Nocny e-mail do Urzędu Miasta Lublin. „Zadziwiający i nie mieszczący się w standardach działania administracji rządowej”

W piątek rano prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował o e-mailu, jaki dotarł w nocy do Urzędu Miasta. Jak przekazał prezydent, jest to zadziwiający i nie mieszczący się w standardach działania administracji rządowej e-mail.

Prezydent Lublina poinformował w piątek na Facebooku, że podobnie jak do wszystkich największych miast w Polsce, tak i do Urzędu Miasta Lublin przyszedł w nocy ze środy na czwartek (o godz 1.40) zadziwiający i nie mieszczący się w standardach działania administracji rządowej e-mail z adresu [email protected]

– W treści tego listu elektronicznego odwołując się do „decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020. r – BPRM.4820.2.3.2020” zawarto wniosek o udostępnienie przeze mnie jako Prezydenta Miasta Lublin danych osobowych ze spisu wyborców, które należy traktować jako dane wrażliwe wymagające szczególnej ochrony. Tam, gdzie powinien widnieć podpis osoby upoważnionej do składania takich wniosków widniała jedynie treść „Poczta Polska”. O wymaganym kwalifikowanym podpisie elektronicznym nie wspominam, nie było go – poinformował prezydent.

Jak się okazuje podobne maile dotarły w nocy do prezydentów wszystkich miast skupionych w Unii Metropolii Polskich.

– Sądzę, że trafiły do wszystkich gmin w całej Polsce. Rozmawiałem o tej przedziwnej sytuacji z prezydentami największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, a także w Związku Miast Polskich. Zawiadomiliśmy o sprawie Państwową Komisję Wyborczą, która nadal jest jedyną instytucją w Polsce organizującą wybory ogólnokrajowe – zaznacza Krzysztof Żuk.

Prezydent podkreślił, że nie ma mowy o udostępnieniu danych osobowych mieszkańców Lublina widniejących w spisie wyborczym na podstawie przesyłki elektronicznej, którą tak naprawdę mógł wysłać każdy.

– Autor treści tego e-maila powołał się jedynie na decyzję premiera, która na razie nie ma mocy prawnej, by uczynić Pocztę Polską „organizatorem” wyborów. Podkreślić należy, że w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej „podstawą do wydania danych osobowych ze spisów wyborców może być wyłącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców”. Na chwilę obecną według prawa wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mają odbyć się 10 maja i jedynie samorządy lokalne mogą realizować zadania związane z organizacją tych wyborów – wyjaśnia Krzysztof Żuk.

Aby przeprowadzić w Lublinie wybory potrzeba ponad 1800 członków obwodowych komisji wyborczych wg. ustawowych składów. W ubiegłym tygodniu, po zakończeniu zgłoszeń uzupełniających, nie było możliwości powołania komisji w choćby minimalnych składach w 84 z 208 komisji.

– W terminie, który upłynął 20 kwietnia, komisarz wyborczy mógł uzupełnić składy OKW spośród indywidualnych zgłoszeń spoza komitetów wyborczych. Aktualnie wszystkich prawidłowych zgłoszeń mamy łącznie 1050 i wciąż nie ma możliwości powołania komisji nawet w minimalnych składach w 63 z 208 komisji. Dodatkowo nie ma pewności, że obecnie powołane komisje zafunkcjonują w dniu wyborów. Otrzymaliśmy sygnały, że wiele osób ma wątpliwości, czy stawi się w dniu wyborów do pracy z uwagi na obawy o zdrowie własne i bliskich. Brakuje również chętnych do pełnienia funkcji operatorów informatycznych w komisjach odpowiedzialnych za sprawne działanie systemu informatycznego wykorzystywanego w wyborach – informuje prezydent Lublina.

Krzysztof Żuk zaznacza, że przygotowanie i przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej w dniu 10 maja w Lublinie jest praktycznie niemożliwe.

(fot. Krzysztof Żuk)

67 komentarzy

 1. *** sprzedały kraj komuchom za 500 złotych to niech się nie dziwią.

  • Najłatwiej jest czegoś nie zrobić- czy można pochwalić, że coś zrobił? Mam podstawy podejrzewać, że nie napisał całej prawdy. Powinien dostać drugą wiadomość, opatrzoną tak pożądanym podpisem.

 2. Jak tylko udostępnią te dane wyborców, zacznie się rozsyłanie wezwań do zapłaty abonamentu TV.

 3. Krzysztof,, Ochota,,

  Nie narzekajcie bracia lublinianie. Macie dobrego prezydenta. Miałem okazję 3 razy w życiu widzieć i słuchać, co mówi Krzysztof Żuk. On nie dzielił miasta na partie. Za jego czaeów miasto zrobił bardziej miejskie. Choć wraz za dużo maleńkich kurników się tu buduje. Cały szacunek dla tego Pana. Przyjedź do Warszawy zobaczysz różnicę.

 4. Nie można było udostępnić list poparcia do KRS bo RODO, ale już pełne dane osobowe obywateli jakiejś pseudo spółce już tak. Co za chory kraj…

  • Nie pseudo spółce, a poważnemu handlarzowi wszystkim i niczym, jak na chińskim straganie a na dodatek nie wydającym paragonów ~!!!

 5. Oszuści nie śpią zaczynają działać

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja