Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

NASA zainteresowała się odkryciem lubelskich fizyków

NASA doceniła odkrycie fizyków z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Wyniki ich pracy opublikowała na swojej stronie internetowej.

Najnowsze odkrycie naukowe prof. dra hab. Krzysztofa Murawskiego, mgra Błażeja Kuźmy oraz mgra inż. Dariusza Wójcika z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej zostało opublikowane na stronie NASA. Artykuł dotyczy odkrycia pseudo-szoków, czyli tzw „nieudanych fal uderzeniowych” w atmosferze Słońca.

Jak wyjaśnia Beata Wielowińska-Pawlak z UMCS, ze względu na wysoką liczbę fal, mają one szanse ogrzać atmosferę Słońca i przyczynić się do rozwiązania problemu ogrzewania korony słonecznej – zewnętrznej atmosfery Słońca, której temperatura jest około 200 razy wyższa, niż jego powierzchnia. Grupa z UMCS wykonała symulacje numeryczne zaobserwowanych zjawisk.

Wyniki pracy oryginalnie zostały opublikowane w październiku ub. r. w prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy”. Teraz informacje o odkryciu lubelskich naukowców znalazły się na stronie agencji NASA, która wykonała też własne animacje.

(fot. UMCS – nadesłane)

11 komentarzy

 1. „temperatura jest około 200 razy wyższa” – szczyt precyzji -liczymy w Kelwinach (1K vs. 200K a może 1000K vs. 200000K) czy w °C (1°C -200°C a może 1000°C vs. 200000°C) ?

  • To jest takie proste, że bardziej uprościć już się nie da. Jeżeli nie pojmujesz co to znaczy „200 razy wyższa”, to klasa druga podstawówki się kłania. Poza tym nieważne czy to będzie w Kelwinach, czy w stopniach Celsjusza, możesz sobie nawet mierzyć temperaturę w Smerfach albo w Gumisiach, a i tak 200-krotność to nadal będzie 200-krotność.

   • Żeby to zrozumieć trza oglądać w każde święta „Kelvin sam w domu”.

   • Nie ma to jak: „Nie rozumiem, ale napiszę…”

    • A w temacie… przy takich krotnościach nie ma dużego znaczenia w których jednostkach – chodzi o krotność.

   • @rety, @ das i ew. inni trzecioklasiści z podstawówki -zanim wytłumaczę podajcie ile wynosi temperatura wyższa 200 razy od 0°C

 2. Polska męczybuła jesteś… Wszystko jest napisane „Wyniki pracy oryginalnie zostały opublikowane w (…) czasopiśmie „Nature Astronomy”.(…) informacje (…) znalazły się na stronie agencji NASA”. Jeśli Cię interesują szczegóły spr. sobie…. -.-

 3. to akurat zła wiadomość
  skoro amerykanie interesują się polską myślą techniczna to chcą ją zawłaszczyć
  sami bazują na tym co inni stworzą

  • Oj chyba niewiesz co piszesz. Wiele elementów stworzonych przez Polaków zostało wykorzystanych w misjach bez załogowych. Choć by na Marsie. Nasa jawnie informuje że duży wkład naukowo-technologiczny mają polscy naukowcy. Z resztą Polska myśl technologiczna do tej pory jest wykorzystywana w NASA i tworzymy im podzespoły do różnych maszyn.

 4. przewracam się w grobie…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo