690 680 960

Portal na Placu Litewskim zostanie z nami dłużej

Niezwykły projekt, jakim jest Portal, umożliwiający w czasie rzeczywistym obserwowanie i interakcję pomiędzy mieszkańcami Lublina i Wilna, zostanie na Placu Litewskim aż do 31 października.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w porozumieniu z Fundacją Benediktas Gylys, głównym organizatorem projektu po stronie litewskiej oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, lubelskim koordynatorem projektu, podjęto decyzję o wydłużeniu realizacji projektu Portal. Wyjątkowa instalacja litewskich artystów zostanie w Lublinie jeszcze przez trzy miesiące.

– Każdy dzień przy Portalu to wydarzenia kulturalne, spotkania, emocje i uśmiechy. Jest to miejsce zjednoczenia miast, stanowi zachętę do dialogu i komunikacji, dzięki której stajemy się sobie bliżsi. Portal daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Portal zyskał ogromną popularność wśród mieszkańców obu miast, a także przyciągnął uwagę mediów na całym świecie. Do chwili obecnej ukazało się ponad 200 artykułów i wzmianek o Portalu w mediach tradycyjnych i internetowych. Materiały o nim przygotowały renomowane stacje i media, jak BBC czy Reuters. Posty i filmiki o lubelsko-wileńskim projekcie w portalach społecznościowych osiągały setki tysięcy wyświetleń, polubień i udostępnień.

Wszelkie informacje na temat inicjatywy oraz towarzyszących wydarzeń zamieszczone są na profilach Ośrodka www.rozdroza.com, stronie projektu www.portalcities.org i Miasta Lublin www.lublin.eu, a także w opisie wydarzenia pod linkiem: https://www.facebook.com/events/1761749410671402/

(fot. UM Lublin)

16 komentarzy

 1. Bardzo podoba mi się ten portal, chciałbym również aby ta inicjatywa została rozszerzona na inne państwa i miasta. A rotacja tych portali była większa i miała większy zasięg, powiedzmy stopniowo pod patronatem UE na całej jej terenie.

 2. Nie szkoda to prądu na takie bezużyteczne bzdety? Tyle się krzyczy wokół choćby o śladzie węglowym w produkcji czegokolwiek, a nikt nawet się nie pokusi o to by zastanowić się że produkcja samego prądu tworzy olbrzymi ślad węglowy dla środowiska, a w tym przypadku jest to zupełnie niepotrzebne do życia. Pominę oczywiście transport tego czegoś, obsługę itd. Ochronę środowiska rozpocząłbym od likwidacji tego typu bezpotrzebnych bzdur, a naliczyć takowych można setki tysięcy dookoła. Ludziom się wydaje że umilanie sobie życia poprzez otaczanie się takiego typu głupotami środowisko będzie znosić do woli. Organizator zaciera ręce bo kasa leci a bezmyślny tłum się cieszy jak głupi do sera.

  • Nie tłum sie cieszy jak głupi do sera, tylko ty masz bul zwieraczy że powstał dialog zamiast ciemnoty.

   • hehe dialog? Chłopie wróć do szkoły podstawowej bo chyba nie do końca rozumiesz podstawowe pojęcia językowe. Pomachać to możesz babci na „do widzenia” a do dialogu trzeba trochę więcej

   • Potrzebny ten portal jak ryży w Polsce.

 3. Ale.o co w tym ekranie chodzi z ludźmi sie gada czy co jest ??? I w jakim języku lacinie ??? Dziwny portal coś tu mi się nie podoba

  • Słomiane inwestycje, w dodatku postawili na Litwie na jakieś bzdurne przejście przez ulicę, a u nas wielkie halo.

  • O portalach nie czytałeś,W Lublinie się wchodzi w Wilnie wychodzi. i w drugą stronę.Jest jedno ale musisz byc na golasa żeby się teleportować, czyli bez żadnych ubrań zakupów bo przy teleportacjii materia się miesza czy jakoś tak.

  • bo tu w zasadzie nie ma nic do podobania, ot taki głupawy gadżet dla plebsu żeby się podjarał jak to władza nasza łaskawa, troskliwa o nasze stosunki międzyludzkie

 4. Dajcie inne miasta.

 5. Może mi ktoś w skrócie wytłumaczyć co to jest ??? I o co chodzi w tym okrągłe?? Tylko po ludzku

 6. niech się nasi „rządzący” Lublinem teleportują w jedną stronę….

 7. zamiast dawać pieniądze na pierdoły kierowcy MPK mają najniższą krajową 2200 na rękę żgać mi się chce a kierowców coraz mniej.,…. zastanówcie się czy chcecie mieć kierowców z bolta… czy godnie będę wykonywał swój zawód puki co mogę się przebranżowić….

 8. jest połowa kwietnia 2022 r. portal jak stał tak stoi, kiedy go zlikwidują wreszcie? o jaką kasę chodzi i dla kogo?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska