Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pokłócili się o Chmielaki, sprawa skończyła się w sądzie. Muszą zmienić nazwę znanej imprezy

Jedni organizują Święto Chmielarzy i Piwowarów drudzy święto plantatorów chmielu. Problemem stał się fakt, iż w nazwie obu imprez znajduje się to samo słowo.

Zakończył się spór pomiędzy miastem Krasnystaw a gminą Wilków. Poszło o nazwę imprez, jakie odbywają się w obu tych miejscowościach.

Krasnystaw od 1971 roku organizuje „Chmielaki” czyli Święto Chmielarzy i Piwowarów, impreza w gminie Wilków ma o wiele krótszą tradycję, jednak jest świętem plantatorów chmielu i nosi nazwę „Chmielaki Nadwiślańskie”.

Przez ostatnie lata oba wydarzenia odbywały się bez żadnych problemów, gdyż w Wilkowie wyraźnie podkreślano nadwiślański charakter imprezy, dodatkowo jedna z nich przeznaczona była dla producentów piwa, druga dla rolników zajmujących się uprawą chmielu.

Jednak jakiś czas temu była już burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz uznała, że gmina Wilków nie miała prawa używać słowa „Chmielaki” w organizowanej przez siebie imprezie pod nazwą „Chmielaki Nadwiślańskie”.

Argumentowała to faktem, że nazwa „Chmielaki” jest zastrzeżona przez miasto w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Nawet dodanie drugiego członu w nazwie imprezy niewiele zmienia, gdyż wciąż nawiązuje ona do Chmielaków.

Co więcej skierowała do Sądu Rejonowego w Opolu Lubelskim pozew przeciwko organizatorowi imprezy w Wilkowie o zapłatę blisko 240 tys. zł zadośćuczynienia.

W tym tygodniu doszło do zawarcia ugody sądowej. Oba samorządy postanowiły porozumieć się w tej sprawie, aby ostatecznie zakończyć spór. Dzięki temu gmina Wilków nie będzie musiała płacić zadośćuczynienia, jednak ma obowiązek zmienić nazwę swojej imprezy w ten sposób, aby nie było w niej słowa „Chmielaki”.

Gmina ta jest polskim, a nawet bywa uznawana za europejskie zagłębie chmielowe. Uprawiają go tam setki plantatorów.

(fot. lublin112)

13 komentarzy

 1. Krasnystaw to co najwyżej może robić BURACZAKI

  • Chmielaki to słynna jest impreza. Jak będą robić dobre buraczki to mogą się nazywać ”Burczkowo” zresztą ja buraczki b lubię 🙂

 2. Tak tak a Świdnik dni „chama i burka”?

 3. W żopach się poprzewracało

 4. Chmielaki to tylko Krasnystaw!

 5. komuś odbija to może za organizowanie dożynek gminnych powiatowych czy krajowych trzeba płacić bo jakiś cwaniak sobie opatentował nazwę dożynki w Wilkowie jest uprawiany chmiel ten region z tego słynie i nie dziwię się ze zorganizowali chmielaki nadwiślańskie wilków śmiało po wyroku wystąpić o odszkodowanie i bezpodstawne skarżenie do sądu chyba że macie tyle pojęcia i walki o swoje co kot napłakał a wszystko na to wskazuje

  • Cycuszku klucz to słowo Chmielaki.
   Wilków może np zmienić ja na pływaki i już mają swoje święto ?

   • Tyle że to święto CHMIELU, więc co tu zmieniać? Organizowane jest od lat a Krasnystaw dopiero teraz zobaczył możliwość wydarcia kasy? Następnym krokiem będzie zakaz uprawy chmielu bo się Krasnemustawowi nie podoba?

 6. To co jest teraz w piwie z koncernów to napewno nie chmiel. Walą kukurydzę zamiast jęczmienia i inny syf. Ma być tanio. W Krasnymstawie to powinno się nazywać Siki Weroniki.

 7. Jak to jest, że jeden Samorząd pozywa drugi za pieniądze podatników o nazwę, którą udało im się zastrzec, a potocznie właśnie określa ona dożynki na koniec zbioru chmielu. Takie paradoksy tylko u nas.

 8. W Wilkowie to chyba się powodzi ?

 9. Nie mozna było się od razu dogadać,tylko posadach się ciągać?!Pozdrawiam wielbicieli złocistego trunku,browarników jak i plantatorów!Jestesmy jedna wielka rodzina!Łączy Nas PIWO!!!