Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niski poziom wody odsłonił ogrom śmieci w rzece. Mieszkańcy wzięli się za sprzątanie (wideo)

Około 800 kg śmieci wydobyto z zaledwie 100 metrowego odcinka przepływającej przez Lublin rzeki Czerniejówki. Akcja ta ma być organizowana cyklicznie. Mieszkańcy zamierzają posprzątać kolejne odcinki rzeki.

Panująca w ostatnim czasie susza sprawiła, że znacznie obniżył się poziom wody w rzekach. W przepływającej przez Lublin Czerniejówce niski stan wody odsłonił liczne śmieci, jakie znajdowały się na dnie. Na problem zwrócił uwagę mieszkający w Lublinie miłośnik historii Paweł Małkowski, który wybrał się nad rzekę, aby nakręcić film o suszy hydrologicznej. Dostrzegł w wodzie niezliczone ilości butelek, które przez lata były tam wrzucane przez spacerowiczów, czy też miłośników różnego rodzaju alkoholowych trunków.

Mężczyzna postanowił więc posprzątać rzekę. Akcję rozpoczął w ubiegłym tygodniu, kiedy to razem z kolegą przystąpili do działania. Dzisiaj do pomocy ruszyli też mieszkańcy dzielnicy, którzy zainteresowali się sprawą. Przed południem jedenaście osób, każda w rękawicach i oczywiście maseczkach, z workami w rękach ruszyło nad wodę. Liczący około 100 metrów odcinek Czerniejówki podzielono na kilka sektorów, tak więc każdy sprzątał dokładnie swoją część rzeki. Przez ponad dwie godziny zapełniono łącznie 40 worków, co daje około 800 kg śmieci. Były to głownie butelki, trafiło się kilka opon oraz innych odpadów.

Jak tłumaczy Paweł Małkowski, sprzątanie Czerniejówki jest całkowicie oddolną inicjatywą. Miasto w żaden sposób nie partycypowało w tej akcji. Działania przeprowadzono przy współpracy lubelskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które dostarczyło worki na śmieci oraz zagwarantowało odbiór zebranych śmieci. Akcja ta ma być organizowana cyklicznie.

(wideo – Paweł Małkowski)

9 komentarzy

 1. Super. Teren się sprzeda za lepszą kasę.

  Developer.

 2. Wody Polskie pomogły ludziom a Prezydent Lublina walczył z nimi o Zalew Zemborzycki

 3. Hej urzędasie

  Gdzie są urzędasy odpowiedzialne za czystość w obrębie miasta. Zbierali śmieci?

 4. 2,10 tu przy mostku po lewej zawsze biło źródło z tej dużej górki była bardzo dobra i zimna pamiętam dalej do rzeki Mpwik wody dolewa z pomp lewarowych bo cała dolina Czerniejówki to ujęcie wody dla miasta Lublina

 5. kiedyś wodrol czyścił dno i
  umacjał brzegi faszyną

 6. Nie macie gospodarza w wiosce Lublin.

 7. a gdzie są odpowiednie służby? Wszystkim mają zajmować się mieszkańcy?

 8. Śmieci napłyną z pierwszą większą wodą z okolic Mętowa,Ćmiłowa i Czerniejowa. Tam Czerniejówka to dopiero magazyny śmieci i szamb.

Z kraju