690 680 960

Po dwóch latach uczniowie wrócą do tej szkoły. Budynek przeszedł gruntowny remont (zdjęcia)

Wyremontowany został gmach Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Placówka oświatowa powita wszystkich swoich uczniów już 14 stycznia 2022 r. W budynku zakończyła się generalna przebudowa, którą potwierdziły końcowe odbiory. Obecnie w szkole trwa wielkie sprzątanie i meblowanie sal oraz pracowni.

W połowie stycznia uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie wrócą do budynku przy ulicy Bernardyńskiej. Przez ostatnie dwa lata prowadzone były tam prace związane z generalnym remontem obiektu. Początkowo planowano, że ekipa budowlana zrealizuje inwestycję w ciągu roku, w międzyczasie okazało się jednak, że co jakiś czas natrafiano na niespodzianki, które nie dość, że wydłużały czas przebudowy, to na dodatek wiązały się z dodatkowymi zadaniami. Wpłynęło to również na koszty które wzrosły z 12 do blisko 17 mln zł.

Jak wyjaśniają miejscy urzędnicy, wykonawca już zakończył wszystkie prace. Przeprowadzone zostały również końcowe odbiory. Obecnie w szkole trwa wielkie sprzątanie, zaś w poszczególnych salach i pracowniach montowane są meble oraz niezbędne wyposażenie.

– Generalną przebudowę placówki, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju edukacji ekonomicznej w całym regionie i jest ważnym punktem na historycznej mapie Lublina, zakończyliśmy w grudniu. Sam budynek, jak to wielokrotnie podkreślaliśmy, jest też wyjątkową ozdobą całej dzielnicy. Tym bardziej efekty zakończonych prac budowlanych dają ogromną satysfakcję i bardzo cieszą – mówi prezydent Lublin Krzysztof Żuk.

Inwestycja obejmowała m.in. wymianę całej konstrukcji i pokrycia dachu, ocieplenie i generalną przebudowę poddasza, wymianę zniszczonych stropów w części budynku czy też wymianę wszystkich tynków. Sale lekcyjne, pracownie, łazienki i korytarze przeszły gruntowny remont, wymienione zostały podłogi, stolarka drzwiowa a także wszystkie instalacje. Powstał też nowy węzeł cieplny. Natomiast zewnętrzna elewacja budynku została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki i ubytków.

Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków, gdyż od 1978 roku budynek ten znajduje się w rejestrze zabytków. Powrót uczniów do odnowionego obiektu zaplanowano w dwóch etapach. W dniu 10 stycznia do placówki wrócą najstarsi uczniowie, których czekają egzaminy. Natomiast pozostałe roczniki rozpoczną zajęcia 14 stycznia.

(fot. UM Lublin)

14 komentarzy

 1. Jedna z niewielu inwestycji w mieście, nie polegająca na budowie drogi czy parkingu. Jest sens budowania jeszcze czegoś innego poza tym?

 2. Ładny budynek zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
  Mam tylko nadzieję, że uczniowie postarają się o to, aby te białe ściany na klatce schodowej długo pozostały białe 🙂

 3. kupe pieniędzy wpierd.. w jakieś starocie z racji tego że to stare
  a tymxczasem miasto likwiduje 2 szkoły i stladza dzieci w molochach
  ważniwesze darmowa gazerka żuzel i jakieś zabytki

  • Likwiduje szkoły o małej ilości ucznów. Szkoły które przez to że były niechętnie wybierane. Taka np 19 po co ją utrzymywać. Pewnie że żużel lepszy

  • Szkoła była w opłakanym stanie. Dziury w drewnianej podłodze miejscami były tak ogromne, że można było tam wpaść i zrobić sobie krzywdę. Schodki na 4 piętrze były tak nierówne, że trzeba było uważać na każdy krok. Strych był w większości drewniany, podłogi skrzypiące, a w salach bardzo niskie temperatury. Gruntowego remontu nie było od kiedy powstał budynek (czyli ponad 100 lat), także był on pilnie potrzebny.

 4. Bardzo ładna fasada budynku, czerwona cegła nawiązuje do budynków dawnego browaru. Można by rzec – perełka.

 5. Szacunek za siatkę na klatce.

 6. Jeszcze żeby tak kadrę trochę odświeżyć…

 7. Pięknie wygląda, schody tam zawsze robiły wrażenie. Chodziłam tam do szkoły wiele lat temu. Tyle wspomnień ze szkolnych korytarzy.

 8. Piekna szkoła.

 9. Wiele lat temu ją skończyłam – już wtedy prosiła się o remont. Wyszło pięknie, nowe okna itp. Marzło się wtedy przy starych drewnianych, nieszczelnych. Ale najważniejsze są piękne wspomnienia 😉

 10. Fajnie ze odnowili jednak stara miała ten klimat:)

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas