Oszukali na eBayu na 150 tys. zł. Wysyłali cegły, marchew i ziemniaki

Policjanci z KWP w Lublinie i Puławach dzięki współpracy z Europejskim Centrum Cyberprzestępczości Europolu oraz serwisem internetowych aukcji on-line firmy „eBay” rozbili grupę odpowiedzialną za oszustwa internetowe.

Policjanci z KWP w Lublinie i Puławach dzięki współpracy z Europejskim Centrum Cyberprzestępczości Europolu oraz serwisem internetowych aukcji on-line firmy „eBay” rozbili grupę odpowiedzialną za oszustwa internetowe. W wyniku wspólnych dziaań zatrzymano trzech mieszkańców Puław w wieku 19, 20 i 21 lat. Dwaj z nich zatrzymani zostali w nocy ze środy na czwartek na gorącym uczynku, podczas próby wypłaty z jednego z bankomatów pieniędzy pochodzących z przestępstw.

-Jak wynika z ustaleń policjantów oszuści wystawiali do sprzedaży na internetowych aukcjach on-line sprzęt elektroniczny. Najczęściej były to MacBooki, karty graficzne, smartfony i telefony komórkowe. Po dokonaniu przedpłat za zamówiony towar wysyłali paczki. Niestety wewnątrz zamiast zamówionego sprzętu znajdowały się najczęściej cegły, ziemniaki lub marchew. Później po wpłacie pieniędzy urywali kontakt z pokrzywdzonymi. By uniknąć odpowiedzialności karnej oszuści starali się być bardzo uważni. Do wypłat pieniędzy wykorzystywali anonimowe karty prepaidowe. Dodatkowo by chronić swój wizerunek używali kominiarek. Stosowane przez nich środki ostrożności nie zdołały zmylić lubelskich i puławskich policjantów – informuje kom. Renata Laszczka – Rusek z lubelskiej policji.

W trakcie prowadzonych przeszukań policjanci zabezpieczyli szereg anonimowych kart prepaidowych związanych z internetowymi aukcjami, dwa samochody, motocykl, laptopy, pistolet sygnałowy, a także telefony komórkowe. Z ustaleń policjantów wynika, że ofiarami oszustów mogli paść obywatele, co najmniej 15 państw m.in. z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Łotwy, Wielkiej Brytanii i Polski. Wśród pokrzywdzonych są także obywatele Indii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wstępnie śledczy oszacowali straty na około 150 tys. złotych. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy.

Podejrzani doprowadzeni zostali do Prokuratury Rejonowej w Puławach. Policjanci wystąpili z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych oszustów. Dzisiaj o ich losie zadecyduje sąd. Zgodnie z kodeksem karnym za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

2014-03-22 09:05:04
(fot. wideo. KWP Lublin)

2 komentarze

  1. 8 lat im , bez możliwości wcześniejszego zwolnienia o zaostrzonym rygorze którego pewnie w polsce nie ma.

  2. Nie dostaną ośmiu lat, przecież jakby nie patrzeć oszustwo jest niepełne bo coś tam jednak wysyłali. 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew