Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe schematy dawkowania w receptach rocznych od 1 sierpnia 2024 r.

Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych.

Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji. Osoby uprawnione będą wystawiać recepty zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania. Kwestia rozszerzenia możliwości dawkowania wynika z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia.

Rozszerzenie dawkowania będzie polegało na wskazaniu na recepcie informacji o:

  • okresie stosowania leku;
  • ilości i jednostce dawki (leku);
  • częstotliwości podania;
  • liczbie opakowań;
  • opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.

Dawkowanie leku będzie mogło być wprowadzone w różny sposób, w zależności od postaci leku. Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były podawane łącznie i w sposób opisowy, uniemożliwiający systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku, niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania. Ponadto okres stosowania i sposób przyjmowania  leku rzadko był podawany na recepcie, co przyczyniało się do różnej interpretacji przez pacjentów (np. o przyjmowaniu leku do wyczerpania zawartości opakowania).

Szczegóły zmian oraz dopuszczalne schematy dawkowania w Komunikacie nr V Ministra Zdrowia dot. schematów dawkowania w receptach rocznych

(Źródło: MZ)

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport