Pikietowali przeciwko zagospodarowaniu Górek Czechowskich i budowie nowych kopalń (zdjęcia)

Kilkanaście osób pikietowało dzisiaj na Placu Łokietka w Lublinie przeciwko planom zabudowy dawnego poligonu wojskowego na Czechowie oraz budowie nowych kopalni węgla kamiennego w okolicach Poleskiego Parku Narodowego. Apelowali również o przyjęcie uchwały antysmogowej.

W piątkowe popołudnie przed lubelskim ratuszem odbył się protest w ramach ogólnoświatowej akcji na rzecz realnych działań chroniących klimat „Strajk dla Ziemi”. Pikietujący apelowali o szybkie przyjęcie przez Sejmik Województwa uchwały antysmogowej, która ma spowodować zaprzestanie używania najgorszej jakości paliwa oraz konieczność stopniowego wycofania z użycia pieców powodujących największe zanieczyszczenia, tzw. „kopciuchów”.

Sprzeciwiają się zaplanowanemu rozwojowi lubelskiego zagłębia węglowego a w szczególności budowy kopalń węgla kamiennego w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Jak tłumaczyli, powstanie kopalni „Karolina” w pobliżu Bagna Bubnów oraz nowych szybów „Bogdanki” sprawią, że unikalne i chronione tereny bagienne parku ulegną osuszeniu a przyroda zostanie nieodwracalnie zniszczona.

Natomiast jeżeli chodzi o Górki Czechowskie, Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka apelował aby podczas referendum mieszkańcy sprzeciwili się zabudowie tego terenu. Górki są ważne jako siedlisko zagrożonych gatunków, kanał napowietrzający i „klimatyzator” północnej części miasta. Wybudowanie 30-hektarowego blokowiska bezpowrotnie ma zniszczyć charakter i funkcję tego miejsca.


(fot. lublin112)

Zobacz również

22 komentarze

 1. Won z kopalniami!! Zamknąć!

  POPIERAM! TE GNOJE CHCĄ JEŚZCZE BUDOWAĆ KOPALNIE??? DZIŚ W 2019ROKU GDZIE CYWILIZOWANY ŚWIAT, ROZWIJA ZIELONA ENERGIĘ!!! WSZYSCY WYZDYCHAMY NA RAKA OD SMOGU I ZANIECZYSZCZEŃ PRZEZ TYCH ZDRAJCÓW! ONI REALIZUJĄ ANTY EUROPEJSKIE MYŚLENIE, KTÓRE TO NAS WSZYSTKICH DOPROAWDZI DO UPADKU, RUINY. BRAWO EKOLODZY! PRAWDZIWI PATRIOCI.

 2. Ludzie tak bronicie się przed kopalniami, węglem który jest z nich wydobywany, mówicie że to jest nie opłacalne, zamykajmy kopalnie, pozwalniajmy ludzi i wybudujmy biedronki, lidle, carefoury, tesca, etc., po co nam kolejne miejsca pracy, sprzedajmy wszystkie Polskie zakłady zagranicznym inwestorom, niech oni się bogacą a my będziemy im płacić coraz więcej i więcej, a jak już stwierdzą że wystarczy to zamkną te zakłady.
  Poczytajcie trochę i zobaczcie kto najwięcej zużywa węgla w UE, nie Polska tylko te ukochane wasze Niemcy. Mogę się założyć że każdy tzw. „ekolog” z tych pikiet jeździ jakimś dieslem bez DPF’u i to jeszcze ściągniętego sztrucla ma od starszego niemca który za nim płakał jak sprzedawał. Demonstrujecie i obwiniacie węgiel za smog, poczytajcie trochę ze zrozumieniem, z roku na rok przybywa do Polski coraz więcej wycofanych aut (diesli) z zachodu europy to one najbardziej zatruwają, a nie palenie węglem.
  Jak ktoś pięknie to napisał na zdjęciu pokazane zostały znowu te same osoby, które były na niedawnych pikietach, ciężko nie zapamiętać tych starszych pań….

  ostatnia sugestia, skoro tak nie chcecie węgla to pozakręcajcie sobie ogrzewanie w blokach – przecież też pochodzi z elektrociepłowni która to używa tego niedobrego węgla w przeważającej ilości aby wam dupy nie pozamarzały i abyście mogli je potem umyć w ciepłej wodzie

 3. Myślę że ta nowa zabudowa bloków na Górkach Czechowskich nie pogorszy jakości powietrza. Klimat jest popsuty ale te bloki na obrzeżu nie sądze żeby pogorszyło powietrze. Nadal będzie tam przyroda na dużej ilości terenu.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska