Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Powstrzymaj pijanego kierowcę”- Może zabić twoje dziecko lub kogoś z rodziny

Właśnie rozpoczęła się kampania skierowana do osób, które widzą osoby kierujące pojazdami pod wpływem alkoholu. Przekaz jest jasny, nie bądź bierny, reaguj!

Wystartowała właśnie kampania „Powstrzymaj pijanego kierowcę”, której celem jest podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o skutkach do jakich prowadzi prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Jak wyjaśniają funkcjonariusze policji, wielu tragedii można by uniknąć, gdyby ludzie reagowali, kiedy widzą osobę pijaną za kółkiem. Tymczasem często dochodzi do sytuacji, że panuje powszechne zezwolenie na tego typu działanie i świadkowie widząc pijaną osobę wsiadającą za kierownicę nie reagują, i wtedy to często dochodzi do tragedii.

Jak pokazują badania wykonane na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Pokazuje to jasno, że jednej trzeciej wypadków z udziałem pijanych kierowców można by uniknąć, gdyby te osoby zareagowały na czas. Tego typu decyzja z pewnością by uchroniła wiele ofiar, które zginęły przez pijanych prowadzących pojazdy.

Dodatkowo okazuje się, że najczęściej świadkami takiego postępowania nie są osoby obce, ale znajomi (93%) oraz przyjaciele (80%) a także rodzina (49 %). Najczęściej świadkowie tłumaczą się, że nie są to ich sprawy, bądź nie chcą donosić. Dlatego też rozpoczęta właśnie kampania ma pokazać, ze tego typu zachowanie może okazać się tragiczne w skutkach także dla nich samych. Pijany kierowca, co już się zdarzało, może np. po kilkudziesięciu metrach potrącić najbliższych świadków, którzy zaledwie chwilę wcześniej pozwolili mu wsiąść do auta.

Akcja ma również dać świadomość świadkom, że nie zawsze muszą osobiście powstrzymywać pijaną osobę zamierzającą jechać autem, wystarczy że zadzwonią pod bezpłatny numer alarmowy i zgłoszą takie zdarzenie. Policja czy straż miejska zareaguje natychmiast i nie dopuści do tego, by wydarzył się wypadek, w którym często giną niewinne osoby. Uruchomiono również stronę internetową www.powstrzymaj.pl. Znajdują się tam instrukcje, co robić, kiedy jesteśmy świadkami sytuacji, gdy pijana osoba zamierza jechać samochodem, lub już prowadzi.

Nie jest przypadkiem że akcja zaczęła się przed długim weekendem. To właśnie w tym czasie zdarza się bardzo dużo przypadków zatrzymywania pijanych kierowców, a także wypadków z ich udziałem. Tylko w ubiegłym roku w czasie długiego majowego weekendu policja zatrzymała ponad cztery i pół tysiąca nietrzeźwych kierowców

(fot. lublin112)
2014-04-29 21:00:07

3 komentarze

  1. A, naćpanych też? Bo u mnie na os. często widzę gościa który zjara blanta, albo wciągnie kreskę ,a potem wsiada do swojego Golfa IV GTI

  2. naćpany niczym się nie różni od pijanego

  3. kiedys dzwonilam na policje,podawalam im dane auta ktorym jezdzi codziennie pijany kierowca….i nic z tym nie zrobili…jak wariat po osiedlu jezdzil…policja woli czepic sie mlodziezy siedzacej na lawce,niz naprawde pracowac….