Nowe obostrzenia od soboty. Zamknięte sklepy w galeriach handlowych i rozszerzenie zdalnego nauczania (wideo)

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywały od najbliższej soboty. Rozszerzone zostanie nauczanie zdalne na klasy 1-3.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier przekazał szczegóły nowych obostrzeń wprowadzanych od najbliższej soboty.

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas. Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – powiedział Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia będą dotyczyły nauczania w szkołach, handlu oraz placówkach kultury.

– Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy rownież dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – 500 zł. Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. Handel – w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług – powiedział premier.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Mateusz Morawiecki powiedział, że wciąż mamy duże rezerwy sprzętu. Zostało wydanych ostatnio ponad 1000 respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31% łóżek.

– Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wspomniał również o wsparciu przedsiębiorców 22 zagrożonych branż, m.in. gastronomii, turystyki, hotelarstwa, siłowni i całego sektora fitness. Premier zaapelował również do protestujących, aby przenieśli swój protest do Internetu, a nie prowadzili go w przestrzeni publicznej.

Na grafice poniżej szczegóły nowych obostrzeń

(fot. KPRM)

Zobacz również

87 komentarzy

 1. Ktoś mi wyjaśni jak to interpretować?
  Cytat z Wikipedi z pandemi 2009-2010

  „Polska
  Według Raportu Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego stanu sanitarnego kraju w roku 2010, od początku epidemii w Polsce na grypę A/H1N1 zmarły 182 osoby (przeważnie cierpiące na choroby przewlekłe). Szerzenie zachorowań było szybkie, a szczyt zachorowań na grypę w sezonie 2009/2010 w Polsce przypadł w listopadzie 2009, tj. o ponad 2 miesiące wcześniej niż szczyty zachorowań na grypę w latach poprzedzających. Szczyt zachorowań nastąpił w okresie 23–30 listopada 2009 – liczba zachorowań wyniosła 133 970 przy średniej dziennej zapadalności 43,91/100 000 mieszkańców[59].”

  A tu mamy takie coś…

  „Premier
  @MorawieckiM
  : Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec”

  Wtedy nie nosiliśmy maseczek i nic nie zamykano…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7255zł -0.15%
  • GBP 5.092zł -0.63%
  • EUR 4.5354zł 0.1%
  • CHF 4.2102zł 0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL