Nowoczesne rolety okienne – nie tylko funkcjonalność

Nowoczesne rolety okienne to połączenie funkcjonalności i wysokich walorów estetycznych. Dziś, gdy duży nacisk kładzie się na wystrój wnętrz, rolety muszą ładnie wyglądać i stylistycznie wpasowywać się w otoczenie. Poznaj różne rodzaje nowoczesnych rolet.

 

Rolety klasyczne – nowoczesność w parze z tradycją 

 

Zacznijmy od najbardziej znanych rolet – klasycznych rolet na rolce. To kupony materiału nawinięte na rolkę montowaną do framugi okiennej, do ściany nad oknem, lub do sufitu. Są proste i bardzo praktyczne. Steruje się nimi za pomocą łańcuszka z koralików. W zależności od potrzeb można zasłonić całe okno lub tylko jego część.

Roleta klasyczna to na ogół gładka tkanina i trudno mówić o jej dużej urodzie. Na pewno dobrze sprawdzi się w prostych wnętrzach minimalistycznych, skandynawskich, industrialnych.

W nieco unowocześnionej wersji rolkę kasety montuje się do ramy okiennej i zasłania kasetą maskującą. Jeśli dodamy do tego prowadnice, roleta nie będzie odstawała od okna ani poruszała się na wietrze. To dobre rozwiązanie przy oknach uchylnych.

 

Rolety dzień noc – do biura i domu 

 

Rolety dzień noc to unikatowe rozwiązanie, które pojawiło się na rynku kilka sezonów temu i zostało bardzo ciepło przyjęte. Taka roleta to dwie warstwy tkaniny zrobionej z ułożonych na przemian kolorowych i transparentnych poziomych pasów. W zależności od tego, jak ustawimy pasy względem siebie, do wnętrza będzie wpadało światło słoneczne lub nie. Jeśli chcemy, by było go naprawdę dużo, można podciągnąć roletę do góry tak samo, jak robimy to z roletą klasyczną.

Rolety klasyczne bardzo dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, nie tylko w przestrzeni domowej, ale też hotelowej lub biurowej.

 

Rolety rzymskie – tysiące lat tradycji w hołdzie nowoczesności 

 

Rolety rzymskie to pierwsze rolety, jakie w ogóle pojawiły się na ziemi. Ich wynalezienie przypisuje się starożytnym Rzymiankom, które wieszały tkaniny w oknach i drzwiach, by ochronić wnętrze przed kurzem i upałem. Czasem rolety były moczone dla lepszego efektu.

Dziś nikt ich nie moczy, a i wygląd tamtych znacząco odbiega od współczesnych. Nowoczesne rolety rzymskie to kwintesencja stylu i funkcjonalności. Roleta rzymska po rozwinięciu wygląda jak zasłona. Natomiast gdy podciągniemy ją do góry, będzie wyglądała jak złożony w fałdy kawałek materiału. To dodatkowa dekoracja w salonie lub sypialni i duża oszczędność miejsca. Tam, gdzie nie ma miejsca na klasyczne rolety, najlepiej jest powiesić właśnie rolety rzymskie.

Rolety rzymskie jako jedne z nielicznych można zdjąć z konstrukcji i uprać. Można nawet mieć w domu kilka zapasowych rolet i zmieniać je tak samo, jak firanki i zasłonki.

 

Przeczytaj także: Nowoczesne aranżacje okienne – podpowiadamy jakie rolety wybrać

 

Rolety plisowane – ferrari wśród rolet 

 

Wygląd rolet plisowanych jest oczywisty – składają się z plis, czyli wyglądają jak mniej lub bardziej złożona harmonijka. Montuje się je tylko do ramy okiennej – nigdy do ściany lub sufitu.

Rolety plisowane mają jedną szczególną cechę, która odróżnia je od wszystkich innych rodzajów rolet. Te rolety można ustawić w dowolnej pozycji na oknie:

– zasłaniając górę i pozostawiając odsłonięty dół,

– zasłaniając dół i pozostawiając odsłoniętą górę,

– zasłaniając środek i pozostawiając odsłonięte górę i dół.

Rolety plisowane dobrze sprawdzą się we wszystkich rodzajach wnętrz. Można je kupić między innymi w sklepie renomowanego producenta  rolet karnix.pl.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności