Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Lublinie PROGRAM

Zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości 11 listopada. Jednocześnie informujemy, że będą problemy z przejazdem wybranymi ulicami w centrum miasta. Poniżej program obchodów.

Program obchodów Święta 11 Listopada 2014 r. w Lublinie

9.00 – uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym w Lublinie.

10.00 – Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po niej uczestnicy obchodów w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerują na Plac Litewski.

11:45 – rozpoczęcie oficjalnej części uroczystości – ceremoniał wojskowy, na który złoży się m.in. meldunek dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowych oraz odegranie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt.

Po wystąpieniu wojewody lubelskiego Wojciecha Wilka odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa. Następnie przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, konsulowie, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, osoby reprezentujące instytucje i szkoły, a także mieszkańcy złożą wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikami Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza. Odbędzie się musztra paradna oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej. Część oficjalną zakończy defilada kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej oraz pojazdów historycznych. Harcerze zaproszą uczestników uroczystości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

13.30 – Wojewoda Lubelski złoży kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Władysława Cholewę – delegata rządu RP na województwo Lubelskie, Jerzego Albina de Tramecourta – wojewody lubelskiego w latach 1937-1939 oraz Wodzów Naczelnych II RP. Kwiaty zostaną również złożone na mogile legionistów na cmentarzu wojennym przy ul. Białej w Lublinie.

Tegoroczne obchody organizowane są przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Urzędem Miasta Lublin. W trakcie uroczystości będą rozdawane broszury z programem obchodów i odezwą Komitetu Honorowego, biało-czerwone wstążki i balony.

Poza częścią oficjalną dla mieszkańców przygotowane zostały imprezy towarzyszące, m.in. Koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Lubelskiego Garnizonu, Wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”, „Miejska Gra Niepodległościowa” czy Prezentacja sprzętu wojskowego oraz historycznego uzbrojenia i umundurowania .

Zmiany w organizacji ruchu w czasie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

O godz. 11.15 z pl. Katedralnego na pl. Litewski rozpocznie się przemarsz, w trakcie którego ruch na ul. Królewskiej, ul. Krakowskie Przedmieście zostanie wstrzymany.

Od godz. 10 do godz. 14 zamknięta będzie ulica Kapucyńska (od ul. Narutowicza do ul. Krakowskie Przedmieście)oraz ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Kapucyńskiej do ul. 3 Maja), a także ul. Plac Litewski od ul. Radziwiłłowskiej.

Na czas defilady wyłączony zostanie z ruchu odcinek ul. Krakowskie Przedmieście od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Pojazdy zabytkowe biorące udział w defiladzie przejadą ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Ewangelicką. ul. I Armii Wojska Polskiego, ul. 3 Maja i wrócą na pl. Litewski. Trzy grupy konne: Stowarzyszenie Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich; Stowarzyszenie Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich; Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej II Oddział Południowo – Wschodni biorące udział w defiladzie przejdą ul. Krakowskie Przedmieście do skrzyżowania z ul. Chopina, zawrócą i tą samą trasą przejdą z powrotem do ul. Kapucyńskiej.

Postój pojazdów towarzyszących uroczystości powinien się odbywać na jednym pasie jezdni ul. Kapucyńskiej.

2014-11-09 09:56:51
(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Znowu konie obsrają całe krakowskie,a gołębie marszałka.

    • akurat marszałka ekipa wymyje na 11listopada a gołębie dzień w dzień go upiększają. trochę historii dzieci zobaczą z udziałem koni. więcej na krakowskim jest psich kup i jakoś większości ludzi nie przeszkadzają bo po swoich psach nie sprzątają

  2. To przed trzynastą będę… córka lubi widok koni, a mnie mierzi widok gadających gąb „władzy”.
    Trafimy akurat na paradę, a nie na przedwyborcze „pierdu-pierdu” w wykonaniu wojewody.

    W końcu świętujemy… tylko zapewne ani wojewoda, ani 99% „świętujących” nie ma bladego pojęcia, co jest do świętowania. Z resztą nawet ja do końca nie wiem, co świętuję akurat 11 listopada (no może poza rozejmem na froncie zachodnim o 11:00)… Piłsudski w Warszawie był dziesiątego, Rada Regencyjna niepodległość ogłosiła już siódmego (i to siódmy, moim skromnym zdaniem, powinniśmy świętować, jako datę deklaracji niepodległości – z resztą rząd Daszyńskiego też powstał w nocy z 6 na 7 listopada).

    Świętując jedenastego świętujemy symbol, a nie rocznicę.

  3. A bedzie widac z McDonaldsa ?

  4. Chcę zwrócić uwagę na flagi wywieszone na Swięto Niepodległości . Widać było flagi pomięte,nawet brudne i najczęściej oplątane na drzewcu.To nie tak,powinno być!!!O naszą flagę-symbol naszej wolności trzeba dbać jak o najcenniejszą rzecz,traktowa z szacunkiem. Moja specjalna tzw.DOBRA FLAGA -nie oplątuje się i zawsze super wygląda w każdych warunkach i powiewa odważnie na moim domu cały rok-co dzień mam święto.Potrzebny jest też uchwyt flagowy z zabezpieczeniem,aby jej nie wywiało-są różne uchwyty flagowe np.naścienny lub uchwyt balustradowy- nie trzeba nawet wiercić,żeby zamocować.Na YouTube i Pogotowiu Flagowym można zobaczyć jak DOBRA FLAGA dzielnie pracuje ,wręcz walczy w trudnych warunkach i zawsze zwycięża-to prawdziwy symbol .Nasza flaga jest bezpartyjna,łączy nas ponad podziałami,więc pokażmy swoje barwy POLACY!!WYWIEŚMY FLAGI!-wkrótce DZIEŃ FLAGI.

Z kraju