Poidła i karmidła dla zwierząt gospodarskich

Poidła i karmidła należą do podstawowego wyposażenia gospodarstwa o profilu hodowlanym.  Możemy kupić je w każdym sklepie rolniczym, ale wybór wcale nie jest oczywisty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich akcesoriów, a żeby wybrać te odpowiednie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: gatunek zwierząt, intensywność hodowli, a nawet porę roku. Sprawdź jakie modele karmideł i poideł najlepiej sprawdzą się w Twoim gospodarstwie.

Poidła podgrzewane i izolowane

Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. Zimą może być z tym niemały kłopot. Podczas ujemnych temperatur woda szybko zamarza, więc należy zakupić specjalne poidła, które będą stale utrzymywać ją w stanie ciekłym. Możemy wybrać poidła podgrzewane lub izolowane. Ten pierwszy rodzaj zawiera wbudowane grzałki, które utrzymują temperaturę wody powyżej zera, nawet gdy na zewnątrz jest -25 czy -30 stopni Celsjusza. Warto wybierać zwłaszcza modele z termostatem, który uruchamia grzałki tylko, gdy temperatura osiągnie wskazany przez nas pułap. Dzięki temu poidło nie będzie pracować, kiedy nie jest to konieczne, co zapobiegnie rozwojowi szkodliwych bakterii. Jeśli chcesz kupić takie poidło, możesz zrobić to tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/karmidla-dla-zwierzat. Druga opcja to poidło izolowane. Zbudowane jest ono z dwóch ścianek oddzielonych warstwą izolacji utworzoną z pianki poliuretanowej, która utrzymuje temperaturę wynoszącą ok. 5 stopni Celsjusza. Takie poidło sprawdzi się także podczas upałów, ponieważ skutecznie zapobiega przegrzewaniu się wody. Poidła izolowane dostępne są na tej stronie: https://lewmik.pl/kategoria/zootechnika.

Karmidła zasypowe i korytkowe

Karmidła zasypowe działają dzięki sile grawitacji. Wystarczy zapełnić zbiornik paszą, a ona sama będzie wpadać do przedziałek. Sposób działania tego typu karmideł jest więc bardzo prosty. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym napełnianiu zbiornika paszą i o czyszczeniu karmidła. Dostępne są warianty ze zbiornikami o pojemności 6, 10, a nawet 20 litrów z różnymi ilościami przedziałek. Trzeba zwracać uwagę, by karmidło zawierało pokrywkę, która chroni zawartość przed rozsypaniem i zanieczyszczeniem. Karmidła dla drobiu dostępne są także w kształcie podłużnego korytka. Karmidła mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów: z tworzyw sztucznych lub ze stali ocynkowanej. Te pierwsze łatwo utrzymać w czystości, za to drugi rodzaj jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Wszystkie rodzaje karmideł kupisz przez Internet, na stronie sklepu: https://lewmik.pl/

Karmidła automatyczne

Dobrym rozwiązaniem dla hodowców większej ilości zwierząt jest zakup automatu paszowego dla tuczników. Automaty można stosować zarówno w chlewniach z wmontowanym automatycznym systemem podawania paszy, jak i w tych, gdzie paszę zasypuje się ręcznie.  Automat posiada dwie komory, dzięki czemu można umieścić w nim dwa rodzaje pasz.  Zawiera również mechanizm, który umożliwia regulowanie ilości wysypywanej paszy. Taki automat wystarcza do wykarmienia nawet pięćdziesięciu zwierząt.  Automaty paszowe mogą posiadać jedno, dwa, trzy, a nawet cztery stanowiska.

Poidła automatyczne

Zakup poidła automatycznego w wielu przypadkach zapewne okaże się dobrym wyborem. Zbiornik ma pojemność kilkudziesięciu litrów, więc wystarczy do napojenia wielu sztuk drobiu. Dzięki takiemu urządzeniu kury będą mieć stały dostęp do świeżej wody. Poidło automatyczne jest przeznaczone zresztą nie tylko dla kur, lecz także dla indyków, gęsi czy kaczek.

Poidło z mocowaniem butelkowym

Poidło butelkowe to proste i tanie rozwiązanie. Ma kształt okrągłej podstawki z wypustem na przymocowanie butelki. Można przymocować na nim dowolną butelkę o pojemności 1,5 czy 2 litrów. Działanie poidła opiera się na różnicy ciśnień, dzięki czemu woda dozuje się automatycznie. 

Gdzie kupować poidła i karmidła?

Akcesoria dłużące do dokarmiania i pojenia zwierząt znajdziemy w każdym sklepie rolniczym, ale nie należy decydować się na przypadkowy zakup. Akcesoria powinny być wykonane z solidnych materiałów, dzięki czemu posłużą znacznie dłużej. Najlepiej więc kupować je w sprawdzonych sklepach, które działają na rynku od wielu lat i współpracują bezpośrednio z producentami. Warto skorzystać z oferty dobrego sklepu rolniczego online, dzięki czemu zakupy będą szybkie i wygodne. 

Zakup dobrej jakości karmideł i poideł to jedna z podstawowych inwestycji w gospodarstwo. Poświęć więc nieco czasu na wybór odpowiednich modeli, by ułatwić sobie codzienną pracę i zadbać o dobrostan zwierząt. 

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew