690 680 960

Nie tylko Lipowa, Majdanek, czy Unicka. W Lublinie są też inne, często zapomniane cmentarze (wideo)

Paweł Małkowski, miłośnik historii z Lublina, przygotował kolejną, niezwykle ciekawą opowieść dotyczącą historii Lublina. Tym razem na temat nieco zapomnianego, niedużego cmentarza przy ul. Nowy Świat w Lublinie.

Większość mieszkańców Lublina zna jedynie nekropolie na Majdanku, przy ul. Lipowej, Białej, Walecznych czy też ul. Kleeberga. Tymczasem na terenie miasta nie brakuje też innych, często wiekowych i zapomnianych cmentarzy. Przy ulicy Walecznych znajduje się cmentarz żydowski, przy ul. Unickiej dawny cmentarz unicki, w okolicy skrzyżowania ulic Mariańskiej i Węglarza cmentarz mariawicki, w rejonie ul. Leszczyńskiego cmentarz żydowski, przy ul. Kalinowszczyzna stary cmentarz żydowski, a przy ul. Nowy Świat cmentarz Niemiecki z czasów I Wojny Światowej. Historię tego ostatniego postanowił przybliżyć miłośnik historii z Lublina, Paweł Małkowski.

Nieco zapomniany, nieduży cmentarz, zlokalizowany jest między budynkami mieszkalnymi Nowy Świat 31 i 37. Od strony północnej obszar cmentarza graniczy z terenami kolejowymi. Powierzchnia tego cmentarza wynosi około 1100 m2, powstał on w latach 1915- 1917 jako cmentarz przyszpitalny. Po przeciwnej stronie znajdowały się bowiem budynki wojskowe na terenie zespołu koszarów. Oryginalnie cmentarz był ogrodzony murem z kamienia wapiennego z bramą umieszczoną od strony ulicy. Na wschodniej części muru znajdowała się ceglana otynkowana kaplica cmentarna, obok której stał wykonany z kształtowników stalowych krzyż. Zachował się on do dnia dzisiejszego.

Według oryginalnego planu, pierwotnie na cmentarzu znajdowały się mogiły ponumerowane od 1 do 29. Wśród nich można było wyróżnić dwie mogiły podwójne, 12 mogił urzędowych mieszczących od 5 do 43 ciał, 16 mogił pojedynczych, natomiast na grobach usytuowano 11 pomników nagrobnych, w tym jeden z krzyżem prawosławnym. Do tego dochodzi 151 krzyży łacińskich i 18 krzyży prawosławnych wykonanych z lanego żeliwa. Były tam również drewniane krzyże z napisami „schwester”, czyli pielęgniarka, siostra miłosierdzia.

Dalsze losy cmentarza, w tym odnalezienie jego elementów w Zalewie Zemborzyckim, w materiale wideo Pawła Małkowskiego:

(wideo – Paweł Małkowski)

6 komentarzy

  1. Jak zwykle,super robota,Panie Pawle.Dziękuję i pozdrawiam

  2. I niech se będą i tak wszystko na pokaz …. cmentarze teraz to pokaz mody !! Nic więcej….przesigiwanie się w kwiatkach swieczkach jak wyścig szczurów i tyle

    • Daro skoro nie uznajesz kultury i tradycji swojego miasta/kraju/religii, to ściągnij gacie i idź na paradę LGBT ! :)) Będziesz tam pasował

  3. Dzięki wielkie za materiał panie Pawle, super!!!

  4. wiadomo coś na temat tego Fiata 125? do sprzedania?

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas