Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Port Lotniczy Lublin wprowadza kolejne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Port Lotniczy Lublin zacieśniają współpracę. Chodzi m.in. o realizację działań mających na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wspieranie projektów i programów w zakresie integracji społecznej i zawodowej.

W piątek 21 lutego podpisane zostało oficjalne porozumienie pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Portem Lotniczym Lublin. Przedmiotem współpracy ma być m.in. realizacja działań mających na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz wspieranie projektów i programów w zakresie integracji społecznej i zawodowej. W ramach działań na rzecz kształtowania pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych, przewidziane jest m.in. szkolenie pracowników lotniska, w tym nauka języka migowego. Wszystko po to, aby ułatwić komunikację z osobami niepełnosprawnymi i dzięki temu podnieść jakość ich obsługi.

– Chcemy, aby Port Lotniczy Lublin był dostępny dla każdego, a podróż odbywała się w komfortowych warunkach bez utrudnień. Obecnie dysponujemy wózkami do przejazdu przez bramkę kontroli dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a także specjalnym pojazdem, który umożliwia transport na pokład samolotu. Podpisane porozumienie ma pomóc wdrożyć kolejne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

W ramach porozumienia, Port Lotniczy Lublin udostępnia także swoją przestrzeń do realizacji działań promocyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych. Dlatego od dzisiaj do wtorku 25 lutego, w ogólnodostępnej części terminala, pasażerowie mogą oglądać wystawę prac wyłonionych w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Są to nagrodzone prace malarskie, ale także rzeźby, które reprezentowały nasze województwo na etapie krajowym. Tematem przewodnim wystawy jest hasło: „Podróż moich marzeń”.

– Porozumienie o współpracy PFRON z lubelskim portem lotniczym to kolejny krok w stronę lepszej komunikacji i większej dostępności obiektów przestrzeni publicznej dla niepełnosprawnych mieszkańców województwa oraz odwiedzających region podróżnych z niepełnosprawnościami. Prezentowana w holu wystawa sztuki niepełnosprawnych artystów jest dobrym przykładem współpracy, którą od dziś będziemy realizować na wielu płaszczyznach – podkreśla prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

To trzecie porozumienie zawarte przez PFRON z instytucją lotniczą. Dotychczas podobne dokumenty podpisane zostały z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” i Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

(fot. nadesłane)

4 komentarze

  1. To jest dobra wiadomość – szkoda tylko że nic się nie zmienia jeżeli chodzi o ścieżkę połączeń – cały czas ten sam marazm ! Szkoda że nasze lubelskie lotnisko jest tak słabo zarządzane ! Nie wspomnę o MOSIR bo to jest typowy generator kosztów a dobre źródło dochodu dla osób powiązanych w UM w Lublinie.

  2. Kilka lawet krążących po mieście lawet (wywożące nieprawidłowo zaparkowane na chodnikach pojazdy) zrobiłoby wielokrotnie więcej dla poprawy poruszania się osobom niepełnosprawnym po mieście, niż te wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę.
    Co ciekawe, te lawety robiłyby to za darmo, bo za niewielką prowizję od mandatu od każdego wywiezionego pojazdu.

Z kraju