Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy system biletu elektronicznego w lubelskiej komunikacji miejskiej ruszy w sierpniu przyszłego roku

Konsorcjum firm Mera Systemy i R&G Plus ma stworzyć w lubelskiej komunikacji miejskiej nowy system biletu elektronicznego. Pasażerowie uzyskają wiele dodatkowych możliwości związanych z płaceniem za przejazd autobusami i trolejbusami.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na stworzenie systemu biletu elektronicznego. Projekt przewiduje uruchomienie nowoczesnych, a niedostępnych dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej, metod pobierania opłat. Pasażerowie będą mogli również korzystać z nowej oferty taryfowej. Możliwe będzie wprowadzenie taryfy w której pasażer zapłaci za tyle przystanków, ile przejechał. Ponadto zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną, zadaną liczbę dni.

Z kolei rozwiązanie w postaci elektronicznej portmonetki pozwoli na gromadzenie środków w celu zakupu biletów. Specjalnie dla pasażerów zostanie zaprojektowana aplikacja mobilna, tzw. „karta w komórce”. Dzięki niej będzie możliwość sprawdzenia wszelkich danych dotyczących konta, m.in. historii transakcji czy też stanu doładowania, skorzystania z „planera podróży”, który będzie sugerował najkorzystniejszy bilet dla danego przejazdu, czy zakupu biletów z nowej oferty taryfowej. Nowy system uwzględnia również zakup 55 biletomatów stacjonarnych oraz doposażenie 50 pojazdów w biletomaty mobilne. Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną również wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart płatniczych umożliwiające proste pobranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty bankowej.

Nowy system projektowany będzie w zakresie dotyczącym obsługi transportu – głównie sprzedaży biletów. Natomiast zakłada się w przyszłości możliwość jego integracji z innymi usługami miejskimi. Co więcej ma on mieć tzw. „budowę kontocentryczną” co oznacza, że każdy użytkownik będzie miał swoje konto i wszelkie operacje, takie jak: zakup biletów, usług, płatności, skasowania, ewentualne punkty w programie lojalnościowym, zapisywane będą on-line w systemie centralnym. Karta, aplikacja nie będą fizycznym nośnikiem, a będą jedynie identyfikatorem użytkownika.

W ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przetargu wystartowały cztery firmy: Mennica Polska i Emtest, Mera Systemy i R&G Plus, Asseco Data Systems oraz Atos Polska i Avista. Rozbieżność cenowa ofert była bardzo duża. O ile ZTM przeznaczył na realizację zadania 22,6 mln złotych, to wykonawcy żądali od 15,3 mln do 33,1 mln złotych. Tylko jedna oferta, jaką złożyło konsorcjum Mera Systemy i R&G Plus, mieściła się w założonej kwocie. Ona też okazała się zwycięska. Uruchomienie systemu planowane jest na sierpień 2021 r.

(fot. lublin112)

7 komentarzy

  1. Nowe biletomaty i bilet w chmurze mają zrekompensować stanie w korkach. Super. Ludzie biegną złomować swoje graty z tego powodu i jeździł komunikacją. Lecę zarezerwować miejsce, bo słyszałem, że już się robią kolejki w stacjach demontażu pojazdów.

  2. 22 mln. to połowa kwoty brakującej na przebudowę al. Racławickich. Ludzie korkują miasto osobówkami nie dlatego, że bilet MPKa jest brzydki. Powody są zupełnie inne, a wydanie dziesiątek mln złotych nie zachęci nawet 1% zakorkowywaczy do alternatywnego sposobu przemieszczania się po mieście.

  3. Szykujcie się na duże podwyżki cen biletów

  4. Ile było by autobusów za ta kasę ??? Tak się przyda jak „zielona fala”

  5. 2021 rok to przyszły ??? Niesamowite jak ten czas leci…

  6. fruwa stara marynara

    Jeden człenio wracał do domu z wtorku na piątek a gdy stanął w drzwiach to zanim otworzył gębę to jego żona już zdążyła zamknąć drzwi tak że on odbił się od nich i ślizgiem po schodach poszedł w dół a gdy wstał to otrzepał się i wybełkotał też coś w tym rodzaju że czas szybko leci przeplatając słowami zrozumiałymi dla wszystkich rodaków.

  7. jedynie bezpłatna, albo kilkarkotnie tańsza komunikacja miejscka skłonić mogłaby ludzie do przesiadke z wygodnych samochodów do autobusów. I nowe linie. Dzielnice sie rozbudowują, nowe linie słabo je zaopatrują…

Z kraju