Niszczą, wrzucają do rzeki, a nawet kradną. Operator systemu rowerów miejskich walczy z wandalami

Operator Lubelskiego Roweru Miejskiego stara się walczyć z użytkownikami, którzy niszczą ogólnodostępne jednoślady. Sankcje są także wobec osób, które nie odstawiają rowerów do stacji, lecz porzucają jednoślady.

System Lubelskiego Roweru Miejskiego to 951 jednośladów, zarówno tradycyjnych, jak też tandemów i rowerów dziecięcych. Są one zlokalizowane w 97 stacjach wypożyczeń w Lublinie i Świdniku. Nie wszyscy użytkownicy jednak wykorzystują ogólnodostępne rowery zgodnie z przeznaczeniem.

Wiele z nich jest niszczonych czy też porzucanych w różnych miejscach. Niejednokrotnie już informowaliśmy o miejskich rowerach leżących w rzece czy też np. wrzuconych na tory przed nadjeżdżający pociąg.

Latem operator systemu, firma Nextbike Polska, uruchomiła specjalnie dedykowaną tego typu zjawiskom akcję „Zgłoś rower”. Problem ten nie dotyczy tylko Lublina, lecz również innych miast, w którym Nextbike prowadzi działalność. Osoby widząc porzucony jednoślad mogą zgłaszać jego lokalizację. Dzięki temu jest on odbierany i po przeglądzie lub jeżeli zachodzi taka potrzeba naprawie, wraca do użytkowania. Przez pierwsze pięć miesięcy udało się w ten sposób odnaleźć ponad 330 porzuconych i skradzionych rowerów.

Aplikacja webowa „Zgłoś rower” zapewnia proste i szybkie informowanie Nextbike o znalezieniu porzuconego roweru. Osoba zgłaszająca decyduje czy chce pozostać anonimowa czy też pozostawi kontakt do siebie. Ci co wybiorą drugi wariant i zostawią swój numer telefonu, ich konto, po odebraniu roweru, zostanie doładowane kwotą 5 zł. Dodatkowo nie jest konieczne podawanie adresu, gdzie znajduje się rower. Wystarczy skorzystać z opcji „Moja lokalizacja”, która automatycznie zapisze
współrzędne porzuconego roweru.

– Pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców są dla nas bardzo ważne. Rowery miejskie to nasze wspólne dobro. Dziękujemy tym, którzy nam pomagają o nie dbać. Zachęcamy każdego, kto zobaczy porzucony, uszkodzony rower do zgłaszania nam tego – powiedział Łukasz Dubieniecki dyrektor ds. Operacji i Utrzymania w Nextbike Polska.

Warto też wiedzieć, że osoby, które po wypożyczeniu jednośladu nie odstawią go do stacji, lecz np. porzucą w dowolnym miejscu, nie będą już mogły korzystać z systemu. Od początku czerwca operator założył 10 832 blokad na konta użytkowników w całym kraju. Z kolei osobom, które celowo zniszczyły bądź też uszkodziły rower, firma wystawia rachunki za ich naprawę. W tego typu sytuacjach, sprawa może zakończyć się nawet w sądzie.

(fot. archiwum)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. zawsze to parę zalidróg mniej i mniejsza szansa na kolizję

 2. Tak to jest jak nie moje, nie zarobiłem na to nie zapłaciłem z własnych pieniędzy, nie trzeba szanować, można zniszczyć. Tak samo jest z zapomogami, które PIS rozdaje na prawo i lewo- po co pracować jak PIS da.

 3. Myślę że A propos pis to już niedługo ludzie przejrzą na oczy że te 500 nie ma wartości..

 4. „Rowery miejskie to nasze wspólne dobro”
  Nieprawda. Nextbike to NIEMIECKIE rowery. Z dobrem Polaków czy nawet Lubelaków nie maja nic wspolnego. To tylko biznes i zarabianie kasy. Żadna wspólnota.

 5. Czy to jest prawda? Od 30 prawie lat mamy religię w szkołach gdzie katecheci na własnym przykładzie tłumaczą jak wielbić bliźniego, miłować, szanować cudzą własność. Z TVPis wylewa się morze miłości i prawd objawionych.

 6. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  NA ul. Dąbrowskiej na należącej do Miasta Inspiracji działce nr.24 kilka razy widziałam pozostawione rowery, ostatnio nawet numer roweru był usunięty. Kilka razy zgłaszałam, ale po ten bez numeru jechano cały dzień – więcej nie zgłoszę bo właścicielowi nie zależy – rowery ma ubezpieczone…
  Po „cha” je zbierać i naprawiać, jak ubezpieczyciel zapłaci i kupi sie nowy…

 7. czekajcie wynajmując rower podajesz numer karty bankowej tak?? wiec w czym problem, pościągać od takich matołów po 4000 z konta na nowe rowery po uszkodzeniu, i będą odstawiać, a skoro operatorzy tego systemu mają go głęboko w poważaniu to co pretensje do ludzi??

 8. Drogowancaniedorowiec

  W sumie to śmieszne.

 9. Prace społeczne! Ubrać w Lachy z napisem ZŁODZIEJ I NIECH TAKI SKUR…. JEDN Z DRUGIM SPRZĄTA ULICE! PLUS DO TEGO GRZYWNA Z 5TYS TO NAUCZY ZŁODZIEJA.

 10. się dziwicie dobilismy do europy , tak samo jest na zachodzie a w Amsterdamie to norma.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska