Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niesamowite artystyczne instalacje na Nocy Kultury 2022

16. edycja lubelskiej Nocy Kultury coraz bliżej ( 4/5 czerwca)! Podczas tego wydarzenia Lublin na jedną noc stanie się najbardziej urokliwym zakątkiem Europy. Liczne wystawy, warsztaty, koncerty, pokazy a także instalacje artystyczne zaprojektowane specjalnie dla Lublina sprawią, że ta czerwcowa noc w Lublinie będzie niezapomniana.

Podczas trwania poprzednich edycji Nocy Kultury bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się instalacje artystyczne przygotowywane przez wyjątkowych twórców. W tym roku, w  programie uczestnicy znajdą wiele punktów, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom niecodziennych aranżacji przestrzennych. Artystyczne dekoracje będą świetną okazją do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć na media społecznościowe. To wszystko za sprawą m.in. wielu ciekawych instalacji przygotowanych przez studentów, artystów i twórców kultury specjalnie na tę jedną noc.

Instalacje artystyczne | Noc Kultury 2022

Noc Kultury na dachu VIVO! | Al. Unii Lubelskiej 2 | 19.00 – 02.00
Lodowe realizacje w wykonaniu światowej klasy artystów z Ice Team, którzy na oczach widzów, między innymi  za pomocą pił elektrycznych, wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Inspiracją była architektura Starego Miasta, więc na tarasie widokowym wyrośnie lodowa Brama Krakowska.
Autor: Ice Team i Benek Byrski, As Lublin.

Noc w Browarze | Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15 | 19.00 – 02.00
Na Noc w Browarze Perła składają się instalacje artystyczne m.in. Wiosna w Browarze Jarosława Koziary oraz Wstążki w Perle – niezwykła interaktywna instalacja, do której będziecie mogli wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości tasiemek. Zielona dżungla z pewnością stanie się idealnym tłem do szalonych zdjęć z przyjaciółmi.

Autor: Agata Zwierzyńska

#słowonamurbeton | Ku Farze | 19.00 – 02.00
Wszystko zaczyna się od prostych SŁÓW. Nauczmy się znów ze sobą rozmawiać. Kiedy ostatni raz powiedzieliście komuś „przepraszam”, „tęsknię za Tobą”, „dziękuję”? Nie komplikuj sytuacji, użyj SŁÓW by podtrzymywać relacje. Wybierz SŁOWO, stań przy nim, zrób selfie z odpowiednim napisem i wyślij do kogoś. Projekt posiada współczesną formę chmurek i dymków używanych w komiksach, które w graficzny sposób opisują rzeczywistość. Ta forma opowiadania jest bliska autorkom i łatwa w odbiorze.
Autor: Patrycja Smirnow, Karina Królak, Joanna Kowalska-Wolszczak

Paradise lost I | róg ul. Archidiakońskiej i Złotej | 19.00 – 02.00
Stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez kreatywnych studentów.
Autor: Studenci WA UMSC pod kierunkiem Jarosława Koziary.

Paradise Lost II | plac Po Farze | 19.00 – 02.00
Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju. Poeta podkreśla jednak, że Opatrzność nie opuściła ludzi, ale pozostała dla nich przewodnikiem. Czas pokarze, jak trafna i dosłowna była metafora autora instalacji.
Autor: Jarosław Koziara

Szklane domki | ul. Grodzka 7 / narożne schody | 19.00 – 02.00
Szklane domy to metafora, która pamiętamy z „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, natomiast szklane domki to artystyczna wizja baśniowego miasteczka, nad którym fruwają szklane kolorowe ptaki.
Autor: Karolina Karpińska

Kwiaty piekieł | ul. Grodzka 7/ patio | 19.00 – 01.00
Ceramiczna realizacja niezwykłego projektu rzeźbiarskiego pn. ,,Kwiaty piekieł” luźno inspirowanego ,,Boską komedią” Dantego Alighieriego. Prezentacji niezwykłych form będzie towarzyszył głos Krystyny Czubówny.
Autor: koło naukowe ceramiki WA

Botaniczne witraże | ul. Dominikańska | 19.00 – 02.00
Projekt nawiązuje do założenia w 1837 r.  Ogrodu Saskiego w Lublinie. Rośliny, które wykorzystano przy zakładaniu ogrodu oprawione zostaną w szkło, tworząc instalację botanicznych rozet wpisaną w przestrzeń miasta. Niepozorne kwiaty będą wyniesione na poziom wzroku widzów skłaniając ich do zatrzymania
i przyjrzenia im się z bliska.
Autor: Jagoda Żyszkowska.

Project Infinity | Plac Rybny | 19.00 – 02.00
Zbiór czterech luźno ustawionych względem siebie różnej wielkości portali, które tworzą wrażenie głębi i sprawiają złudzenie przejścia do innego wymiaru. Celem instalacji jest stworzenie iluzji, która ma wprowadzić widza w głąb samego siebie, a jednocześnie wywołać pozór rozbicia rzeczywistości.
Autor: Grupa studentów IV roku Grafiki – Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie, pod opieką artystyczną dr hab. szt. Barbary Niścior

Mural | Plac Rybny | 19.00 – 02.00
Autorem muralu jest Marcin Wrzal – stypendysta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017. Uczestnik Studium Wiedzy o Sztuce – Galeria Labirynt. Forma projektu artysty jest symboliczna, nawiązująca do prac kubistów. Tematem będą myśli i przeżycia artysty. Wszystko utrzymane w tonacji czerni, bieli i szarości.
Autor: Marcin Wrzal 

Mroźne wrota | plac Po Farze / drzwi do kamienicy Grodzka 11 | 19.00 – 02.00
Podczas nocy Kultury, nawet w ciepły, czerwcowy wieczór, możesz napotkać płaskorzeźbę przypominającą bramę do Krainy Lodu. Magiczny klimat dekoracji utrzymanej w bieli podkreśla drobne kryształy. Autorska forma, odżegnująca się od symetrii, będzie zawierała w sobie różnorodne klucze. Autorzy stawiają na lekkość i fantazję.
Autor: Studentki II roku Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie pod kierunkiem dr hab. szt. Barbary Niścior

W stronę światła | brama Ku Farze | 19.00 – 02.00
Głównymi elementami i zarazem bohaterami projektu są papierowe ćmy skupione wokół światła latarni – delikatne nocne motyle poruszane ruchem powietrza podkreślą piękno jednego z ulubionych przez zwiedzających zakątków Starego Miasta.
Autor: Grupa studentów Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – II rok studia II stopnia, pod opieką artystyczną dr hab. szt. Barbary Niścior

Kultura to my | Błonia pod Zamkiem | 19.00 – 23.00
Wszystkie instalacje i prace z Nocy Kultury tworzy się dla biorących w niej udział ludzi, pokazując im w trakcie tego wydarzenia jak wygląda sztuka i jakie zachowania bądź emocje może wzbudzać. A wzbudza je w odbiorcy autor poprzez swoje dzieło – świadomie lub nieświadomie. Kieruje się tym, by przekazać swoje odczucia i myśli lub specjalnie dąży do tego, by wywołać konkretne reakcje u odbiorców, co jest pewną formą narzucenia. A gdyby tak zamienić role i teraz to odbiorca mógłby wyrazić siebie?
Autor: Ola Smolińska, Rafał Pałka pod kierunkiem Pawła Adamca

Wiosenna dziewczyna & Olha 1891 | ul. Grodzka 7/ parter | 19.00 – 00.00
Prezentacje artystyczne dotyczą kwestii tożsamości, pamięci i uczuć, które wywołuje wojna w Ukrainie. W centrum instalacji artystycznej jest kobieta i jej sytuacja w obliczu katastrofy wojny.
Autor: Ylia Hryhoryeva, Olha Chykalo

Trzy gracje – instalacja | ul. Rynek 1 | 19.00 – 02.00
Instalacja to nawiązanie do patronek zabawy, sztuk pięknych i rękodzieła. Każda z postaci symbolizuje kolejno splendor towarzyski, kwitnące i wesołość towarzyską.
Autor: Paweł Adamiec, wykonana przy wsparciu florystów ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Lublinie

To oczywiście nie wszystkie programowe propozycje festiwalu Noc Kultury. Cały program dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

Noc Kultury to eksplozja wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie! To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących pięknymi uliczkami w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka magiczna noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe… Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy.

Noc Kultury | 4/5 czerwca 2022 | Stare Miasto, Lublin | Wstęp wolny 

(fot. Jakub Orzechowski/materiały organizatora)

4 komentarze

  1. Chała jak co roku.

  2. Oczywiście cyrylica jeśli dobrze widzę na zdjęciu. Nie mamy już własnej tożsamości? To wpychanie Ukrainy wszędzie na siłę daje odwrotny skutek – zniechęca do tego narodu.

  3. za prezydenta Pruszkowskiego to się dopiero działo ! i chały nie było i tożsamość narodowa była …

Z kraju