690 680 960

Pamiętajmy o zasadach związanych z symbolami narodowymi

W poniedziałek będziemy obchodzić Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

Hymn – powaga i szacunek
O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu.

Nie pisz po fladze
Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi.

Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Kompendium wiedzy o symbolach narodowych
Przed Świętem Niepodległości warto przypomnieć sobie, jak eksponować polską flagę oraz poprawnie wykonywać hymn państwowy. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem. Publikacja wyjaśnia, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak unikać błędów związanych z ich wykorzystaniem. W miniprzewodniku opisano także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”.

Link do miniprzewodnika: https://www.gov.pl/attachment/f73ed115-ef49-406d-b646-919f6290f209

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Jak napisze naprawdę co myśle o Polsce B,to jerbie i jego brat Ballzibobek dostana szaleju :p

 2. Żenada, jakie państwo takie podejście do symboli narodowych. Kołchoz w którym nic nie wolno , robimy tylko to co nam nakazano i kary,kary ,kary

  • To jest kraj reigijno-wyznaniowy. Ziemia jest płaska i stworzył ja niewidzialny ojciec żydowskiego króla. Dlatego wszyscy odprowadzając podatki mają finansować miliardami konkordat. Bo to nie jest kraj to jest ”farma”.

   • Byl jeszcze jegomosc z broda ktory zamienial wode w wino potem umarl ale mu sie odwidzialo i znowu ozyl. A teraz wszyscy patrza z góry i groza paluszkiem „jak nie bedziesz chodzil do kozdziolka i dawal na tace to pojdziesz do piekla do diabelkow”. Do dzis nie moge sie nadziwic jak mozna wierzyc w takie pierdzieluchy.

    • Czy to Turysta, czy Ateista, z ich wypowiedzi bije głupota czysta.

    • Tak dokładnie Ma Pan racje. To ten sam rzekomo ”koleś” który przeszedł przez Może martwe, Może martwe jest tak zasolone że nie można w nim utonąć. Ale jak widac Polska to kraj naiwniaków i wciąż wiezy w zabobony i gusła. Dlatego ja wyżekam się poczucia polskiego patriatyzmu.

  • Panie Mua/Pani Mua A co jest w tych zasadach żenującego?

 3. A czemu nikt nie reagował gdy pedalstwo bezcześciło nasze symbole narodowe??

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce