Noc Świętojańska 2014: Zobacz gdzie możesz świętować

W całym regionie rozpoczęły się obchody związane z tradycją nocy Świętojańskiej. Niektóre już trwają, inne dopiero się rozpoczną dzisiaj lub jutro.

Tradycyjne puszczanie wianków, ognisko, sobótkowe zabawy, tradycyjne obrzędy, szukanie kwiatu paproci – To wszystko czeka na wszystkich, gdzie odbywają się imprezy związane z obchodami Nocy Świętojańskiej. Obchodzona była ona wśród Słowian w najkrótszą noc w roku, jako święto ognia i wody. Nazywana jest również nocą kupalną, kupalnocką, sobótką lub sobótkami.

W Lublinie w Skansenie rozpoczęła się Noc św. Jana, od godziny 18-tej trwają tam zabawy oraz obrzędy, o godzinie 20-tej odbędzie się puszczanie wianków zaś o 21-wszej ognisko. Całość potrwa do północy. Podobnie w Nałęczowie, tam o 19-tej rozpocznie się konkurs taneczny „Taniec żywiołów” potem seans filmowy zaś całość zakończy pokaz tancerzy ognia.

Sobótkowe imprezy odbywają się również w Sawinie, przy zbiorniku wodnym Niwa, w Międzyrzecu Podlaskim przy jeziorkach Międzyrzeckich na plaży przy stoku, Na boisku sportowym w Jacni, w Parczewie na deptaku nad Konotopą czy też w Annopolu. W niedzielę zaś obchody nocy Świętojańskiej zorganizowane zostaną w Bychawie, Radzyniu Podlaskim, Rudzie Żurawieckiej. Z kolei w Józefowie nad Wisłą piknik z okazji sobótki odbędzie się w poniedziałek.

Wszędzie wstęp na imprezy jest bezpłatny.NIEDZIELA
PONIEDZIAŁEK

(fot. lublin112, materiały organizatorów)
2014-06-21 18:43:50

Zobacz również

Jeden komentarz

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!