Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 160 masztów z flagami ustawią w naszym regionie. Staną w większości gmin województwa [LISTA]

W zdecydowanej większości gminy z województwa lubelskiego uzyskały już odpowiednie poparcie mieszkańców dzięki czemu na ich terenie ustawiony zostanie maszt z flagą narodową. Największe zanotowano w Świdniku, najmniejsze w gminie Ulhówek w powiecie tomaszowskim.

Do końca roku wydłużone zostało głosowanie w rządowym projekcie „Pod biało-czerwoną”, który zakłada budowę w każdej gminie na terenie kraju masztów, na których umieszczone zostaną flagi w barwach narodowych. Mają one być zlokalizowane w centralnych miejscach gmin. Projekt ma według pomysłodawców, zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Ma też uhonorować poległych za wolność i niepodległość ojczyzny, a także zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Cały koszt zakupu masztów i flag będzie finansowany przez Rząd. Jednak to od mieszkańców ma zależeć, w której gminie zostaną one ustawione. Muszą oni zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia tej inicjatywy. W gminach do 20 tys. mieszkańców jest to 100 głosów, w gminach od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców 500 głosów, zaś w gminach, w których zamieszkuje ponad 100 tys. mieszkańców, potrzebne będzie tysiąc głosów. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i opiera się o zapał oraz działanie mieszkańców poszczególnych gmin.

Głosowanie miało się zakończyć 11 listopada, jednak zostało przedłużone do 31 grudnia. Wiadomo już, że w naszym regionie maszty ustawione zostaną w większości gmin. Są powiaty, jak opolski, parczewski, radzyński, świdnicki włodawski czy rycki, gdzie głosami mieszkańców każda gmina ma już zapewniony maszt. W pozostałych powiatach jedynie w kilku gminach nie uzyskano wymaganej liczby głosów. Największe poparcie mieszkańców uzyskano w Świdniku, gdzie wynosi ono 882 proc., w gminie Zamość jest to 670 proc. a w gminie Łuków 620 proc. Najmniejsze poparcie jest za to w gminie Ulhówek w powiecie tomaszowskim – 8 proc czy też w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim – 9 proc.

Gminy w których uzyskano wystarczającą liczbę głosów:
powiat bialski: Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna, Wisznice i Zalesie.
powiat biłgorajski: Aleksandrów, Biszcza, Biłgoraj, Frampol, Goraj, Józefów, Łukowa, Potok Górny,Tarnogród, Tereszpol, Turobin.
powiat chełmski: Chełm, Dorohusk, Dubienka, Leśniowice, Rejowiec Fabryczny, Rejowiec, Ruda Huta, Sawin, Wierzbica, Żmudź, miasto Chełm,
powiat hrubieszowski: Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów, Mircze, Uchanie.
powiat janowski: Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Janów Lubelski, Modliborzyce,
powiat krasnostawski: Fajsławice, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rejowiec, Rudnik, Siennica Różana, miasto Krasnystaw
powiat kraśnicki: Annopol, Dzierzkowice, Szastarka, Trzydnik Duży, Wilkołaz, Zakrzówek
powiat lubartowski: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kock, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Serniki, Uścimów, miasto Lubartów
powiat lubelski: Bełżyce, Borzechów, Bychawa, Garbów, Jabłonna, Jastków, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Strzyżewice, Wojciechów, Wólka, Wysokie, Zakrzew.
powiat łęczyński: Cyców, Ludwin, Milejów, Spiczyn.
powiat łukowski: Adamów, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Trzebieszów, Wojcieszków, Wola Mysłowska, miasta Łuków i Stoczek Łukowski.
powiat opolski: Chodel, Józefów, Karczmiska, Łaziska, Opole Lubelskie, Poniatowa, Wilków.
powiat parczewski: Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Parczew, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.
powiat puławski: Baranów, Kurów, Markuszów, Wąwolnica, Żyrzyn.
powiat radzyński: Borki, Czemierniki, Kąkolewnica Wschodnia, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan Majorat, Wohyń.
powiat rycki: Kłoczew, Nowodwór, Ryki, Stężyca, Ułęż.
powiat świdnicki: Mełgiew, Piaski, Rybczewice, Świdnik, Trawniki.
powiat tomaszowski: Bełżec, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Susiec, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski, Tyszowce.
powiat włodawski: Hańsk, Stary Brus, Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki, miasto Włodawa
powiat zamojski: Krasnobród, Łabunie, Miączyn, Nielisz, Radecznica, Sitno, Skierbieszów, Stary Zamość, Szczebrzeszyn, Zamość.

Gminy w których nie uzyskano wystarczającej liczby głosów:
powiat bialski: Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Drelów miasto Biała Podlaska,
powiat biłgorajski: Józefów, Księżpol, Obsza miasto Biłgoraj
powiat chełmski: Białopole Kamień Siedliszcze Wojsławice
powiat hrubieszowski: Trzeszczany Werbkowice
powiat janowski: Batorz Potok Wielki.
powiat krasnostawski: Gorzków, Żółkiewka
powiat kraśnicki: Kraśnik Gościeradów Urzędów miasto Kraśnik
powiat lubartowski: Lubartów, Kamionka, Ostrówek
powiat lubelski: Głusk, Konopnica, Niemce miasto Lublin
powiat łęczyński: Łęczna, Puchaczów
powiat łukowski: Stoczek Łukowski
powiat puławski: Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Nałęczów, Puławy, miasto Puławy.
powiat tomaszowski: Jarczów, Ulhówek
powiat zamojski: Adamów, Grabowiec, Komarów-Osada, Sułów, Zwierzyniec miasto Zamość

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

71 komentarzy

 1. Patriotyzm na pokaz nic więcej.

  • Zgadzam się z przedmówcą. Prawdziwi patrioci noszą maseczki, płacą podatki i nie atakują innych ludzi, którzy nie zgadzają się z ich poglądami. I nie parkują w miejscach niedozwolonych w niedzielę koło kościołów.

 2. Obstawiam, że w środku beda nadajniki 5G. Teraz czekamy na szczepionki i chipem. Innego powodu nie widze. Tylko czekać jak śmiech przerodzić sie w płacz.

  • Wcale bym się nie zdziwił jakby chodziło o 5G. W Norwegii to co drugi dom stoi oflagowany, wiadomo za własne.

  • A nawet jeżeli będzie 5G, to tylko konkretna częstotliwość działania usług telekomunikacyjnych. Coraz więcej ludzi korzysta z coraz szybszych telefonów to i internet w nich niech się rozwija… Innymi słowy usługi rosną.

   A odnośnie masztów, przecież jeżeli miasto jakieś chce, to samo sobie może postawić maszt, nie musi być jakiś konkurs…

  • Ciekawe od kiedy w szpitalu psychiatrycznym jest dostęp swobodny do internetu dla podopiecznych?

 3. Brzydkie to, niekształtne, niepotrzebne, pic na wodę pod publiczkę, marnowanie publicznych pieniędzy, ale Polska to bogaty kraj, stać nas i na to i ma ławeczki multimedialne.

 4. Zaczyna w szpitalach brakować worków na zwłoki a ci znowu znaleźli sposób jak ukręcić parę złotych na stawianiu nikomu niepotrzebnych masztów.
  Już wam ławeczki niepodległości nie wystarczają?!

  • Dokładnie. Fajnie wydaje się pieniądze podatników. A najfajniej wydaje się je wbrew ich interesom i najpilniejszym potrzebom. Pandemia szaleje? Brak miejsc w szpitalach? A walniemy wam 160 masztów z flagami! Cieszycie się?

 5. POLITYCY TO ZŁODZIEJE!

  NIEZŁY KAMUFLAŻ..
  POLSKA PRZESTAJE POWOLI BYĆ POLSKĄ A ONI MASZTY CHCĄ STAWIAĆ..
  PRZECIEŻ TU O PIENIĄDZE I KONTRAKTY CHODZI..
  ILE TEN MASZT W LUBLINIE KOSZTOWAŁ???
  NIE ZE 2-3 RAZY WIECEJ NIŻ POWINIEN???

  • No przecież nie zrobią czegoś, gdy nie przytną na boku ze 300%, ale tak robią od wojny, niezależnie od frakcji. Poza tym flagi łatwo zmieniać. Bystrzy Amerykanie nie czują że stali się US-Raelem. My za to nie mamy wątpliwości że po wygranej Bidena ( który pochodzi od narodu wybranego jak połowa naszego rządu, wymiaru sprawiedliwości, służb itd. ) gdy przepchają 447 skończą go spłacać, zasiedlać Pl, to będą zmieniać flagi na podwójne.

 6. DURNIE ! Tak jak na Ukrainie Ukry wszędzie od dawna wieszaja swoje flagi że to ich Kraj! To teraz tutaj na wschodzie Polski tosamo się robi.

 7. Kiedyś było 1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego, masowe budowanie szpitali.

  A teraz? Komu tam potrzebne jakieś szpitale czy szkoły. Maszty z flagami wystarczą nam za wszystko.

 8. Z tego co czytałem – maszty mają być współfinansowane z funduszu COVID. Każda szanująca swoich mieszkańców gmina powinna zrezygnować.

 9. tarcza antykryzysowa, pewnie brat któregoś ministra ma za dużo stali i nie ma co z nią zrobić, stawiać maszty tylko pamietajcie żeby koszt podbić conajmniej do 1 mln zł. bez sensu robić za taniej bo to jak podróbka.

 10. korupcja i pranie pieniedzy nic wiecej

Z kraju