690 680 960

Nastąpiło otwarcie połączenia gazowego Polska-Słowacja. To kluczowa inwestycja energetyczna w regionie (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki, a także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyli w otwarciu połączenia gazowego Polska – Słowacja. Ceremonia odbyła się dzisiaj w Strachocinie.

W uroczystości wzięli udział  Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów, Eduard Heger Premier Republiki Słowacji, a także Mateusz Berger Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Dwukierunkowe połączenie gazowe o łącznej długości  ok. 164  km zostało zrealizowane przez spółki Gaz-System i Eustream. 26 maja na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnieciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.

– Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca tę strategiczną inwestycję. Ten gazociąg jest dowodem tego, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo naszych państw – powiedział premier Mateusz Morawiecki. To jednocześnie wielka inwestycja Trójmorza, która w ten sposób konstruuje swoje bezpieczeństwo – podkreślił szef rządu.

– Dzięki inwestycjom takim jak ta, materializuje się wieloletni cel polskiej i europejskiej polityki energetycznej, jakim jest powstanie transeuropejskiego korytarza gazowego północ – południe. Dzisiejsze wydarzenie jest spełnieniem tego celu – powiedziała minister Anna Moskwa.

– Cieszę się, że inwestycja ta pozwoli na efektywne połączenie państw Grupy Wyszehradzkiej i doprowadzi do integracji rynków w regionie, wzrostu bezpieczeństwa dostaw i wsparcia konkurencyjności. Połączenie polsko-słowackie to rozszerzenie gwarancji bezpieczeństwa i dywersyfikacji, którą zapewnią w naszym regionie Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu i interkonektora Polska – Litwa – podkreśliła minister Moskwa.

Gazociąg stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe i jest jedną z kluczowych inwestycji energetycznych w regionie, która wzmocni bezpieczeństwo surowcowe Polski i Słowacji. To kolejne działanie rządu, którego celem jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców.

Dzięki nowemu połączeniu, Polska zyska także infrastrukturalny dostęp do kolejnych źródeł gazu niezależnych od Rosji, zlokalizowanych na obszarze południowej Europy (za pośrednictwem tamtejszych terminali LNG), Afryki Północnej oraz Kaukazu.

Uruchomiony dziś interkonektor gazowy ma długość 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej. Gazociąg umożliwi przesył gazu na poziomie 5,7 mld m3 w skali roku w kierunku Polski oraz 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji. Połączenie zabezpieczy dostawy surowca w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwi eksport gazu z Polski w oparciu o dostawy z terminala LNG w Świnoujściu. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF).

(fot. wideo KPRM)

8 komentarzy

  1. już pan przeprosił Norwegów ?

  2. Oby ten gaz nie był przekierowany do banderowskich braci.

  3. Ta niedługo to narządy im trzeba będzie oddawać beż narkozy i z uśmiechem na twarzy.

  4. Brawo PiS na pochybel popaprańcom hahahaha.

  5. Brawo PiS. 500% drożej ale pokazaliśmy psubratom!

  6. Propaganda sukcesu musi trwać. U nas brakuje gazu, drożeje z dnia na dzień a my jeszcze będziemy zasilać Słowację, brawo Ty.

Kursy walut

  • USD 4.0181zł -0.04%
  • GBP 5.0458zł -0.27%
  • EUR 4.3303zł -0.07%
  • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas