Olej smarowy sprzedawali jako napędowy. Kolejne zatrzymania, w tym na Lubelszczyźnie

Około 36 mln litrów oleju smarowego sprzedali jako napędowy członkowie grupy przestępczej. Funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 9 osób, w tym z naszego regionu.

Kolejne osoby zostały zatrzymane do prowadzonego od dwóch lat śledztwa związanego z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, która olej smarowy sprzedawała jako napędowy. Jak ustalili śledczy, proceder polegał na tym, że członkowie grupy produkowany w Polsce olej smarowy wywozili poza granicę kraju. Zgodnie z dokumentacją, paliwo miało trafić na Łotwę, Litwę, do Rumunii lub innych krajów Unii Europejskiej. Jednak w Niemczech było przeładowywane i z powrotem przywożono je do Polski.

Następnie jako olej napędowy było ono sprzedawane do stacji paliw, firm transportowych i budowlanych, odbiorcami byli również rolnicy. W ten sposób bez opłacenia akcyzy i podatku VAT wprowadzonych zostało na rynek ponad 1200 cystern oleju smarowego, co stanowi 36 mln litrów paliwa. Według śledczych, straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę co najmniej 60 mln zł.

W pierwszej fazie śledztwa zatrzymanych zostało 18 głównych członków grupy, którzy byli organizatorami całego procederu. Wówczas wobec piętnastu z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Teraz wpadło kolejnych 9 osób. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymań dokonali na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Podejrzanych doprowadzono następnie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. oszustwa, prania pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzy osoby usłyszały również zarzut kierowania tą grupą. Do sprawy zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę blisko 70 milionów złotych, w tym milion zł w gotówce.

(fot. CBŚP)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. bedzie siedzial a my zostaniemy z silnikami zniszczonymi
  przez olej

  • Tankuje się na sprawdzonych stacjach,a nie tam gdzie tanio.

   • a skad wiesz nze sprawdzone stacje byly na legalnym? zapieczone wtryskiwacze wychodza za jakis czas nie natychmiast – nagle zma diesel nie pali? i….!

    • Stacje należące do dużych koncernów po prostu na takie przekręty i kupowanie paliwa z niewiadomego źródła nie mogą sobie pozwolić,ale jak się tankuje na bazie GS z beczki,to do kogo pretensje?

 2. … pewnie teraz wszyscy nabywcy trefnego paliwa zapłacą legalną akcyzę bo są legalni i ” ściągalni ” , a przestępcy niekoniecznie posiadają jakiś własny majątek i nie są wypłacalni !!!

 3. E tam , to olej smarowy , co ma się zniszczyć, lepiej nasmarowany dłużej poźyje.Kto smaruje ten jedzie , jest takie powiedzenie.??

 4. Janusz z Januszowa

  Ło ! To dlatego mój Passat 1.9 TDI BLS perełka tak ładnie pracował! A nie lejo jakieś ON do dizla… kto to widział?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności