Otoczenie fragmentu szlaku turystycznego pod Zamkiem Lubelskim pozostaje trochę zaniedbane. Ma to się zmienić (zdjęcia)
08:40 16-03-2025 | Autor: redakcja

– Ten szlak pieszy stanowi część dłuższego szlaku Kaniwola-Szastarka, które wytyczyło PTTK kilka lat temu, korzystając z infrastruktury miejskiej, ziemnej – wyjaśnia Beata Pietryczuk z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Alejka wzdłuż ogrodzenia Zamku Lubelskiego od strony al. Unii Lubelskiej jest rodzajem alejki naturalistycznej, nieutwardzonej stąd nie wymaga cyklicznego oczyszczania z liści czy roślinności. Ostatni raz została wykoszona razem z trawnikami we wrześniu 2024 r. Obecnie teren ten znajduje się w bieżącym utrzymaniu Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Ale sytuacja związana ze stanem technicznym tego miejsca zmieni się.
– Wskazana przestrzeń, po której przebiega alejka – kontynuuje Beata Pietryczuk – jest zaplanowana do przebudowy w ramach rewitalizacji Błoni pod Zamkiem.
Pewnym dysonansem jest znajdujący się tuż przy szlaku wysoki pień drzewa – kiedyś najprawdopodobniej złamanego, w większości uciętego, a częściowo powalonego na wysokie metalowe ogrodzenie na skarpie (tuż za Kaplicą Zamkową Św. Trójcy), a więc należące do Muzeum Narodowego w Lublinie. Ten fragment ogrodzenia jest uszkodzony, poważnie wygięty. I choć ani pień, ani uszkodzony fragment ogrodzenia nie stwarzają bezpośredniego niebezpieczeństwa dla przechodniów, to jednak estetycznie to miejsce nie wygląda. Pień powinien zatem zniknąć, a uszkodzone metalowe ogrodzenie należy naprawić. Zarówno drzewa rosnące na skarpie Zamku Lubelskiego jak i ogrodzenie są w użytkowaniu wieczystym Muzeum Lubelskiego w Lublinie.
– Informujemy, że uszkodzenie ogrodzenia było wynikiem przewrócenia się drzewa pod wpływem silnego wiatru – bardzo szybko na naszą interwencję zareagowała Justyna Wośniak z Muzeum Narodowego w Lublinie. – Drzewo to zostało już usunięte, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo przechodniom poruszającym się wzdłuż szlaku turystycznego. Aktualny stan ogrodzenia nie stwarza zagrożenia, jednak zdajemy sobie sprawę, że jego wygląd może budzić pewne wątpliwości estetyczne. Pragniemy zapewnić, że ogrodzenie zostanie przywrócone do stanu sprzed tego zdarzenia, tak aby nie odbiegało wyglądem od pozostałych elementów infrastruktury. Prace te zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dziękujemy za troskę o estetykę oraz stan przestrzeni publicznej.
Galeria zdjęć





Tekst i zdjęcia Leszek Mikrut
Na LSM i nie tylko wile chodników jest pozarastanych od krawężnika na pół metra i więcej /rekord to chyba na głebokiej połowa chodnika zarośnięta przy skwerze os. piastowskiego, chodniki nalepione maja asfaltu łaty jedna na drugim.
Poza tym jak chcecie piekne centrum to zróbcie porządek po dawnych Arkadach przy Lubartowskiej , mądrale z magistratu paczą na to codziennie i od lat nic sie nie dzieje. DO ROBOTY !
Powycinali krzaki , teraz nie ma gdzie klocka postawic spokojnie . 😡
Zrobcie porządny,asfaltowy nie kostkowy,chodnik od starowki do Vivo lepiej!
kasa musi się zgadzać za pierdoły to się wydaje żeby na chodniku inżyniery się nie zgubiły xD
Zrobcie porządny,asfaltowy nie kostkowy,chodnik od starowki do Vivo