Czwartek, 17 kwietnia 202517/04/2025
690 680 960
690 680 960

Od dziś obowiązują nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Warto o tym pamiętać, aby nie zostać cofniętym do kraju

Od dziś zmieniają się przepisy związane z wjazdem do Wielkiej Brytanii. Wszyscy podróżni, którzy nie posiadają uregulowanego statusu migracyjnego w tym kraju, będą musieli uzyskać Electronic Travel Authorization.

Od ponad 20 lat Wielka Brytania jest jednym z głównych kierunków, jakie wybierają Polacy udający się do pracy za granicą. Był czas, kiedy liczba naszych rodaków przebywających na wyspach zbliżyła się do miliona. Po brexicie część z nich wróciła do kraju, jednak pomimo tego wciąż przebywa tam ok. 700 tys. obywateli Polski. W tym szereg osób pochodzących z naszego regionu. Trudno więc się dziwić, że połączenia z lubelskiego lotniska do Londynu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Loty realizowane są dwa razy dziennie i obsługuje je dwóch przewoźników: Wizz Air oraz Ryanair.

Od dziś jednak zmieniają się przepisy związane z wjazdem do Wielkiej Brytanii. Wszyscy podróżni, którzy nie posiadają uregulowanego statusu migracyjnego w tym kraju, będą musieli uzyskać Electronic Travel Authorization. Opłata za wydanie ETA wynosi obecnie 10 GBP, ale od 9 kwietnia wzrośnie do 16 GBP. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie kontroli granicznej i usprawnienie zarządzania ruchem międzynarodowym. Oznacza to, że nawet na krótkoterminowe wizyty turystyczne czy rodzinne, konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie autoryzacji wjazdu.

Electronic Travel Authorization to obowiązkowe elektroniczne zezwolenie dla osób planujących wjazd do Wielkiej Brytanii. Mowa o tych, którzy nie posiadają wizy ani statusu pobytowego. System został wprowadzony, aby wzmocnić kontrolę graniczną i umożliwić dokładniejsze monitorowanie ruchu międzynarodowego. Dzięki ETA, brytyjskie służby graniczne będą mogły wcześniej sprawdzać podróżnych, co pomoże w ograniczeniu nielegalnego wjazdu do kraju. Jest to rozwiązanie podobne do systemów stosowanych w innych krajach, takich jak amerykańska ESTA czy kanadyjska eTA.

Obowiązek uzyskania ETA dotyczy wszystkich osób, w tym dzieci, które podróżują do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, odwiedzin lub innych, w przypadkach, gdy nie muszą ubiegać się o wizę, a także nie posiadają statusu migracyjnego, takiego jak Settled Status czy Indefinite Leave to Remain, który pozwala na stały pobyt w Wielkiej Brytanii.

Aby otrzymać Electronic Travel Authorization podróżni muszą złożyć wniosek online na stronie brytyjskiego rządu. Zazwyczaj są one rozpatrywane jeszcze tego samego dnia, jednak proces ten może się wydłużać. Dlatego też sugerowane jest dokonanie tego z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.

Polacy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii i posiadają status Settled Status lub Pre-Settled Status w ramach programu EU Settlement Scheme, nie muszą składać wniosku o ETA. Obowiązek ten dotyczy jedynie osób, które nie posiadają uregulowanego statusu pobytowego w Wielkiej Brytanii. Dla osób planujących wyjazd do pracy, które nie mają statusu rezydenta, konieczne będzie sprawdzenie wymagań wizowych, ponieważ ETA nie zastępuje wizy pracowniczej.

9 komentarzy

  1. Jak długo to ETA jest ważne? W lipcu tam się wybieram . Czy już dziś mogę to wyrobić?

  2. Ocena: 1

    A dlaczego Angole nie płacą za wjazd do innych krajów? Dla nich to jest czysty zarobek, sposób na dodatkowy dochód bo mają recesje i szukają wszędzie kasy.

  3. Skoro sprzedają bilety wstępu, to niezły cyrk musi być w kalifacie brytyjskim.

  4. W aplikacji UK ETA (iOS / Android) zapłacicie za ETA najtaniej wybierając walutę brytyjską i płacąc kartą Revolut.

  5. Ocena: -1

    Angole robią wszystko, by Poliniakom utrudnić wjazd do ich 'wspanialego’ kraju.

  6. zrzutka na inżynierów w łódkach

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia