Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oświadczenie Ministra Sienkiewicza w sprawie Telewizji Polskiej S.A w likwidacji oraz Polskiego Radia S.A. w likwidacji (wideo)

– W związku z dzisiejszymi informacjami dotyczącymi odmowy wpisu spółek, pozostających w gestii ministra kultury, do Krajowego Rejestru Sądowego, chciałem wyjaśnić parę rzeczy tak, aby uniknąć przekłamań i problemów z interpretacją tego faktu – powiedział wczoraj minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister kultury zaznaczył, że sam wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jest nazywany deklaratywnym, co oznacza, że pełni funkcję informacyjną.

– W momencie, kiedy następuje odmowa takiego wpisu, można tę odmowę skarżyć albo po prostu złożyć sprzeciw. Efektem złożenia sprzeciwu jest to, że ta odmowa, ta czynność administracyjna sądu przestaje mieć znaczenie – prawnie nie ma żadnych skutków tak długo, dopóki prawomocnym wyrokiem sądu uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o ustanowieniu – w tym wypadku likwidatorów – nie zostanie przez sąd unieważniona. To jest długa droga sądowa dwuetapowa i potrwa. Dzisiejszy brak wpisu nie ma żadnego znaczenia dla funkcjonowania tych spółek – podkreślił minister Sienkiewicz.

Szef resortu kultury wskazał, że zaistniała sytuacja nie jest wyłącznie sporem prawnym o to, kto rządzi telewizją publiczną. Jest to spór o istotę życia publicznego w Polsce.

– Czy partia polityczna powinna posiadać narzędzia medialne dzięki, którym kłamie, szczuje i niszczy życie publiczne i doprowadza tak naprawdę do wojny polsko-polskiej? Czy takie media w ogóle mają prawo istnieć w demokratycznym kraju? W moim najgłębszym przekonaniu absolutnie nie. Stąd moja decyzja o postawieniu tych spółek w stan likwidacji. Mam nadzieję, że dzięki restrukturyzacji, sanacji tych spółek będzie można osiągnąć zupełnie inny efekt, niż ten który obserwowaliśmy przez ostatnie 8 lat i to jest moim zasadniczym celem – oświadczył minister Sienkiewicz.

– Mówię to wszystko Państwu dlatego, aby za pośrednictwem Państwa uniknąć tego mylnego wrażenia, że stało się coś fundamentalnie złego i że jakiś sąd cofnął likwidację. Nie, likwidacja nie jest cofnięta. Do momentu wyroku likwidator pełni swoje funkcje, nic się w tych spółkach nie zmieni – zaznaczył minister kultury.


(Źródło: MKiDN)

Jeden komentarz

  1. Niech się sam zlikwiduje.Ciągle te same mordy,niedobrze się robi na ich widok

Dodaj komentarz

Z kraju