Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Po Lubartowie zaczął kursować elektryczny bezpłatny autobus. Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Elektryczne skutery, hulajnogi, autobus, wystawa aut marek Mercedes, Peugeot i Nissan – to wszystko czeka na mieszkańców Lubartowa podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wydarzenie rozpoczęło się dzisiaj.

W środę 16 września w Lubartowie rozpoczął się cykl wydarzeń promujących elektromobilność, które Urząd Miasta zorganizował w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Celem tygodnia elektromobilności jest zachęcenie mieszkańców do skorzystania ze zrównoważonych środków transportu. Na początek zaprezentowana została elektryczna Tesla, zaś na ulice miasta wyjechał elektryczny autobus komunikanci miejskiej. Będzie on kursował przez tydzień, 9 razy dziennie, wzdłuż ulic Lubelskiej, Słowackiego i Kopernika. Co ważne, przejazdy nim będą w pełni darmowe.

Z kolei przez miesiąc, gdyż do 15 października, dostępne będą w Lubartowie hulajnogi i skutery elektryczne. Tych pierwszych do dyspozycji będzie 18 sztuk, drugich 5. Dla użytkowników przygotowano promocyjne stawki za ich wypożyczenie. Za odblokowanie hulajnogi korzystający zapłaci 0,50 groszy, za 10 minut użytkowania 2,50 zł, za pauzę 9 groszy za 1 min. Odblokowanie skuterów będzie bezpłatne, za jazdę zapłacimy 2,90 zł za 10 min., za pauzę 9 groszy za 1 min. Należy jednak pamiętać, że pojazdy będzie można wypożyczać i oddawać w specjalnych strefach, m.in. na placu przed ratuszem oraz w wiatach rowerowych przy głównej arterii miasta. Tylko i wyłącznie tam można zostawiać hulajnogi i skutery po ich użytkowaniu.

– Wiele miast i gmin w całej Europie włącza się w Tydzień Zrównoważonego Transportu, nasze miasto również. Dzięki temu nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z elektrycznych hulajnóg i skuterów przez cały miesiąc. Jeśli któreś z testowanych rozwiązań komunikacyjnych spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, Urząd Miasta rozważa możliwość wdrożenia go na stałe – mówi Krzysztof Paśnik Burmistrz Miasta Lubartów.

Podczas tygodnia elektromobilności przeprowadzona zostanie także akcja Honorowego Oddawania Krwi organizowana przez Klub HDK Lewart przy OR PCK w Lubartowie. Odbędzie się ona w sobotę 19 września, zaś rejestrować się będzie można w godzinach 9 do 13. Będą też konkursy organizowane przez partnerów akcji, wśród nagród jest m.in. samochód na weekend. Z kolei we wtorek 22 września odbędzie się Dzień bez Samochodu. Akcja „Zostaw samochód w garażu” będzie polegała na udostępnieniu w przestrzeni miejskiej autobusu elektrycznego, hulajnóg elektrycznych i skuterów dostępnych poprzez wybranego operatora świadczącego usługi wypożyczania takiego sprzętu.

 

Po Lubartowie zaczął kursować elektryczny bezpłatny autobus. Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Po Lubartowie zaczął kursować elektryczny bezpłatny autobus. Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

(fot. UM Lubartów)

5 komentarzy

  1. Piszemy „Into the future”, jak już ma być po angielsku.

  2. Uuu Pan Tadeusz juz grzeje maszyne… 😀 pozdro dla kumatych 😉

  3. Jestem pod wrażeniem tego co zrobił Lubartów. Do tej pory miałem bardzo zle zdanie o wlodarzach tego miasta.

  4. Ale ze jak z tym „dzień bez samochodu ” ? jak np dojedżam do pracy autem to zostawiam auto i wypozyczam hulajnogę elektryczną czy skuter ? Ktoś tu ma coś z glową czy mam tylko takie wrażenie ?

  5. Pasażerka Tadeusza

    Przez ten tydzień nie widziałam ani razu tego autobusu elektrycznego tylko jeździł jakiś stary bus – na pewno nie elektryczny. Rzekomo po pierwszym dniu miał awarię. Kierowca chyba ropy zalał ?