Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Patelnia do naleśników – dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

Rozpoczęcie dnia od solidnej porcji pysznych naleśników z pewnością zapewni nam dobry humor i dostarczy sporo energii. To strzał w dziesiątkę jeśli w domu znajdują się dzieci. Samo przygotowanie ciasta zajmuje dosłownie kilka chwil, jednak największą trudnością jest usmażenie idealnie elastycznych przysmaków, odpowiednio zarumienionych i rzecz jasna w jednym kawałku. Każda osoba, która choć raz próbowała usmażyć naleśniki na zwykłej patelni z pewnością przekonała się, że pierwsze porcje zwykle nie wychodzą. Niestety w takiej sytuacji można zrazić się do przyrządzania tego typu przekąsek. Rozwiązaniem jest dobrej jakości patelnia do naleśników, dzięki której ciasto zawsze wyjdzie idealne.

Czym wyróżniają się tego typu patelnie?

Cechą charakterystyczną modeli przeznaczonych do smażenia naleśników jest specjalna konstrukcja. Patelnia jest wyjątkowo cienka w porównaniu do klasycznych egzemplarzy. To właśnie ta właściwość pozwala przygotowywać idealne naleśniki o równej powierzchni. Ciasto, które aplikujemy jest bardzo cienkie, a dzięki temu elastyczne. Co za tym idzie, łatwo się zwija i można szybko przygotować nie tylko przysmaki na słodko, ale również takie dania jak krokiety. O jakich cechach jeszcze warto wspomnieć?

Patelnia do naleśników – dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

  • Patelnia do naleśników musi posiadać nieprzywieralną powłokę. Zdecydowana większość tego typu naczyń właśnie tym się wyróżnia. Przed zakupem warto jednak upewnić się co do jakości powłoki, gdyż ma ona kluczowe znaczenie.
  • Ciasto, które nie przywiera do powierzchni jest łatwe do zdjęcia i przełożenia na talerz. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że struktura naleśnika zostanie przerwana i trudno będzie go wykorzystać.
  • Kolejną zaletą wynikającą z obecności nieprzywieralnej powłoki jest to, iż podczas smażenia nie jest potrzebny dodatek tłuszczu. Jeśli chcemy dodać odrobinę oliwy lub innego oleju, wystarczy dosłownie odrobina. Dzięki temu, przekąska jest bardziej dietetyczna, co z pewnością docenią osoby, którym zależy na pozbyciu się zbędnych kilogramów.
  • Cały proces smażenia jest ponadto bardzo wydajny i maksymalnie uproszczony. Wystarczy wlać niedużą ilość ciasta, które wymaga jedynie kilkanaście sekund obróbki z obu stron. Patelnia do naleśników pozwala zatem znacznie skrócić czas przygotowywania jedzenia, co docenimy zwłaszcza o poranku oraz zawsze wtedy gdy zależy nam na szybkim zjedzeniu czegoś smacznego.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na patelnię do naleśników?

Klasyczne patelnie posiadają wysokie boki, co przekłada się na trudności związane z obracaniem placka na drugą stronę. Z tego powodu, najczęściej dochodzi do przerwania jego struktury. Co więcej, w takim przypadku nie można skorzystać z praktycznych akcesoriów typu łopatka do naleśników. Na rynku dostępne są modele o średnicy od 20 do 30 cm. Największe patelnie znakomicie sprawdzą się w sytuacji, gdy często przygotowujemy krokiety. Dzięki temu, możliwe będzie nałożenie większej ilości farszu i perfekcyjne zwinięcie.

Średnie patelnie to z kolei dobry wybór jeśli na naszym stole goszczą klasyczne naleśniki, które wystarczy posmarować ulubionym dżemem, masłem orzechowym lub twarogiem. Najmniejsze naczynia są polecane jeśli najczęściej smażymy placki dla dzieci lub przepadamy za mini naleśnikami, które zmieszczą się w lunch boxie.

W zależności od możliwości finansowych, można zdecydować się m.in. na patelnię z powłoką teflonową, ceramiczną, stalową, żeliwną lub tytanową. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto jednak kierować się łatwością czyszczenia i odpornością na zarysowania.