Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Operatorzy telewizyjni pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające i przyjrzy się relacjom pomiędzy nadawcami a operatorami. Szczególną uwagę będzie przywiązywał do telewizji kablowych i platform cyfrowych. 

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dociera wiele skarg w związku ze sprzedażą programów telewizyjnych przez nadawców. Operatorzy zwrócili uwagę na brak możliwości zakupu pojedynczych programów. Są zmuszeni do zakupu całych pakietów, mimo iż zakup jest nieatrakcyjny i  zupełnie nieopłacalny, a widz jest pozbawiony wyboru.

– Wielu konsumentów – odbiorców telewizji ma problem z dostępem do swoich ulubionych programów: muszą wykupić je w pakiecie z takimi, które zupełnie ich nie interesują. Pakiety mogą być narzucane również sieciom kablowym, zaś koszt przerzucany na konsumenta, który niejednokrotnie otrzymuje ofertę diametralnie odbiegającą od jego realnych potrzeb jako widza. Jednym z celów postępowania będzie sprawdzenie, czy przyczyna tej sytuacji leży na wyższym szczeblu obrotu i jest nią sposób sprzedaży programów operatorom przez nadawców, zmierzający do sztucznego kreowania czasu antenowego na reklamy przez nadawców – mówi Prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Urząd zanalizuje jaki wpływ na przychody z reklam osiągane przez nadawców ma sprzedawanie przez nich paczek programowych. Prawo antymonopolowe zabrania zachowań naruszających konkurencję. Postępowanie wyjaśniające jest prowadzone w sprawie a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.

Jeżeli na podstawie uzyskanych informacji okaże się, że prawo zostało naruszone, zostaną postawione konkretne zarzuty nadawcy. Grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

(fot. pixbay.com)

5 komentarzy

  1. TVP kazałem zaorać a Kureski rozbudował TVP ( Kultura, Historia, Rozrywka, Polonia, 1, 2 ,3 , INFO, )
    – tyle programów jest co w Niemczech już prawie

  2. Dostana karę ok 1mld i co z tego jak i tak zapłaci odbiorca końcowy, czyli my płacący haracz operatorom w postaci abonamentu i niewielkiej podwyżki. Bo niby im opłaty podnieśli operatorzy TV.

  3. Obowiązkowo do każdego pakietu należy włączyć wysokopłatny super program publiczny Kurskiego : Zdenek Martyniak TV”