Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

– Pacjenci długo czekają na badania rezonansem magnetycznym. NFZ tłumaczy: – Zwiększyliśmy nakłady finansowe na badania

Każdy, kto miał skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym wie, że na takie badanie trzeba swoje odczekać. W przypadku poważnych chorób czekanie uniemożliwia postawienie odpowiednio szybko diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową przyszła informacja:

– Może zainteresowalibyście się państwo tematem pracowni rezonansu magnetycznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej? Kilkumilionowa inwestycja jest praktycznie bezczynna z powodu braku kontraktu z NFZ. Tymczasem w mieście, ludzie czekają na badania powyżej pół roku. Dodam, że według mojej wiedzy jest to bardzo nowoczesny aparat, a załoga chętna do pracy i profesjonalna.

Jak ustaliliśmy średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym to kilka miesięcy, nawet do roku, przy pilnych badaniach ten czas skraca się do miesiąca. Dzwoniąc do placówek zdrowia trzeba uzbroić się niestety w cierpliwość. Oczywiście wykonanie badań prywatnie jest możliwe niemal od ręki, nawet z dnia na dzień. Koszt takiego badania to kilkaset złotych.

O kwestie badań rezonansem magnetycznym w szpitalu przy al. Kraśnickiej zapytaliśmy Lubelski Oddział NFZ, czy faktycznie urządzenie szpitalne stoi nieużywane.

– Z badań rezonansu magnetycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie korzystają pacjenci leczeni w oddziałach szpitalnych. Badania te finansowane są przez Lubelski OW NFZ w ramach umowy w rodzaju Leczenie szpitalne. W kwestii badań rezonansu magnetycznego wykonywanych dla pacjentów ambulatoryjnych informuję, że pacjenci z województwa lubelskiego mają zapewniony dostęp do tych świadczeń zdrowotnych. Aktualnie w ramach umowy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ świadczenia w omawianym zakresie realizuje 15 placówek, w tym 6 zlokalizowanych w samym Lublinie – informuje Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lubelski OW NFZ kierując się potrzebą poprawy dostępności do badań rezonansu magnetycznego w warunkach ambulatoryjnych stara się w miarę możliwości finansowych przeznaczać na te badania coraz więcej środków finansowych.

– Na rok 2016 wartość nakładów finansowych zwiększyliśmy o 8,5% w stosunku do 2015 r. Będziemy się starali, aby również w roku bieżącym przekazać do placówek medycznych z którym mamy zawarte umowy większe pieniądze na badania diagnostyczne kosztochłonne, w tym również na ambulatoryjne badania rezonansu magnetycznego, tak aby placówki mogły wykonać pacjentom jeszcze więcej bezpłatnych badań. Należy dodać, ze zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia zdrowotne jest możliwe tylko w przypadku przeprowadzenia postępowania konkursowego. W związku z tym, że aktualnie zawarte umowy w omawianym zakresie obowiązują do końca czerwca 2018 r., w celu zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń Lubelski OW NFZ w IV kwartale br. planuje ogłosić nowe postępowania konkursowe, w tym również na badania rezonansu magnetycznego w trybie ambulatoryjnym. Będą mogły do niego przystąpić te placówki, które chcą realizować świadczenia w omawianym zakresie w ramach umowy z NFZ, w tym również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.

Sprawdziliśmy kolejki osób oczekujących na badanie rezonansem w Lublinie. Zobaczcie jaka placówka jest rekordzistą:

1. SAMODZIELNY PUBLICZNY SZPITAL KLINICZNY NR 4 W LUBLINIE – 2463 osoby oczekujące na badanie, pierwszy wolny termin 2018-04-04.
2. SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI W LUBLINIE – 2218 osób oczekujących na badanie, pierwszy wolny termin 2018-02-12.
3. LUX MED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ – 897 osób oczekujących na badanie, pierwszy wolny termin 2018-04-09.
4. SZPITAL NEUROPSYCHIATRYCZNY IM. PROF. M. KACZYŃSKIEGO SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ – 867 osób oczekujących na badanie, pierwszy wolny termin 2018-01-22.
5. 1 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY Z POLIKLINIKĄ SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W LUBLINIE – 579 osób oczekujących na badanie, pierwszy wolny termin 2018-03-19.
6. SAMODZIELNY PUBLICZNY SZPITAL KLINICZNY NR 1 W LUBLINIE – 323 osoby oczekujące na badanie, pierwszy wolny termin 2018-07-17.
7. CENTRUM ONKOLOGII ZIEMI LUBELSKIEJ IM. ŚW. JANA Z DUKLI, 119 osób oczekujących na badanie, pierwszy wolny termin 2018-04-03.

2017-08-30 18:42:49
(fot. lublin112.pl)

17 komentarzy

  1. ZABRAC BOGATYM 500 ZL PLUS NA 2 I NASTEPNE DZIECKO I KASE PRZEZNACZYC NA REZONANSY !! ZGLOSZCIE PROJEKT A NIE ABY GADACIE I NARZEKACIE

  2. A ja musiałem iść prywatnie robią od ręki za 400zł bo nie mogę tyle czekać operacje mam w październiku nasz system NFZ jest chory!!!!! Płaci się składki a do lekarza prywatnie bo nie ma miejsc

Z kraju