Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Pies rasy Hovawart – charakter, zdrowie i opieka nad psem

Znany jako pies gospodarski, stróżujący, pies rasy Hovawart jest absolutnym synonimem miłości, lojalności i ochrony, co sprawia, że jest czymś więcej niż tylko zwierzęciem gospodarskim.

Wygląd fizyczny Hovawarta 

Ze względu na swój silny i krzepki wygląd jest często mylony z agresywnym lub nieokiełznanym zwierzęciem, co nie jest prawdą. Hovawart [https://zwierzaki.pl/hovawart] ma atletyczną budowę ciała i słodką osobowość. Jego wygląd fizyczny sprawia, że jest imponujący, zwinny i muskularny. Jego budowa jest dość potężna, ma bardzo stabilną strukturę kostną, co jest jedną z jego głównych cech fizycznych. Chociaż wzorzec rasy nie określa konkretnej wielkości i wagi tych psów, szacuje się, że ich średnie wymiary wynoszą od 63 do 70 cm wysokości w przypadku samców i 58-60 cm w przypadku samic. Zaskakująco wysoka jest waga, która z łatwością sięga 35-40 kg u samców i od 30 do 35 kg u samic.

Zachowanie i charakter Hovawarta 

Temperament Hovawarta jest dość zrównoważony, spokojny i zdecydowany. Jest to jednak również zwierzę silne, czasem dominujące, a przede wszystkim bardzo opiekuńcze. Jest to więc połączenie, które wymaga opieki przez osobę doświadczoną w relacjach z psami. Jest to przyjazny i troskliwy pies, który będzie posłuszny przede wszystkim jednemu członkowi swojej rodziny. Chociaż będzie zwracał uwagę na sygnały od innych, osoba, którą wybierze, będzie jego najbliższym opiekunem. To właśnie od tej osoby zwierzę oczekuje najwięcej uwagi i troski, dlatego ważne jest, aby miała ona czas, który może poświęcić swojemu pupilowi.

Jeśli chodzi o współżycie z dziećmi i innymi zwierzętami, pies ten wyróżnia się również jako bardzo cierpliwy i miły, który bez wahania poświęci swoją energię najmłodszym. Ważne jest jednak, aby uczyć dzieci, jak należy traktować zwierzęta, a zwłaszcza duże psy. Z innymi psami Hovawart bez problemu nawiązuje kontakty towarzyskie, choć będzie chronił swoją przestrzeń i może zaatakować, jeśli poczuje się, że jest w niebezpieczeństwie.

Należy pamiętać, że są to zwierzęta bardzo wysportowane, pracowite i energiczne, wymagające znacznej ilości ruchu. Preferują życie na farmie, choć łatwo przystosowują się do życia w mieście, o ile zapewni się im odpowiednie warunki do spacerów. Jakby tego było mało, są doskonałymi obrońcami i stróżami, nie zawahają się zaalarmować, jeśli zobaczą intruzów w domu i zaatakują, jeśli dostrzegą zagrożenie dla członków swojej rodziny.

Zdrowie psa rasy Hovawart 

Psy te mogą żyć nawet do 18 lat, jeśli są otoczone odpowiednią opieką i uwagą, na jaką zasługują. Istnieją jednak pewne patologie, które czasami wpływają na ich dobre samopoczucie. Ze względu na swoje rozmiary i wzmożony wysiłek fizyczny psy Hovawart mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, chorobę zwyrodnieniową, która dotyka ich biodra w wyniku niewłaściwego ruchu lub nadmiernej aktywności fizycznej, wpływając na mobilność i powodując wyraźny ból u psa.

Z drugiej strony, niedoczynność tarczycy to choroba, która występuje w wyniku zaburzeń w pracy tarczycy i objawia się w różnych formach, takich jak zmęczenie, nadwaga, zniechęcenie, które mogą prowadzić także do innych chorób. Chociaż te patologie u psów nie występują zbyt często, ważne jest zapewnienie odpowiedniej kontroli medycznej, aby można je było wykryć i kontrolować w odpowiednim czasie, a także zapewnić psom lepszy dobrostan.

Opieka nad psem rasy Hovawart

Podobnie jak inne psy dużych ras hodowane w gospodarstwach rolnych, Hovawart nie wymaga nadmiernej opieki. Wystarczy kilka prostych czynności, aby zapewnić jej zdrowy rozwój. Należą do nich:

  • Po pierwsze, dbanie o higienę tych psów nie stanowi problemu, wystarczy cotygodniowe szczotkowanie i kąpiel co najmniej raz na trzydzieści dni, kiedy pies jest naprawdę brudny, aby utrzymać go w dobrej kondycji.
  • Po drugie, ważne jest, aby dbać o dietę tych psów, utrzymywać właściwą kontrolę i dostosowywać dietę do ich wagi i wielkości, podając karmę dostarczającą odpowiednich składników odżywczych, w przeciwnym razie ryzyko nadwagi może wzrosnąć, prowadząc do poważniejszych chorób.

Ponadto Hovawart uwielbia ruch na świeżym powietrzu, lubi długie spacery i bez wątpienia będzie doskonałym towarzyszem wędrówek. Psy te, choć nie są leniwe, nie są też zbyt energiczne, więc nadmierny wysiłek fizyczny nie jest dla nich wskazany. Dla jego dobrego samopoczucia wystarczy długi spacer dwa razy dziennie.

Należy pamiętać, że psy te bardzo cenią sobie towarzystwo właściciela przez cały czas, lubią rozpieszczanie i uwagę, a jeśli nie otrzymują jej lub są pozostawione same na zbyt długo, mogą odczuwać lęk przed samotnością i przejawiać zachowania depresyjne, czego można uniknąć dzięki odpowiedniemu szkoleniu i spędzaniu z psem czasu.