłynąć na to, co dzieje się na Ukrainie. Rosja nie tylko chce pozbawić Ukrainę suwerenności, ale zabija dzieci, kobiety i mężczyzn. Rosja chce naruszyć porządek pokoju, który został ustalony po II wojnie światowej. Chce zniszczyć świat, jaki znamy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że nie ma chwili do stracenia, bo Ukraińcy bronią się cały czas bardzo zdecydowanie, ale Rosja ma dużo silniejszą armię. Ukraińcy bronią się do ostatniej kropli krwi, jak widzieliśmy na Wyspie Węży.

– Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, który widzimy także tutaj w Niemczech. Po to przyjechałem do Olafa Scholza, aby wstrząsnąć sumieniem Niemiec, by zdecydowali się na zdecydowane i miażdżące sankcje, które wpłynęłyby na decyzje Putina. Putinie, przestań atakować Ukrainę, przestać mordować ludzi – to musi być wiadomość, która popłynie z Berlina do Moskwy – apelował premier.

Kontynuując mówił, że nie tylko NS2, musimy też zamknąć Nord Stream 1, a także zamrozić i konfiskować majątki rosyjskich oligarchów, a pieniądze użyć na odbudowę niepodległej Ukrainy.

– Musimy zamknąć SWIFT dla Rosji. Wszystkie sankcje powinny być teraz na stole i w Berlinie chcę o tym rozmawiać z Olafem Scholzem. Nie ma chwili do stracenia. 5 tys. hełmów to jest chyba jakiś żart. To musi być realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy walczą także za naszą wolność, żebyśmy my nie byli następni. Pomoc jest potrzebna, humanitarna też, ale nie jest najważniejsza. Najważniejsza jest pomoc w postaci ogromnej presji. Zatrzymajcie swoje wojska rosyjskie i wycofajcie się, aby znowu zapanował pokój. To jest dzisiaj najważniejsze – grzmiał premier w Berlinie.

Jednocześnie zwrócił się do Niemców mówiąc, że dzisiaj stoimy w obliczu trybunału historii, a niepodległe, demokratyczne i suwerenne państwo zostało zaatakowane przez Rosję.

– Niemcy nie mogą pogrążyć się w zabetonowanym egoizmie, ponieważ na horyzoncie widzimy kolejną groźbę ludobójstwa. Tam giną niewinni ludzie. Widzicie codziennie te zdjęcia. Co z Waszymi sumieniami? Pomóżmy im – pakiet sankcji musi być miażdżący. Musimy wyłączyć Rosję ze SWIFT. Nie możemy kupować od nich ropy, gazu czy węgla – musimy się od nich uniezależnić. Musimy wykreślić rosyjskie podmioty gospodarcze z MSCI. To powinno dotyczyć nie tylko oligarchów, ale całego rosyjskiego biznesu. Putin musi trafić na listę sankcji. To jest moment o historycznym znaczeniu. Nie mamy czasu do stracenia. Jaka pomoc została przez Was Niemców przekazana Ukrainie? 5 tysięcy hełmów to chyba żart – dodał Mateusz Morawiecki.

Na koniec powiedział, że musimy przekazać Ukrainie prawdziwą pomoc.

– I proszę pamiętać, że rurociągami NS2 i NS1 płynie nie tylko gaz, ale też krew dzieci, żołnierzy i matek. Proszę się nad tym zastanowić. Musimy być pewni, że to, co dzisiaj zrobimy przyczyni się do niepodległości i suwerenności Ukrainy. To jest też w interesie całej Unii Europejskiej – powiedział szef rządu.

(fot. KPRM)

55 komentarzy

  1. Nie kupuj w szwabskich marketach

  2. Co z pociągami z ruskim węglem panie pinokio?

  3. Qwerty Ja, jako Obywatel Polski marzę o tym by takich jak Ty… nawet w sieci eliminować … A jeśliby była okazja poza siecią…:) tym bardziej… 🙂 Dlatego dziwi mnie fakt,że redaktorzy w rurkach nie odrózniają wrogich wpisów. smiem twierdzić nie jesteście Polakami! Żyjecie tu..na nasz rachunek,chyba?

  4. KubaTY tak na serio? Piszesz jakbyś był z…rządu.;)

  5. Jak gościa nie lubię i nie oopieram – to tutaj powiedział coś mądrego. Niemcy mają wpływ na decyzje ruskiego kretyna i gdyby zareagowali odpowiednio to może wpłynęłoby to na jego decyzje. Miejmy nadzieję, że wojna niebawem się zakończy.

Z kraju