Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

O sytuacji na rynku zbóż. Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rolnikami w woj. lubelskim (zdjęcia)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z rolnikami na Lubelszczyźnie. Tematem rozmów była sytuacja na rynku zbóż.

Eksport zboża z Polski był jednym z tematów rozmów z rolnikami w Rakołupach Dużych w gminie Leśniowice. Szef resortu wyjaśnił, że przywożone do Polski ukraińskie zboże wysyłane jest do innych krajów. Podkreślił, że polskie zboże jest także eksportowane, o czym świadczą dane eksportowe.

Zboże z Ukrainy

Przywóz zboża z Ukrainy jest jednak niewystarczający w stosunku do oczekiwań i potrzeb tego kraju, które wynoszą ok. 4,5 do 5 mln ton miesięcznie. Nasze obecne możliwości przeładunkowe to maksymalnie 1 mln ton.

– Apelujemy do Unii Europejskiej, aby realnie pomogła nam w tranzycie zboża z Ukrainy do Europy Zachodniej, a także do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, bo tam może być klęska głodu – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Fake newsy o skupie

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że na początku żniw pojawiły się również głosy, które próbowały siać panikę wśród rolników. Niektórzy straszyli, że nie będzie skupu, bo magazyny są zasypane zbożem.

– To nie była prawda, ale rozpowszechnianie takich informacji było bardzo niebezpieczne. Na szczęście udało się nad tym zapanować. Skup rozpoczęła Krajowa Grupa Spożywcza. Zaproponowaliśmy także formy skupu z przechowaniem u rolnika i system ten zadziałał  dodał szef resortu rolnictwa.

Skup zaliczkowy

Jeżeli wystąpił brak powierzchni magazynowej w KGS, skup będzie prowadzony na następujących zasadach: w momencie zgłoszenia zboża do sprzedaży rolnik otrzyma 30 procent należnej zapłaty, a 70 procent po dostawie.

– Na taki zaliczkowy skup zabezpieczone są środki finansowe w wysokości 430 mln złotych. Na chwilę obecną sytuacja na rynku zbóż jest ustabilizowana. Nie ma już propozycji skupowych po zaniżonych cenach 800 zł za tonę pszenicy. Najbliższe Zamojskie Zakłady Zbożowe oferują dziś 1600 zł za tonę –  poinformował w Rakołupach Dużych szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę, że sytuacja światowa na rynkach zbóż jest bardzo trudna. Według ukraińskiego ministra rolnictwa plony na Ukrainie mogą być nawet o połowę mniejsze. Zbyt małe są także możliwości eksportowe Ukrainy.

– Dlatego nie można liczyć na obniżkę cen zbóż, bo ceny w Polsce powiązane są z cenami światowymi – dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Kolejne spotkania z rolnikami

We wsi Skierbieszów położonej w powiecie zamojskim odbyło się kolejne spotkanie wicepremiera Kowalczyka z rolnikami. W elewatorze Zamojskich Zakładów Zbożowych wicepremier zapoznał się z warunkami przechowywania rzepaku z tegorocznych zbiorów.  Pytany przez rolników omówił bieżącą sytuację na rynku nawozów

– Grupa Azoty ogłosiła zaprzestanie produkcji nawozów, jednak zapasy na jesienne stosowanie są wystarczające. Na wiosnę sytuacja może być jednak trudna. Nie patrzymy na to biernie. Przygotowujemy z Ministerstwem Aktywów Państwowych system, który umożliwi rolnikom nabycie nawozów po umiarkowanych cenach –  podkreślił wicepremier Kowalczyk.

W godzinach wieczornych szef resortu rolnictwa spotkał się z rolnikami Podkarpacia we wsi Pobiedno położonej w gminie Bukowsko.

O sytuacji na rynku zbóż. Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rolnikami w woj. lubelskim (zdjęcia)

O sytuacji na rynku zbóż. Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rolnikami w woj. lubelskim (zdjęcia)

O sytuacji na rynku zbóż. Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rolnikami w woj. lubelskim (zdjęcia)

O sytuacji na rynku zbóż. Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rolnikami w woj. lubelskim (zdjęcia)

O sytuacji na rynku zbóż. Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z rolnikami w woj. lubelskim (zdjęcia)

(fot. MR\źródło MR)

13 komentarzy

 1. oby z nawozami nie wyszło jak z węglem, miało być super a wyszło jak wszyscy widzimy

  • jesli gaz i prąd zdrożał 4 krotnie i jeszcze zdrożeje a i będzie go brakować to jak myślicie „nawóz będzie po umiarkowanych cenach”…?

   • „umiarkowane” to sprytne określenie – czyli będzie drogo, no może odrobinkę mniej niż drogo

 2. A cena przed zbożem z UA nie była lepsza

 3. A klakierów cała sala więc w rolnictwie dobrobyt

 4. Polska w pigułce

  I wszystkie k…wy brawo biły

 5. Robię u pruwaciarza i płacę 5000pln na ZUS i KRUS

  A kiedy wreszcie rolnicy na gospodarstwach większych niż 50ha zaczną płacić normalne składki na ZUS jak zwykli ludzie na etacie min w marketach? Osiągają olbrzymie dochody min z dopłat sponsorowanych przez ludzi pracujących na etatach a składek nie chcą płacić!!!

  • Zostań rolnikiem jak lubisz pracować po 14 godzin dziennie .

  • skladki krus nie wymyslili rolnicy tylko rzad ,ktory chce miec tanie produkty i ztrzymac na wsi ludzi – rodzaj zachety- jestem za skladkami zus jako rolnik i dochodami wyliczonymi przez ekspertow!!! dochod z hektara jest wyliczany w zaleznosci kto potrzebuje zaswiadczenia- realny czyli niewielki dla banku i b. duzy dochod z hektara gdy moje dzieci uczyły sie i studiowały!! po to by nie ptrzymywały stypediow i akademikow!!! 0 chore- choooooooore! koszt akademikow i stancji to 2 rozne kwoty ! i nie dajmy sie sklucic- nie wies kreuje polityke rzadu

 6. „Przygotowujemy z Ministerstwem Aktywów Państwowych system, który umożliwi rolnikom nabycie nawozów po umiarkowanych cenach – podkreślił wicepremier Kowalczyk.” No to sprawa się rypnie na 70 baniek!

 7. na sali 90% dinozaurów, coście sku……y uczynili z tą kraina miodem i mlekiem płynącą po 89r ?? rozkradliście ile sie dało a teraz mamy co mamy, młode pokolenia dziękują starej bandzie komuchów i kościelnym za teraniejszy dobrobyt… TERAZ POLSKA WY dzbany

 8. Nasze obecne możliwości przeładunkowe to maksymalnie 1 mln ton.

  To ile polskiego zboża jest przeładowywane w portach skoro 1 mln ton to max ?
  Czy Polska nie eksportuje zboża ?

 9. czy pan minister przypadkiem nie jest matematykiem?