690 680 960

Pożary w trakcie prac polowych. Ogień strawił ścierniska, zboże, częściowo kombajn i prasę do słomy (zdjęcia)

W ostatnich dniach na terenie powiatu zamojskiego odnotowano 7 pożarów ściernisk i zboża na pniu, częściowemu spaleniu uległ także kombajn zbożowy oraz prasa do słomy. Dzięki podjętym działaniom, użyciu gaśnic, wykonaniu pasów zabezpieczających, jak również szybko podjętym działaniem gaśniczym udało się w znacznym stopniu zmniejszyć straty pożarowe.

Największe straty pożarowe zanotowano w trakcie pożaru prasy do rolowania słomy, jaki miał miejsce w Horyszowie Polskim w minioną sobotę. Dwa dni wcześniej w miejscowości Czołki prawdopodobnie w wyniku przegrzania się pasa zapalił się przedział silnikowy kombajnu zbożowego bizon. Właściciel podjął działania gaśnicze przy wykorzystaniu gaśnic. Straty oszacowano na 15 tys. zł.

Jak relacjonują strażacy, spośród 7 pożarów ściernisk, w dwóch przypadkach (Stanisławka, Żuków) doszło do zapalenia się zboża na pniu na pow. ok. 0,5 ha. Pożary stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich upraw lub pobliskiego lasu.

W tych przypadkach pomocni podczas prowadzonych działań gaśniczych okazali się miejscowi rolnicy, którzy w celu ograniczenia się rozprzestrzeniania ognia wykonali pasy ochronne przy użyciu brony talerzowej.

Strażacy apelują również o rozwagę w posługiwaniu się ogniem otwartym, jednocześnie zwracają uwagę, aby zadbać o sprawne gaśnice, których użycie może w zdecydowany sposób zmniejszyć straty pożarowe.

(fot. PSP Zamość)

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie