Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Powstają trasy rowerowe do Poleskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

Nowe trasy dla rowerzystów nie tylko zapewnią lepszy dojazd jednośladami do Poleskiego Parku Narodowego, lecz poprawią też bezpieczeństwo. Zakończenie inwestycji planowane jest w październiku.

W gminie Urszulin trwa budowa tras rowerowych, które powstają przy drogach powiatowych. Obie rozpoczynają się w Urszulinie, pierwsza prowadzi przez wieś Dębowiec do miejscowości Stare Załucze, druga do Woli Wereszczyńskiej. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu budowy ponad 16 km tras pieszo – rowerowych, na które gmina otrzymała ponad 5,5 miliona złotych dotacji.

Ścieżka do Starego Załucza będzie miała ok. 8 km i znajduje się w ciągu czerwonego szlaku rowerowego „Lublin – Wola Uhruska”. Będzie nią można dotrzeć m.in. do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego oraz dydaktycznej ścieżki Poleskiego Parku Narodowego „Spławy”.

Jak wskazują władze gminy, dzięki tej trasie poprawi się bezpieczeństwo rowerzystów, których z roku na rok przybywa w tych okolicach. Obecnie muszą się oni poruszać drogą powiatową, na której w sezonie wakacyjnym panuje wzmożony ruch samochodowy. Wszystko dlatego, że rzesze turystów przybywających do Poleskiego Parku Narodowego, swoje zwiedzanie rozpoczynają właśnie od Ośrodka Dydaktycznego PPN w Starym Załuczu. docierają oni tam nie tylko samochodami osobowymi, ale także autokarami.

– W chwili obecnej trwa budowa dwóch odcinków o łącznej długości niemalże 16 km ścieżek. Ale mogę już zapowiedzieć, że to nie koniec. Przygotowujemy się do pozyskania kolejnych Funduszy Europejskich i budowy tras pieszo rowerowych na kolejnych newralgicznych odcinkach w naszej gminie – tłumaczy Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin.

Urzędnicy podkreślają, że budowa tras dla rowerzystów jest inwestycją w przyszłość, dodatkowo stanowi rozwój oferty aktywnego wypoczynku. Położenie gminy na szlaku czerwonym Lublin – Wola Uhruska, który biegnie aż do Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo sprawia, że Urszulin staje się jeszcze bardziej atrakcyjny jako miejscowość turystyczna.

Liderem projektu jest gmina Urszulin, natomiast partnerami są Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Poleski Park Narodowy w Urszulinie. W jego skład wchodzi też zakończona już budowa 2 km ścieżki przez Wytyczno do drogi Lublin Włodawa, oraz zrealizowana w 2019 roku przebudowa ścieżki edukacyjnej „Żółwik” w Starym Załuczu. Pojawiły się modele zapylaczy i żółwia błotnego, nowe tablice i urządzenia edukacyjne, zaś chodniki przystosowano dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Do tego dochodzi lotnia oraz woliery dla ptaków.

Powstają trasy rowerowe do Poleskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

Powstają trasy rowerowe do Poleskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

Powstają trasy rowerowe do Poleskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

Powstają trasy rowerowe do Poleskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

(fot. UG Urszulin)

8 komentarzy

 1. Z Lublina na pojezierze przydała by się DDR i mniejsze korki byłyby w sezonie 😉

 2. Русский тролл

  Głupcy!
  Jak to poprawi bezpieczeństwo?

  • Jakbyś umiał korzystać z mózgu, to byś nie zadawał takich tępych pytań. Ale wtłumaczę ci, bo sam tego w życiu nie pojmiesz. W taki sposób poprawi, że teraz piesi i rowerzysci korzystają z ruchliwej drogi. Kierowcy zaś muszą ich omijać. A jak zrobią ściężkę, to spadnie ryzyko potrącenia zarówno pieszego jak też rowerzysty, gdyż będą poruszać się ścieżką a nie jezdnią. Pojąłeś??

   • Русский тролл

    Masz marne pojęcie o ruchu drogowym. Budowa takich ścieżek rowerowych rodzi dużo kolizyjnych konfliktów z drogami poprzecznymi, skrętach w prawo. Bezpieczeństwa to nie podniesie.

 3. Ścieżka rowerowa na Załucze będzie równa, a kiedy jezdnia – droga powiatowa będzie wyremontowana? już była zniszczona-zużyta bo nie remontowana od nowości czyli ponad 40 lat, a obecny ruch ciężarówek -między innymi do budowy tej ścieżki dokończył -zdewastował drogę, fale i dziury?

 4. ***** *** i ich wyborców

  Potrzebne jak zającowi dzwonek na flecie!

 5. 16 km tras rowerowo pieszych i 5 baniek kasy samej dotacji… niezły wałek ktoś nakręcił xDD
  chyba że po drodze można wstąpić do 2 co najmniej karczm na 100 gości na posiłek przy tej trasie o czym autor jakoś nie wspomniał hahaha

 6. a może zrobić ścieżkę nad morze czy do zakopanego zmniejszy sie ruch na zakopiance

Z kraju