Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Konopnica (panorama)

Nadeszła wiosna, pogoda sprzyja wychodzeniu z domu i korzystaniu z uroków budzącej się do życia przyrody. Na razie nie ma co liczyć na dłuższe wyjazdy, warto więc poznać bliżej urocze i warte odwiedzenia zakątki naszego regionu.

Lubelszczyzna to nie tylko popularne wśród turystów miasta jak Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy też Roztoczański i Poleski Park Narodowy. Na terenie województwa jest wiele ciekawych, lecz mało znanych miejsc. Potrafią one zachwycić i warto wybrać się tam np. na spacer, aby odpocząć od zgiełku miasta.

Tym razem zapraszamy do podlubelskiej gminy Konopnica. Graniczy ona od zachodniej strony z Lublinem i od dłuższego czasu, niegdyś rolnicze tereny, zamieniają się w osiedla domów jednorodzinnych. Bliskość miasta, nieskażone przemysłem środowisko, jak też dobre połączenie komunikacyjne sprawiają, że na terenie gminy chętnie osiedlają się dotychczasowi mieszkańcy Lublina.

Gminę Konopnica warto też odwiedzić w ramach weekendowego wypadu poza miasto. Skorzystać można z dwóch szlaków rowerowych. Szlak czarny rozpoczyna się na ul. Raszyńskiej w Lublinie, następnie biegnie ul. Laskową, przez Uniszowice, Motycz, Radawiec Duży, Marynin, Stasin, las Stary Gaj, Zemborzyce Podleśne do ul. Cienistej nad Zalewem Zemborzyckim.

Z kolei szlak żółty swój początek ma w lesie w pobliżu lotniska w Radawcu Dużym, następnie biegnie przez Pawlin, Radawiec Duży, Radawczyk Drugi, Zemborzyce Tereszyńskie w rejon wiaduktu w Konopnicy. Pierwszy z nich ma 30, drugi zaś 18 km. Przez teren gminy przebiega też szlak rowerowy z Lublina do Kazimierza Dolnego.

Na terenie gminy znajdują się kompleksy leśne w rejonie Stasina i Tereszyna czy też Radawca Dużego, do tego doliny rzeczne Czechówki i jej dopływów spod Motycza i Konopnicy, a także źródłowe odcinki Ciemięgi. Północna i północno-wschodnia część gminy charakteryzuje się licznymi suchymi dolinami i wąwozami.

Wśród zabytków warto wymienić zespół dworsko-pałacowy w Motyczu pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, czy też grodzisko w Motyczu z VI-IX w n.e. zaadoptowane na foratalitium. Jeżeli chodzi o obiekty o walorach kulturowych to godne odwiedzenia są: neogotycki kościół p.w. N.M.P. w Konopnicy z 1906 r., park pałacowy w Radawcu Dużym, ruiny XVIII wiecznej dzwonnicy w Konopnicy, a także dopiero co wyremontowany dworzec kolejowy w Kozubszczyźnie wchodzący w skład zespołu budynków stacji kolejowej w Motyczu.

W Radawcu Dużym zlokalizowane jest lotnisko sportowe Aeroklubu Lubelskiego. Od wielu lat organizowane są na nim dożynki wojewódzkie. Spotykają się tam również miłośnicy modelarstwa. Z kolei niedaleko grodziska w Motyczu znajduje się źródełko, gdzie po wodę przyjeżdżają ludzie nie tylko z okolicznych miejscowości, ale nawet z całego regionu. Wciąż rosnąca popularność tego miejsca spowodowała, że wykonane zostało dojście do tego miejsca, barierka, zaś całość zadaszono.

Poniżej, dzięki naszym panoramom, można również bez wychodzenia z domu zobaczyć poszczególne miejscowości gminy Konopnica z Lotu ptaka, kościół w Konopnicy, Centrum Aktywności Fizycznej i Kulturalnej w Kozubszczyźnie, szkoły z terenu gminy czy też słynne źródełko w Motyczu.

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Konopnica (panorama)

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

13 komentarzy

 1. Super. I tak lokalne drogi pozostawiają wiele do życzenia, rozjeżdżane solidarnie przez nowe ciężkie ciągniki miejscowych i ciężarówki i betoniarki wożące materiał na domy nowych mieszkańców. Teraz jeszcze wpuścić w ten ruch kilkuosobowe grupy rowerzystów, a do prywatnych lasów młodziaków na quadach. Tak, tak, poza lasem w Radawcu niemal cała reszta lasów jest prywatna. Ale przecież nieogrodzone, to można wejść jak do siebie, nie? Albo zrobić sobie piknik na czyjejś łące, albo pojeździć konno czy quadem po świeżo zasianym polu. Norma. Ile km ścieżek rowerowych wykonano na terenie gminy? Może jakieś altanki, zatoczki po drodze? Zresztą już niedługo gmina zostanie pocięta na 10-arowe działeczki przez deweloperów, pozagradzana i straci swój mikroklimat, bo od czasu budowy obwodnicy ciężko pracujący urzędnicy nie znaleźli czasu na opracowanie i wdrożenie planu zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu dom można postawić w szczerym polu. Nie zapraszam.

  • „Teraz jeszcze wpuścić w ten ruch kilkuosobowe grupy rowerzystów” – gdzie można wyrobić zezwolenie (i ile ono kosztuje) na wjazd rowerem na Twoją drogę?

  • Panie miejscowy, rozumiem, że jak przyjeżdżasz do Lublina załatwić sprawy to NiGDY nie szukasz miejsca do parkowania na prywatnym terenie („ja tylko na momencik”).

 2. Nie ma to jak zakazywać przemieszczania się i wydawać pieniądze na reklamy turystyczne.
  Puknijcie się w łeb darmozjady z urzędów.

  • Konopnica dogadała się z mpk i zrobili komunikacje to muszą się pochwalić

   • Jak się dogadała???? Zmieniono trasę jednej linii i tyle. To co było to dalej jest. Żadnego nowego połączenia chociaż by się przydało. Ale nie ma komu się zajmować sprawami mieszkańców.

 3. Ale ściema, wirtualny spacer po gminie sprzed 10 lat.
  Gdzie jest s19?

  • Buduje się. A na poważnie, materiał jest zachętą do odwiedzenie Gminy Konopnica, panorama zaś tylko dodatkiem. Proszimy wybaczyć, jednak nie robimy panoram co tydzień, aby były aktualne na bieżąco 😉
   Pozdrawiamy

 4. Pierwszy tekst „Nadeszła wiosna, pogoda sprzyja wychodzeniu z domu”
  Jasne….. Leje i zimno zapraszamy na spacery

  • Nie wiem czy obecnie takim dużym problemem jest czytanie ze zrozumieniem i logiczne myślenie? Pierwsze słowa tytułu: „pomysł na WEEKENDOWY wypad”- w niedzielę ma być 16-18 st C i bez opadów. Ludzie, używajcie mózgu, to nic nie kosztuje.

 5. Lotnisko w Radawcu to teraz wielka łąka. Jak stacjonował tam śmigłowiec LPR to przynajmniej on ruch robił. Od czasu do czasu jakaś stara Cesna polata po kręgu lotniska. Spadochroniarzy i szybowników na razie nie widać – pewnie przez pogodę, ale i oni obrobią się za wszystkim do południa. Ostatnio widziałem, że antka (AN 2) wywieźli na lawecie. A zapominałbym jest jeszcze lotnisko dla modelarzy, ale ile można się patrzeć jak stare chłopy bawią się modelami samolotów. Ot całe lotnisko.

  • No i dobrze, wiesz jaki to hałas? A zdesperowane mieszczuchy i tak przyjeżdżają tam na spacery, ciśnie kwarantanna na zamkniętych osiedlach?