Pikietowali przeciwko zagospodarowaniu Górek Czechowskich i budowie nowych kopalń (zdjęcia)

Kilkanaście osób pikietowało dzisiaj na Placu Łokietka w Lublinie przeciwko planom zabudowy dawnego poligonu wojskowego na Czechowie oraz budowie nowych kopalni węgla kamiennego w okolicach Poleskiego Parku Narodowego. Apelowali również o przyjęcie uchwały antysmogowej.

W piątkowe popołudnie przed lubelskim ratuszem odbył się protest w ramach ogólnoświatowej akcji na rzecz realnych działań chroniących klimat „Strajk dla Ziemi”. Pikietujący apelowali o szybkie przyjęcie przez Sejmik Województwa uchwały antysmogowej, która ma spowodować zaprzestanie używania najgorszej jakości paliwa oraz konieczność stopniowego wycofania z użycia pieców powodujących największe zanieczyszczenia, tzw. „kopciuchów”.

Sprzeciwiają się zaplanowanemu rozwojowi lubelskiego zagłębia węglowego a w szczególności budowy kopalń węgla kamiennego w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Jak tłumaczyli, powstanie kopalni „Karolina” w pobliżu Bagna Bubnów oraz nowych szybów „Bogdanki” sprawią, że unikalne i chronione tereny bagienne parku ulegną osuszeniu a przyroda zostanie nieodwracalnie zniszczona.

Natomiast jeżeli chodzi o Górki Czechowskie, Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka apelował aby podczas referendum mieszkańcy sprzeciwili się zabudowie tego terenu. Górki są ważne jako siedlisko zagrożonych gatunków, kanał napowietrzający i „klimatyzator” północnej części miasta. Wybudowanie 30-hektarowego blokowiska bezpowrotnie ma zniszczyć charakter i funkcję tego miejsca.


(fot. lublin112)

Zobacz również

22 komentarze

 1. Przecież to są wciąż te same etatowe ,,Protestantki”, które w punkcie zbornym dowiadują się o temacie protestu oraz otrzymują transparenty i inne gadżety. W necie nic nie ginie i można sprawdzić fotki, np. Prawa kobiet do aborcji, konstytucja, wolne sądy, wolne media na Obrońców Pokoju, obrona dzików przed ratuszem. Kto te babcie finansuje?

  • Wszelkiego rodzaju lewicowe fundacje sponsorowane przez Sorosa i jemu podobnych którzy zarabiają miliardy $ na idiotach którzy dają se wmawiać bajki o klimacie i śmieciach a to tylko po to żeby ludzie nie protestowali przeciw podwyżkom cen wywozu śmieci, żeby kupowali gaz (najdrożej w całej EU) od ruskich zamiast ogrzewać polskim dobrym węglem itd. itd.

   • Ktoś kiedyś powiedział (i chyba wiedział co mówi ) że Polska to c…j, d….pa i kamieni kupa i niestety ma rację !!! Rosja, Niemcy i Chiny we współpracy z nie polskimi rządami ( poza krótkim epizodem śp. Olszewskiego) od 1939r kroją Polaków na potęgę a Polacy nic !!! Jak potulne baranki dają się strzyc do gołej skóry. Usa wyciąga pomocną dłoń a nie polski rząd ją odrzuca i bez przerwy straszą Usa i żydami a prawdziwe zagrożenie jest zamilczane

   • Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

    „bajki o klimacie”

    Połowa lutego, jutro u nas 11 stopni ciepła, dzisiaj powietrze już wiosenne, w jednym z najzimniejszych zwykle miesięcy roku. Nie ma globalnego ocieplenia, nie ma zmian klimatycznych, wszystko OK, a poza tym będzie u nas przyjemnie i cieplej. No więc nie. Będą susze, niedobory wody, z czasem limitowanie jej zużycia, straty w rolnictwie, wyższe koszty życia (żywność, ochrona przed upałem itd.), zgony z powodu gorąca (serce, układ krążenia, udary itd.), będzie coś, do czego zupełnie w tym miejscu świata nie jesteśmy przyzwyczajeni biologicznie i organizacyjnie (jesteśmy chyba jedynym krajem na świecie, który w obliczu nadciągających fal upałów dewastuje zieleń miejską). To u nas. A im dalej na południe, tym będzie gorzej. Będą miliony pariasów uciekających z rozgrzanego piekła na ziemi. Nie zatrzymają ich mury i zasieki, bo to oni będą bardziej zdeterminowani. Rasistowskie teorie też ich nie zatrzymają. Korwinko-kukizki jak zwykle nie zauważą żadnego związku przyczynowo-skutkowego.

    • PZKW Więc wysil swoje kilka szarych komórek i wytłumacz sobie (bo mi nie musisz) co się stało że Bałtyk rozmarzł, bo jeszcze w późnym średniowieczu karczmy stały na zamarzniętym Bałtyku między Polską i Szwecją. P.S rok temu o tej porze było -15 a Korwinko-kukizki to ruskie pacynki więc mnie do nich nie zaliczaj

    • Prawdą jest, że problem ocieplającego się klimatu jest potężnym zagrożeniem i to ostatnia chwila, by coś z tym zrobić. Masz rację ale źle przykładujesz. To, że dziś jest 11 stopni o niczym nie musi świadczyć. Ocieplający się klimat to nie kwestia jednostkowych dni i pojedynczych miejsc. To, że dziś jest ciepło nie oznacza, że np. w czerwcu może się pojawić przymrozek. W tym kontekście ważna jest tzw. średnia roczna temperatura, która w każdym zakątku świata się podnosi regularnie i rzeczywiście jest to problem. Oczywiście, jest on wywołany działalnością czlowieka, to zarówno emisja gazów cieplarnianych jak i trucizn, któe niszczą warstwę ozonową, powodując, że więcej ciepła dochodzi do ziemi z prmieni słonecznych. Jeśli chcesz podawać przykłady, to trzeba to czynić w większej skali. Weźmy np. na warsztat wakacje z ostatnich lat. Gdy byłem dzieckiem, pamiętam jak w wakacje uświadczyć upał i słońce to był sukces, zdarzało się tak max przez dwa tygodnie w sierpniu, reszta wakacji to max 20 stpni i deszcze. Zobaczcie, jak wygląda lato w PL w ostatnich 10-ciu latach. Upał, upał, upał i jeszcez raz upał, wysychające wody gruntowe, Wisła radykalnie zmniejszająca swój poziom , usychające plony. Pamietacie jak na Wiśle pojawiły się barki, które były zatopione? Pamiętacie jak elektrownie były zagrożone, bo nie było wody w Wiśle do chłodznia? Pamiętacie jak władza ogłosiła zakaz stosowania klimatyzacji i uruchamiania w sklepach lodówek do rzeczy, które nie wymagją lodówek żeby się nie zepsuły (np. piwa/soki itp.). Każdy też zapewne słyszał nieraz wspomnienia rodziców „za naszych czasów to były zimy, dzisiaj to nie ma zim w ogóle”. Nie jest to prawdą? Ile my tej zimy mamy i jaką? W listopadzie 2018 chodziłem po lesie w krótkim rękawu poszuklując grzybów, żar się z nieba lał. I to, że np. na wschodnim wybrzeżu USA są śnieżyce i potężne mrozy, wcale nie dowodzi, że klimat się nie ociepla, bo to zjawisko globalne. Jak sobie sprawdzicie średnią roczną temperaturę w tym regionie i porównacie ją z wynikiem, np. sprzed dwudziestu lat, to zobaczycie, że mimo, że tam są mrozy straszne, to klimat się ocieplił.

   • 80 procent węgla spalanego w Polsce pochodzi obecnie z Rosji. Taki polski węgiel. Większość Polaków taki kupuję bo jest bardziej kaloryczny i mniej zasiarczony niż węgiel polski, poza tym jest tańszy. Często nawet firmy sprzedają go jako polski.
    To są dane ogólnodostępne, ale dalej pisz że rosyjski gaz jest be i kupuj rosyjski węgiel sprzedawany jako polski

 2. chyba mało płacili bo mało protestujących ! Jak będzie pikieta zwolenników górek czechowskich to TBV dobrze posmaruje żeby było ze 2000 osób i Żuk też się pewnie pojawi !

  • Mieszkańcy nie protestują dopóki jest ciepła woda w kranie, więc dlatego tak nieliczni. Ważniejszy wycofany lek, bo ktoś go pożerał garściami.

  • Już się nie da tego czytać Żuk zwolennik osiedla na górkach.
   Architektem który dla TBV projektuje to osiedle jest Bolesław Stelmach, który został mianowany przez ministra Glińskiego na głównego urbaniste polski.
   I musicie zrozumieć, że nie ważne co zdecyduje miasto, bo i tak decyzje po ewentualnym odwołaniu podejmie wojewoda, który jest z PiSu.
   Nie będę już dodawał kto przyjął ustawę lex deweloper.

 3. Właścicielka używanej prezerwatywy

  Za mało płacą, więcej nie pójdę

 4. stop zabudowie Górek Czechowskich!

 5. O czyste powietrze… a na kamizelce odblaskowej reklama koncernu chemicznego BASF – największego truciciela w Niemczech 😀

 6. Do dzisiaj tak naprawdę nie ma naukowych dowodów na związek między emisją CO2, a ociepleniem klimatu. To, że dzisiaj w lutym jest ciepło może mieć z tym związek, ale nie musi. Zobaczcie sobie jakie kilkaset lat temu były temperatury i jak zmieniał się klimat. I jakoś przemysłu wtedy nie było.

  Tak samo śmieszne jest blokowanie kopalń. Choć nie jestem ich wielkim zwolennikiem – bo lobbowanie za węglem oznacza, że znowu zostaniemy 100 lat za Murzynami, a jak przyjdzie co do czego to oczywiście będziemy kupować niemieckie czy duńskie turbiny, bo polskich nie będzie… To jednak jak się posłucha ekoterrorystów nie ma w ich wypowiedziach najmniejszej logiki. Jak zamknięcie kopalni zmniejszy emisję CO2? Nie odpowiedzą wam na to pytanie, bo powtarzają puste hasła, które ktoś im każe krzyczeć. Zamknięcie kopalń oznacza, że wszystko będziemy importować. Ale jak widać niektórym zależy by polski przemysł upadł.

 7. Lublin powinien się rozwijać. Mieszkania są potrzebne kto chce zieleni to niech pojedzie nad zalew. Górki powinni być w 70% zabudowane blokami. Ciekawe gdzie mieszkają Ci protestujący? Zburzyć te bloki i tam park zrobić 😉

 8. Żadnych bloków na tych terenach, Lublin jest ciasny ,niech wokół Lublina budują normalne budynki a nie fawelas. I niech ABW to zlustruje.

 9. Jak się mają EKOszajbusy ? hahahaha

 10. Zasadnicze pytanie komu i po co budowac bloki.jak.lublin.sie wyludnia ?

 11. Won z kopalniami!! Zamknąć!

  POPIERAM! TE GNOJE CHCĄ JEŚZCZE BUDOWAĆ KOPALNIE??? DZIŚ W 2019ROKU GDZIE CYWILIZOWANY ŚWIAT, ROZWIJA ZIELONA ENERGIĘ!!! WSZYSCY WYZDYCHAMY NA RAKA OD SMOGU I ZANIECZYSZCZEŃ PRZEZ TYCH ZDRAJCÓW! ONI REALIZUJĄ ANTY EUROPEJSKIE MYŚLENIE, KTÓRE TO NAS WSZYSTKICH DOPROAWDZI DO UPADKU, RUINY. BRAWO EKOLODZY! PRAWDZIWI PATRIOCI.

 12. Ludzie tak bronicie się przed kopalniami, węglem który jest z nich wydobywany, mówicie że to jest nie opłacalne, zamykajmy kopalnie, pozwalniajmy ludzi i wybudujmy biedronki, lidle, carefoury, tesca, etc., po co nam kolejne miejsca pracy, sprzedajmy wszystkie Polskie zakłady zagranicznym inwestorom, niech oni się bogacą a my będziemy im płacić coraz więcej i więcej, a jak już stwierdzą że wystarczy to zamkną te zakłady.
  Poczytajcie trochę i zobaczcie kto najwięcej zużywa węgla w UE, nie Polska tylko te ukochane wasze Niemcy. Mogę się założyć że każdy tzw. „ekolog” z tych pikiet jeździ jakimś dieslem bez DPF’u i to jeszcze ściągniętego sztrucla ma od starszego niemca który za nim płakał jak sprzedawał. Demonstrujecie i obwiniacie węgiel za smog, poczytajcie trochę ze zrozumieniem, z roku na rok przybywa do Polski coraz więcej wycofanych aut (diesli) z zachodu europy to one najbardziej zatruwają, a nie palenie węglem.
  Jak ktoś pięknie to napisał na zdjęciu pokazane zostały znowu te same osoby, które były na niedawnych pikietach, ciężko nie zapamiętać tych starszych pań….

  ostatnia sugestia, skoro tak nie chcecie węgla to pozakręcajcie sobie ogrzewanie w blokach – przecież też pochodzi z elektrociepłowni która to używa tego niedobrego węgla w przeważającej ilości aby wam dupy nie pozamarzały i abyście mogli je potem umyć w ciepłej wodzie

 13. Myślę że ta nowa zabudowa bloków na Górkach Czechowskich nie pogorszy jakości powietrza. Klimat jest popsuty ale te bloki na obrzeżu nie sądze żeby pogorszyło powietrze. Nadal będzie tam przyroda na dużej ilości terenu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9319zł 0.13%
  • GBP 4.9277zł 0.44%
  • EUR 4.3438zł 0.03%
  • CHF 3.9668zł 0.14%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Godzina dla życia – wykład otwarty na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
   Święto Pieczonego Ziemniaka w Deszkowicach Pierwszych
   Przyjdź na piknik charytatywny, pomóż małej Anielce. Dziewczynka urodziła się z połową serduszka
   120 lat minęło. Strażacy z Nałęczowa będą świętować rocznicę powstania jednostki
   Poznajmy Się: Rodzinny piknik integracyjny na Kryształowym Osiedlu
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.