Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Półtonowa bomba lotnicza w wykopie. Akcja usuwania niewybuchu trwała prawie cztery godziny

Niemal cztery godziny trwała akcja usuwania bomby lotniczej z wykopu przy jednej z ulic w Puławach. Na czas pracy saperów ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków oraz pracowników instytucji.

Puławscy policjanci w środę około godziny 9:30 przyjęli zgłoszenie o znalezieniu przy jednej z ulic Puław bomby lotniczej o wadze pół tony. O fakcie tym zostali powiadomieni saperzy z 34 Patrolu Rozminowania z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego, którzy potwierdzili, że wykopano bombę lotniczą z okresu II wojny światowej.

Powołany został sztab kryzysowy, w skład którego weszli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Puławach, Straż Pożarna, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Puławach.

W promieniu półtora kilometra wyznaczono strefę zagrożenia. Zostały zamknięte drogi dojazdowe, zaś policjanci kierowali ruch na objazdy. Ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków oraz pracowników instytucji z tego terenu.

Przygotowano się również na dalszą ewakuację gdyby sytuacja tego wymagała. Dla osób ewakuowanych przygotowano trzy miejsca zbiórek gdzie mogli bezpiecznie przeczekać akcję. Funkcjonariusze zadbali również o bezpieczny przejazd kolumny saperskiej z zabezpieczoną już bombą.

Ostatecznie cała akcja zakończyła się powodzeniem, bomba lotnicza została zabezpieczona przez saperów, a następnie przewieziona na poligon gdzie zostanie unieszkodliwiona.

68-129649

68-129650

2018-06-27 16:42:55
(fot. Policja Puławy)

7 komentarzy

  1. Policja otrzymała zgłoszenie o bombie lotniczej o wadze pół tony… Ci którzy ją znaleźli zwazyli ją najpierw a pozniej zgłosili ? Czy to bomba lotnicza czy inna też wiedzieli odrazu a może szukali w fachowej literaturze 🙂

    • zapewne rozrywkowy Antoni przechodził bokiem przypadkiem całkiem i im powiedział…

    • czepiasz się,przecież odczytali wszystko z etykiety wydrukowanej i przyklejonej przez producenta ew.dystrybutora bomby 😀

      • Wago-wymiar bomby doświadczony zbrojmistrz rozpozna na pierwszy rzut oka. Nic w tym nadzwyczajnego, wystarczy poczytać wspomnienia weteranów lotników z czasów wojny. No ale kto teraz książki czyta…

  2. Trzeba ją było zapakować i wysłać priorytetem do Angeli z kokardką. Toż to własność niemiecka.

  3. Właśnie widać że na konsoli może dzieciaczki się znacie ?!:)) Jak ja bym chciał aby wróciło minimum 6 miesięcy prawdziwego wojska.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo