690 680 960

Piotrków: Dlaczego woda jest skażona? Szamba w studniach – mówią anonimowo mieszkańcy

Jeden z czytelników zaalarmował nas dzisiaj o tym, że w ciągu ostatnich kilku dni w Piotrkowie gm. Jabłonna, woda nie nadaje się do picia. Nikt nawet nie pofatygował się aby oficjalnie ostrzec mieszkańców. Byliśmy na miejscu i rozmawialiśmy z mieszkańcami.

Wieść o skażonej wodzie rozniosła się po Piotrkowie i Jabłonnej z szybkością światła. Jak się dowiedzieliśmy na miejscu nawet dzisiaj ludzie boją się pić wodę z kranu. W czwartek stał beczkowóz z wodą ale późnym popołudniem odjechał. Okazało się, że firma Wodrol powiesiła w pobliżu sklepów ogłoszenia w formie kartek A4 z informacją o bezpiecznym spożywaniem wody z kranu.

Rozmawialiśmy z mieszkańcami Piotrkowa. – Wie pan z tą wodą co chwila coś się dzieje. Wczoraj nie można było pić wody dzisiaj już można. Podobno ją chlorowali i rozwiesili kartki, że nadaje się do picia. Ludzie kupują w sklepie wodę w butelkach bo obawiają się tej z kranu – mówi jedna z kobiet.

Na pytanie dlaczego tak się dzieje otrzymujemy odpowiedź: – Jak by pan tak przeszedł po wsi i zobaczył jakie ludzie mają szamba… W studniach mają porobione. To jak woda ma być w porządku. Co chwila ta woda nie nadaje się do picia. Niedawno taka sytuacja była w Jabłonnie. Nie wiem co robi ochrona środowiska. Ludzie wylewają do rzeki, Czerniejówki wodę z prania, wodę po biciu świń, płynie do niej wszystko. A kto to sprawdza nie wiem…? Ludzie mają szamba porobione w studniach.

-Przyjechałem dzisiaj z Lublina i córka mówi żebym nie pił wody z kranu. Był tu beczkowóz ale pojechał. Poszedłem nabrałem wody ze źródełka o tam (pokazuje mężczyzna w kierunku skrzyżowania) lepsza niż ta w kranie. A tą skażoną jak się ją przegotuje to dobra. Z tego co wiem, to mówiła, że są w niej bakterie Coli.

Niestety na stronie internetowej Sanepidu ani na stronie Gminy Jabłonna próżno szukać informacji o skażeniu. Jedyny ślad po całym zamieszaniu to ogłoszenia firmy Wodrol rozwieszone w Piotrkowie, między innymi przy sklepach i na tablicach ogłoszeniowych.

Jak informuje laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we wczorajszych próbkach wody z Piotrkowa przekroczona została dopuszczalna wartość bakterii z grupy Coli.

Obecnie czuć w wodzie chlor co oznacza, że firma Wodrol robi wszystko aby woda nadawała się do spożycia. Dzisiaj zostały ponownie pobrane próbki przez pracowników Sanepidu.

Mieszkańcy mówią, że gmina nic nie robi w kierunku sprawdzenia szamb i studni, z których niektórzy robią sobie miejsce do spuszczania ścieków. Mają żal do gminy o brak informacji. Dopiero zaczyna się mówić o problemie jak zostanie nagłośniony – dodają.

2013-10-03 19:09:42
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli