Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niektórzy chcieli spędzić święta poza domem, rząd pokrzyżował im plany

Przed Świętami Wielkanocnymi widać była spore ożywienie w ruchu turystycznym. W ostatnim miesiącu terminem tym interesowało się naprawdę wiele osób. Portal nocowanie.pl sprawdził, jak i gdzie Polacy chcieli spędzić tegoroczną Wielkanoc.

Nie ulega wątpliwości, że turyści byli zainteresowani wyjazdami, a pretekstem były tu Święta Wielkanocne. W tym roku przypadają one 4 i 5 kwietnia, a więc na samym początku miesiąca. Dostępna w tej chwili długoterminowa prognoza pogody wskazywała, że warto było planować wyjazdy w tym terminie. Niestety wyjazdowe plany pokrzyżowały obostrzenia ogłoszone wczoraj przez ministra zdrowia.

Ja ustalił portal nocowanie.pl, Polacy do tej pory nie ociągali się rezerwowaniem noclegów, chętnie wysyłali też zapytania. Na pewno wpływ na to miało luzowanie obostrzeń w lutym oraz chęć odbicia sobie świątecznej izolacji, która miała miejsce w roku ubiegłym. Turystów nieco wstrzymywało widmo kolejnych obostrzeń w Wielkanoc. Do wczoraj nie było wiadomo jeszcze w jakiej formie odbędą się święta, ani czy będą możliwe obostrzenia, jak rok temu. Większość liczyła, że nie i planowała swoje świąteczne wyjazdy.

Święta Wielkanocne wśród najpopularniejszych terminów

Wypoczynek na Wielkanoc to w ostatnim miesiącu jedna z chętniej wybieranych opcji. Termin na początku kwietnia na razie był popularniejszy niż wyjazd na długi weekend w czerwcu. Niestety większość czekała na potwierdzenie, na jakich zasadach odbędą się święta w tym roku.

Na podstawie zapytań, które turyści wysyłali do obiektów noclegowych, można było stwierdzić, że planowali oni wydłużyć świątecznych pobyt. Duża część chciała przyjechać już w piątek i miała zamiar wyjechać dopiero we wtorek po Wielkanocy.

Gdzie Polacy chcieli spędzić Wielkanoc? TOP 10 kierunków na święta

– Wśród najchętniej wybieranych miejscowości dominowały te, które znajdowały się na południu kraju. Numerem jeden w zestawieniu topowych lokalizacji było Zakopane. Do obiektów noclegowych z tego miasta trafiło 12% wszystkich zapytań o pobyt na Święta Wielkanocne. Drugie miejsce zajął Karpacz (10,8%), a trzecie Kołobrzeg (5,9%) – mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.

Na pozostałych miejscach zestawienia TOP 10 kierunków na święta były: Szklarska Poręba (4,7%), Wisła (3,9%), Szczyrk (2,5%), Kudowa-Zdrój (2,5%), Świnoujście (2,3%), Kazimierz Dolny (2%) i Szczawnica (1,9%).

Nikogo nie dziwi popularność kierunków górskich, ponieważ południe kraju uważane było za dość bezpieczne. Jednak wśród miast, którymi interesowali się turyści były również nadmorskie destynacje, ale nie te z województwa pomorskiego, a zachodniopomorskiego. Kołobrzeg i Świnoujście to popularne kurorty uzdrowiskowe, wiosną nie ma tam tłumów, więc to mogło kusić wczasowiczów.

Ostatnio Lubelszczyzna odnotowuje najmniejszą liczbę zakażeń w kraju, stąd też obecność na liście Kazimierza Dolnego. Prawdopodobnie najwięcej turystów przyjedzie tu na majówkę, choć pojawienie się tego miasta w wielkanocnym zestawieniu na pewno nie jest przypadkowa. Kazimierz Dolny jest niezwykle atrakcyjny dla turystów – ma wiele ciekawych miejsc na otwartej przestrzeni, co na pewno w tej chwili stanowi duży atut.

Jaki był koszt wypoczynku w Święta Wielkanocne?

Osoby, które planowały wyjazdy na Święta Wielkanocne, musiały liczyć się z tym, że za wypoczynek mogły zapłacić więcej, niż oczekują. Wynikało to z nieznacznych podwyżek cen na ten gorący moment. Jednym z powodów jest ostatni kilkumiesięczny lockdown, ale trzeba mieć też na uwadze, że świąteczne wyjazdy zawsze były droższe niż te planowane na dni powszednie.

Średni koszt wypoczynku w Zakopanem wynosił 58 zł, podobnie jest w Szklarskiej Porębie. W Karpaczu za nocleg dla jednej osoby trzeba było zapłacić średnio 56 zł, natomiast w Kołobrzegu – 51 zł. Jeszcze więcej wynosiła średnia cena noclegu w Świnoujściu (59,5 zł) oraz Kazimierzu Dolnym (60 zł). Średni zaś koszt noclegu w Szczawnicy dla jednej osoby wynosił niecałe 50 zł.

Niektórzy chcieli spędzić święta poza domem, rząd pokrzyżował im plany

(fot. nocowanie.pl, lublin112.pl, autor Katarzyna Stępień)

22 komentarze

  1. Mario największy obsraniec covidowy.

  2. Jak złapią wirusa to święta spędzą poza domem , bo szpital to nie dom i zachcianki się spełnią.

  3. Trzeba tak planować, żeby nikt nie mógł tych planów pokrzyżować. Mi rząd niestraszny, zaraz po nowym roku umówiłem się z Panem Grzesiem, że Święta spędzę z rodziną w jego luksusowej willi w Motyczu. Mikroklimat nałęczowski, własne źródła wody na ponadhektarowej działce, żadnych bieda-deweloperów za płotem… Dla osób z odpowiednimi zasobami nie ma nic niemożliwego, obiad z restauracji też nam przywiozą. Pozdrawia podziemie agroturystyczne.