Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pola na Lubelszczyźnie właśnie przybierają żółty kolor. Rolnicy mają nadzieję, że uprawy rzepaku nie zostaną zdeptane (wideo)

Krajobraz województwa lubelskiego zaczynają właśnie dominować żółte łany pól. To kwitnący rzepak, który jak co roku przyciąga fotografów. Żółte kwiaty utrzymają się około 3 tygodni. Prezentujemy nagranie wykonane na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Polska, po Niemczech i Francji, zaliczana jest do grona największych producentów rzepaku w Unii Europejskiej. Najwięcej upraw tej rośliny w kraju jest właśnie m.in. na Lubelszczyźnie. Wpływ na to ma typowo rolniczy charakter regionu, do tego dochodzą korzystne czynniki glebowo-klimatyczne stwarzające doskonałe warunki do prowadzenia produkcji roślinnej.

W maju, jadąc przez województwo lubelskie, nie da się po drodze nie zauważyć żółtych łanów rzepaku, które niejednokrotnie dominują krajobraz danej okolicy. Szczególnie malowniczo pola wyglądają na Roztoczu. Jest ich tam również bardzo dużo, głównie z uwagi na zlokalizowany na tym terenie duży zakład przetwórczy.

W ostatnich latach kwitnące pola rzepaku stają się niezwykle popularnym tłem do różnego rodzaju sesji fotograficznych. W maju tego typu fotografie dosłownie zalewają media społecznościowe. Jednak moda ta niejednokrotnie staje się dużym utrapieniem dla rolników. O ile selfie na tle kwitnącego rzepaku, nikomu raczej nie powinno przeszkadzać, tak już sesje w żółtym morzu kwiatów przyczyniają się do połamania roślin a co za tym idzie strat.

Należy pamiętać, że pięknie prezentujące się na zdjęciach rośliny są efektem ciężkiej pracy rolników. Oni również często publikują zdjęcia zdeptanych upraw a niekiedy nawet zjeżdżonych przez auta. A warto pamiętać, że za niszczenie pól uprawnych i zasiewów grozi mandat w wysokości 500 zł.

(wideo – Ryszard Molas)

18 komentarzy

  1. NIE PO SIONYM

    • Raczej nie wchodź na nie swoją działkę, pole.
      W Polsce wszystko drutem kolczastym trzeba grodzic.

    • Nic to nie przeszkadza akurat rzepakowi bo czym rzadszy tym lepszy plon

      • Przerzedzać urośnięte? W lesie robi się przerzedzanie, ale weź i połam duże drzewa.

  2. Jakiś mały ten mandat.

  3. Zalew Broczówka koło Skierbieszowa. Przechodzi tamtędy żółty szlak ariański PTTK.

  4. Znowu rzepiary bedom deptac uprawy! A niech je czort!

  5. Jeździłem w sobotę do Modliborzyc, w tamtą stronę obwodnicą, ale powrót wioskami – jak tam jest pięknie…
    Super widoki przez ukształtowanie terenu, ale te pola rzepaku też robią robotę.

  6. Widły wbite w tyłek amatora deptania cudzej własności skutecznie leczą takie objawy. 😉

  7. Rolnicy wszyscy rzuciły się na rzepak nic dziwnego że będzie w zniwa po 1tysiac złotych za tonę polska nie jest taka obszarowa jak Azja czy afryka żeby to skonsumowała tak samo było na Lubelszczyźnie ze skupem warzyw jak każdy np bobiku rolnik posiał po 5a czy 10a ale rolnik polski wiecie jak robi sieje po 10ha czy 20ha i tak później w pompę robią rolnika cena jest niższa niż wyprodukowanie towaru zaznaczam jak każdy by rozsądnie zasial to każdy by miał z tego interes

    • U nas od zawsze było tyle rzepaku xd jego udział nie wiele się zmienia wiec cena nie będzie zależna od tego że „rolnicy się rzucili” tylko od tego jaka będzie polityka naszych władz w stosunku do zalewania rynku wątpliwej jakości i zanieczyszczonymi przez niedopuszczane środki rzepakiem i zbożami z Ukrainy. Tu może być problem….

      • No nie wiem – mi też się wydaje, że jest tego więcej.

        • Pewnie że jest więcej. Biopaliwa zwiększyły konsumpcję. 7% oleju w ON to 2-3 litry w baku samochodu osobowego. Ciężarowy spala 30-40 l na 100 km, więc dziennie trochę wypija. Było, że rafinowany olej trafiał do baków, a potem niósł się zapach smażonych pączków. Kwestia opłacalności.

    • Za dużo pazernych bauerów na wsiach z pod siebie by zjedli i ciągle mało co roku mieszkanie musi być kupione pod wynajem wtedy dopiero jest dobry rok.

  8. Bez przesady, opryskiwaczami stłuką z 5%, podeptane lepiej rośnie. Rzepaki w tym roku ponoć pieniężne(biopaliwa).

    • Lepiej rośnie chronione. Co przejechane jest stracone, ale jeśli nie zniszczą szkodników, to te mogą skasować większość plonu.

  9. Pięknie to wygląda z daleka,ale lanie bez pamięci tych środków ochrony roślin sprawia,że czuć smród chemii,a nie zapach kwiatów rzepaku.W mojej okolicy co drugi dzień jeją hektolitry chemii.
    Ale nie ważne jest zdrowie przyszłych konsumetów,tylko „mo sie łopłacoć”

Dodaj komentarz

Z kraju