Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego coraz bliżej. Przetarg jeszcze w tym roku

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Na tą inwestycję mieszkańcy czekają od lat.

Lubelski oddział GDDKiA od dwóch lat jest gotowy na ogłoszenie przetargu na wyczekiwaną przez mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego obwodnicę miasta. Jeszcze w 2012 roku powstała dokumentacja na realizację tej inwestycji, co więcej wykupiono grunty znajdujące się na planowanym przebiegu trasy i przygotowano teren pod rozpoczęcie prac. Jednak pomimo przeprowadzonych przygotowań, wyłożenia 40 mln zł na wykup gruntów oraz nadziei lokalnej społeczności na rozpoczęcie prac, wszystko stanęło w miejscu po ówczesnej decyzji ministra transportu o planowanym wykreśleniu obwodnicy z planów drogowych na najbliższe lata.

Informacja ta wywołała burzę nie tylko wśród mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego ale także wśród samorządowców, którzy od razu rozpoczęli walkę o obwodnicę. Działania przyniosły efekt, gdyż po raz kolejny inwestycja została wciągnięta na listę dróg do realizacji w następnych latach. We wrześniu br. na spotkaniu w Lublinie z przedstawicielami lokalnych samorządów b. minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska zapewniła, że jej budowa znalazła się na liście inwestycji na lata 2014–2020, które mają być współfinansowane ze środków unijnych. To pozwoliło mieć nadzieje, że po latach oczekiwania prace w końcu się rozpoczną.

Do tej realizacji coraz bliżej, gdyż budowa obwodnicy znalazła się w opublikowanym 4 listopada 2014 r. przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2020. Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski wyjaśniał, że obwodnica to konieczność. Cały ruch ciężarówek jadących do granicy jak i również od strony Ukrainy odbywa się przez centrum miasta. – Natężenie ruchu i hałas tym spowodowany są coraz większe. Jeżeli można mówić o jakichś normach, które powinny być zachowane, to w Tomaszowie już dawno zostały one wszystkie przekroczone – wyjaśniał nie tak dawno burmistrz. Według szacunkowych obliczeń, każdej doby przez centrum miasta przejeżdża około 20 tys. pojazdów, z czego spora część to samochody ciężarowe.

Jak informuje lubelski oddział GDDKiA, trasa będzie przebiegała po wschodniej stronie miasta przez grunty miejscowości Dąbrowa, Rogóźno Sabaudia, Łaszczówka, Łaszczówka Kolonia i Jeziernia. Obwodnica będzie miała po jednym 3,5 metrowej szerokości pasie w każdym kierunku jazdy o parametrach drogi ekspresowej. Ma być wykonana w ten sposób, by docelowo można było ją poszerzyć do dwóch pasów jezdni. Powstaną dwa węzły, na początku oraz końcu trasy a także estakada w dolinie rzeki Sołokiji, mosty, wiadukty, przepusty i przejazdy drogowe. Jeżeli uda się jeszcze w tym roku ogłosić przetargi na jej wykonanie, to jest szansa, że za trzy lata ruch tranzytowy zniknie z centrum a miasto odetchnie.

(fot. UM Tomaszów Lubelski)
2014-11-18 22:56:14

1 komentarz

 1. a co z obwodnicą Chełma? rozjeżdżą nas te tiry

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8136zł 0.52%
  • GBP 5.2984zł 0.69%
  • EUR 4.5752zł 0.47%
  • CHF 4.1655zł 0.49%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS