Od poniedziałku wchodzą nowe przepisy dla kierowców. Będzie wiele zmian

W poniedziałek 18 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy, które uderzają głównie w piratów drogowych. Wobec kierowców powodujących największe zagrożenie na drogach, poprzez drastyczne łamanie przepisów ruchu drogowego, będą wyciągane o wiele surowsze konsekwencje.

Poniżej szczegółowe zmiany jakie wejdą w życie od przyszłego tygodnia:

PROWADZENIE POJAZDU POD WPŁYWEM ALKOHOLU

Po długich oczekiwaniach wprowadzono w końcu surowsze konsekwencje wobec kierowców, którzy wsiadają za kierownicę po pijanemu. Także ci, którzy po pijanemu spowodowali wypadek, w którym zostały osoby ranne lub ofiary, muszą się teraz spodziewać nieuchronnej i pewnej kary. Oprócz zakazu kierowania pojazdami, który teraz będzie mógł zostać orzeczony na okres od 3 do nawet do 15 lat (dotychczas było to 10 lat), nieodpowiedzialni kierowcy poczują finansowe konsekwencje. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne. Osoba przyłapana na jeździe na podwójnym gazie po raz pierwszy zapłaci karę mniejszą niż 5 tys. złotych, z kolei gdy będzie to już kolejna wpadka, kara grzywny wyniesie nie mniej niż 10 tys. złotych.

W przepisach znalazły się także zapisy, o możliwości zastosowania w pojazdach tzw. blokady alkoholowej. Kierowca żeby uruchomić auto, musi dmuchnąć w urządzenie podobne do alokomatu i dopiero gdy okaże się że jest trzeźwy, silnik będzie mógł zostać uruchomiony. Jednak stosowane ono może być tylko w wyjątkowych sytuacjach, bardziej jako próba niż kara. Mianowicie na wniosek kierowcy skazanego za jazdę pod wpływem alkoholu, sąd może zmienić sposób wykonania kary, z zakazu prowadzenia pojazdów na zamontowanie w aucie blokady alkoholowej. Lecz tego typu zmiana może nastąpić tylko i wyłącznie, gdy minie co najmniej połowa orzeczonego wymiaru kary, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

MŁODZI KIEROWCY

Zaostrzone zostały przepisy wobec młodych, niedoświadczonych kierowców, których często cechuje brawura i brak przewidywania konsekwencji. Teraz w stosunku co do osób, które w okresie 2 lat od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy dopuściły jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, może zostać zastosowane cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Chodzi np. o spowodowanie wypadku drogowego czy też kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Prawo jazdy młody kierowca straci także, gdy popełni trzy wykroczenia polegające na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h. Jednak w tym przypadku, o ile przepisy te zostały już wprowadzone do ustawy, to zaczną obowiązywać dopiero w 2016 roku.

KIEROWANIE BEZ UPRAWNIEŃ

W ostatnich latach lawinowo wzrasta ilość kierowców, którzy poruszają się po drogach nie posiadając wymaganych do kierowania pojazdami uprawnień. Są to zarówno osoby, które nigdy nie posiadały prawa jazdy, jak i takie, którym zostało ono zatrzymane, np. za przekroczenie limitu punktów karnych, jazdę po pijanemu, czy też za nieznajomość przepisów ruchu drogowego. Dotychczas groził za to tylko mandat, lecz od poniedziałku, jazda bez uprawnień stanie się przestępstwem. O ile wobec osób nigdy nie posiadających prawa jazdy, zastosowanie dalej będą miały mandaty karne, to w przypadku kierowców z zatrzymanymi uprawnieniami, kary znacznie wzrosną. Sprawy takie będą kierowane do sądu a ten może orzec karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także dołączyć dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów.

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI

Emocje wśród kierowców najbardziej budzi przepis o zatrzymywaniu uprawnień, za rażące przekroczenie prędkości. Jednak warto pamiętać, że nowy przepis będzie obowiązywał, tylko i wyłącznie w terenach zabudowanych. Gdy kierujący przekroczy tam prędkość o 50 km i więcej, podczas kontroli zostanie mu automatycznie zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli w tym czasie kierowca znów wsiądzie za kierownicę, okres zakazu prowadzenia pojazdów zostanie wydłużony do pół roku. A jeżeli i to nic nie da, taka osoba będzie musiała od nowa zapisać się na kurs i przystąpić do egzaminu. Podobnie będzie w przypadku przewożenia większej ilości osób, niż miejsc w samochodzie.

USUNIĘCIE POJAZDU Z DROGI

W przepisach wprowadzono nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Zapis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, a więc która nigdy uprawnienia tego nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Gdy policja zatrzyma kierowcę bez uprawnień, na miejsce zostanie wezwana laweta, która odholuje auto na parking strzeżony, bądź też w inne miejsce, gdzie pojazd będzie mógł zostać zabezpieczony. Funkcjonariusz odstąpi od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

(fot. lublin112)
2015-05-15 08:00:56

Zobacz również

41 komentarzy

 1. Szkoda tylko, że w Polsce prawie wszędzie jest teren zabudowany.

 2. Chichotek z głupotek - zwyczajny

  Z tych zmian cieszę się jak nie wiem co, albo nawet bardziej 🙂 Moi współplemieńcy, męczennicy motoryzacji tak się ostatnio rozwydrzyli, że przynoszą wstyd, hańbę, kwas i kichę – 4w1, oraz są bezpośrednią przyczyną w/w zmian.
  Liczę na to, że nowe przepisy będę egzekwowane z całą stanowczością i nie będą podlegać tzw. „załatwianiu” przez „plecy” i koneksje rodzinno-kolesiowskie.
  Tak nam dopomóż Bóg i Policjo. 🙂

 3. weźcie się lepiej za sałaciarzy którzy bardzo często jeżdżą bez uprawnień jako taksówkarz i w ogóle bez uprawnień do kierowania samochodem. ci to dopiero łamią orzepisy, zatrzymują się gdzie popadnie, zawracają na podwójnej ciągłej itd, można wymieniać… 😉

  • Dokładnie… Taksówkarze jeżdżą jak im się podoba, nawet po chodnikach. Wymuszają, łamią przepisy, zatrzymują się, blokując przy tym przejazd innym… I za to powinni się zabrać przede wszystkim. W drugiej kolejności za sprawdzanie wiekowych kierowców, którzy prawo jazdy zdawali wiele lat temu, a w międzyczasie pogorszył im się przecież wzrok, słuch, koncentracja…

  • Dojedz człowieku w godzinach szczytu na zlecenie w 5-7 minut tak jak wymaga tego regulamin , nie łamiąc przy tym ani jednego przepisu. Co do zatrzymywania się gdzie popadnie także pragnę zaznaczyć , że szefa i klienta nie obchodzą punkty karne dla kierowcy, oni chcą wysiąść w danym punkcie dlatego tez często taksówka zatrzymuje się w nieodpowiednim miejscu. Pozdrawiam wiecznie narzekających , bo przecież nigdy w życiu nie jechaliście taksówka lub nie czekaliście na nią zziębnieci 🙂

   • Taxi nie jest pojazdem uprzywilejowanym wiec nie widzę powodu aby łagodniej patrzeć.

  • ale tępa pipa,chciałbym cie trafić zobaczyła byś jak sie jedzie wg.przepisów- oczywiście na moją korzyść

 4. policyjne państwo

  • Dokładnie.
   Zero samodzielnego myślenia, wszystko narzucone.
   Nabijanie kabzy.
   Mandaty wysokości pensji.
   Takie rzeczy tylko w Polsce…

   • Lepiej pozwolić na wszystko i patrzeć jak pijaki rozjeżdżają nam dzieci na przejściach? Kary finansowe to jedyne co może powstrzyma niektórych idiotów do wsiadania za kierownice..

    • Uważam, że zamiast fotoradaru postawić kulomiota, a wtedy i immunitet nie uchroni pirata drogowego

   • to jak inaczej ogarnąć ten burdel i chamstwo na drogach ?

 5. Szkoda tylko, że te przepisy nie obowiązują posłów i innych osób z immunitetem.

 6. przepisy fajne, szkoda że nie w Polsce. Teraz będzie suszenie w miejscowościach na trasach gdzie teren zabudowany jest przez 100 m- 1500zł i brak prawka na 3 miesiace

 7. Wystarczy 60 koników pod maską .. Masz więcej to patrz w lusterka 8 razy – miśki są wszędzie .

 8. Zgadzam się że należy podwyższyć mandaty bo ludzie przesadzają na drodze. Ale kontrole powinny być prowadzone w miejscach niebezpiecznych tam gdzie są przejścia i szkoły. A nie na wylocie z miejscowości gdzie są pola….

 9. „dy kierujący przekroczy tam prędkość o 50 km i więcej, podczas kontroli zostanie mu automatycznie zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy.” – A co z prawem do odmowy przyjęcia mandatu i skierowaniem sprawy do sądu? W Dotychczas jeżeli nie zgadzaliśmy się z pomiarem mogliśmy dowodzić swoich racji w sądzie. Czy w przypadku +50 na zabudowanym tracimy możliwość chociażby zakwestionowania błędu pomiaru itp?

  • Masz prawo odmówić mandat, ale policja i tak zabierze Ci prawo jazdy. Dostaniesz kwitek, na którym możesz jeździć 24h.

  • słuszna uwaga…policyjne państwo się robi

  • jak przekroczysz prędkość o 50 km lub więcej, to policja nie wypisuje Ci mandatu, z urzędu zabiera prawko i spotykacie się w sądzie, prawo do odmowy przyjęcia mandatu przysługuje gdy przekroczysz prędkość o mniej niż 50 km.h

  • Dokładnie tak. Twoje prawo do obrony zawarte w Konstytucji w tym przypadku nie działa. Ale kto by się przejmował Konstytucją gdy chodzi o wpływy do budżetu państwa? Gdybym miał zgadywać pomysłodawcę, postawiłbym na Posła Żmijana.

 10. Niczego to nie zmienia poza większymi „widełkami” z których górnej granicy i tak sądy nie korzystały.Takie ściemnianie nic więcej a to że „równiejszych” nie obejmuje nowelizacja to już jest naplucie na „zwykłych” obywateli.

 11. Ten, który to podpisał stracił mój głos w wyborach.Mandaty i tak były wysokie,a wyliczanie ich wysokości ze średniej krajowej są żenadą.Ci którzy nie będą płacić za mandaty, bo są chronieni politycznie znacznie zawyżają tą średnią…

 12. a co z tolerancja przekroczenia predkosci? czy nadal obowiazuje te 10km/h, czy nie?

 13. I kto jest za to winny ? Komorowski ….

 14. Jasne ze do terenu zbudowanego. Nikt nie jeździ poza takim terenem 180 km.,i więcej wiec i o mandat trudniej. A w mieście przekroczyć 100 to,jest moment.Codziennie to się widzi.

 15. Tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o nabijanie kabzy , ruch w interesie trzeba zrobić . kasa kasa kasa kasa , zabieranie praw jazdy kasa , egzaminy kasa , kursy doszkalające kasa .

 16. widać psom i rządowi kasy brakuje

 17. Aaron Fleischmann

  Wszystkim jojczącym na rzekome „państwo policyjne” i „drakońskie kary” przypominam, że wysokość mandatów nie była podnoszona od wielu lat, a w porównaniu z krajami Zachodniej Europy nasze prawo i tak było łagodne wobec piratów drogowych. W takich Niemczech za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h dostaje się grzywnę 280 euro, 2 pkt. karne i (za 8 pkt. na koncie traci się prawo jazdy) i 2 mies. zakazu prowadzenia pojazdów. Polska równa się zatem do standardów europejskich. Kończy się czas piratów drogowych śmiejących się policjantom w twarz, kiedy ci za traktowanie publicznej drogi jak toru wyścigowego mogli wystawić co najwyżej 500-zlotowy mandat i dać 10 pkt. karnych.

  • Trzeba mieć nierówno pod sufitem, by porównywać standardy polskie i niemieckie. Ale jeśli już musisz, to porównaj jeszcze dozwoloną zawartość alkoholu w D i w PL.

  • Tylko że w Niemczech 280 euro to jest dla takiego niemca nic praktycznie a w PL 1500zł to cała wypłata 😀

 18. Większość pisze o tych drastycznych sankcjach.Nie demonizujmy ! W USA za przekroczenie,na autostradzie 65 mil idzie się do PIERDLA ! A na ile to decyduje sąd 🙂

 19. taka u nas sprawiedliwośc. właśnie odebrałam prawo jazdy ktore mam na 4 lata po upływie tego czasu musze robic badania bulic za nie i znow zapłacic za plastik. przy czym moj dziadek rocznik 1927 jezdzi sobie bez problemu zadne badania go nie obowiazuja nikt tego nie sprawdza to jest chore…. to jest dopiero zagrozenie ale widocznie nie w tym kraju.

 20. Miało być, ze za drugim razem jak się przekroczy o 50 w zabudowanym to zabierają a z artykułu wynika, że za każdym razem?

 21. Moi drodzy,
  sprawa jest prostsza niż się wydaje. Wystarczy przestrzegać przepisów w mieście, zdjąć nogę z gazu i nic, zupełnie nic nam nie grozi. Nie musimy martwić się mandatami ani utratą uprawnień.
  Ja sam prywatnie lubię „pocisnąć” ale odrobina zdrowego rozsądku uchroni nas przed karami, nie tylko finansowymi. Mamy coraz lepsze auta, mniej czujemy prędkość ufamy różnym systemom a później dziwimy się że na drogach tyle wypadków…

 22. Uważajcie, bo podobno policja na poniedziałek wyznaczyła sobie próg- 100 kierowców ukaranych dzięki nowym przepisom. Że niby zmiana była słuszna i potrzebna 😉 nie dajcie sie 🙂

 23. Jeżeli jesteś pijany i zabijesz kogoś jadąc pod wpływem to dostaniesz max 4 lata 😀 jak jesteś POlicjantem 😀

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9556zł 0.27%
  • GBP 5.145zł 0.35%
  • EUR 4.2732zł 0.04%
  • CHF 4.0213zł -0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Maraton Teatralny w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w Gardzienicach
   Dwie wystawy Stanisława Baja zaplanowano w Galerii Gardzienice
   Zgromadzenie Noworoczne w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
   Wyprzedaż garażowa stała się już lokalną tradycją
   XI Dzień Historyka na UMCS
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.