Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Niż śródziemnomorski „GISELA” zbliża się do Polski. W woj. lubelskim spadnie sporo deszczu

Dostaliśmy się w zasięg cyrkulacji południkowej. W kierunku Polski zmierza niż śródziemnomorski „GISELA”. Najsilniejsze opady i silny wiatr ominą województwo lubelskiego, ale i tak miejscami spadnie nawet 40 mm deszczu, zwłaszcza na zachodzie regionu.

Niże baryczne docierające znad Morza Śródziemnego zawsze przynoszą intensywne opady deszczu, a w półroczu chłodnym także śniegu. Modele numeryczne wskazują, że niż ten dotrze znad Bałkanów, a w nocy z wtorku na środę będzie wirować w naszej części Europy. Nieprzyjemna pogoda utrzyma się również w środę, gdy centrum układu niskiego ciśnienia ulokowane ma być nad Polską. W czwartek opadów będzie już mniej.

We wtorek zachmurzenie duże, w wielu miejscach całkowite. Występować mają opady atmosferyczne o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. Temperatura wyniesie od 7°C do 14°C. Najchłodniej będzie na zachodzie i w centrum regionu, najcieplej na wschodzie, gdzie wystąpi napływ cieplejszego powietrza w ciepłym wycinku niżu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany do 36 km/h.

W nocy z wtorku na środę Polska znajdzie się pod wpływem niżu „GISELE” z centrum nad południową Polską. Zaznaczy się wpływ frontów atmosferycznych. Strefa opadów przemieszczać będzie się z południa na północ regionu. Temperatura wyniesie od 8°C do 10°C. Natężenie będzie umiarkowane, okresowo silne. Porywy wiatru osiągną do 65 km/h. Początkowo ze wschodu, ale wraz ze zmianą położenia niżu ulegnie on zmianie na południowy bliżej godzin porannych. Akumulacja opadów w nocy wyniesie od 5 mm do 20 mm.

W środę opady występować będą w całym regionie zwłaszcza w pierwszej części dnia. Następnie opuszczą nasz region. Możliwe są większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Lokalnie nie można wykluczyć słabych opadów deszczu do końca dnia. Temperatura wyniesie od 8°C do 11°C. Najwyższe wartości będą na wschodzie województwa lubelskiego. Dokuczać będzie nam silniejszy wiatr z południa do 50 km/h.

Czwartek przyniesie słabe opady deszczu na obszarze woj. lubelskiego. Niż „GISELE” wypełni się i oddali na wschód Europy. Możliwe są większe przejaśnienia, Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć. Temperatura oscylować ma w przedziale od 9°C do 11°C.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami rozwinąć mogą się mgły podinwersyjne ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Lokalnie uciążliwe mogą być w godzinach porannych w piątek.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Najsilniejsze opady i silny wiatr ominą województwo lubelskiego, ale i tak miejscami spadnie nawet 40 mm deszczu, zwłaszcza na zachodzie regionu.

  2. będzie pokropek za free i bez udzału

  3. A to normalne jest w październiku czy to anomalia? Bo tej suszy to już chyba nie ma? Co to się z tą pogodą wyprawia…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo