Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Największy pracodawca w okolicy ma zlikwidować zakład. Niebawem mieli obchodzić 100-lecie powstania

Istniejący od 95 lat zakład, który jest największym w okolicy pracodawcą, ma jeszcze w tym półroczu zakończyć działalność. Na początek pracę ma stracić blisko połowa załogi.

Na początku tygodnia nasi czytelnicy zaalarmowali nas o tym, że niebawem ma zostać zlikwidowana cementownia w Rejowcu Fabrycznym. Istniejący od blisko stu lat zakład, zatrudnia obecnie blisko 120 osób i w najbliższym czasie połowa z nich ma zostać zwolniona. Cementownia w Rejowcu jest częścią Grupy Ożarów S.A., która wchodzi w skład międzynarodowego koncernu CRH z siedzibą w Irlandii.

Pierwsze informacje na ten temat wśród załogi pojawiły się już dwa lata temu. Początkowo jednak zapewniano, że cementowania choć produkuje starymi metodami, to jednak przynosi spore zyski i nie są planowane żadne zmiany. Czas jednak wszystko zweryfikował i okazuje się, że niebawem wygaszony ma zostać ostatni działający w zakładzie piec. Powodów takiej decyzji ma być kilka. Wśród nich wymienia się właśnie starą, tzw. mokrą metodę produkcji, która jest niezwykle energochłonna, czy też bardzo dużą emisję CO2, co generuje wysokie koszty dla przedsiębiorstwa.

Jak ustaliliśmy, o tym, że decyzja o likwidacji cementowni praktycznie zapadła, świadczy fakt, iż spółka poinformowała już o swoich planach władze Rejowca Fabrycznego czy też Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie. Z przekazanych nam informacji wynika, że na początek pracę ma stracić ok. 40-50 osób. Są to pracownicy bezpośrednio zatrudnieni przy produkcji cementu. Likwidacja największego zakładu pracy w okolicy oznacza nie tylko problem dla zatrudnionych tam osób. Również gmina, na terenie której znajduje się cementownia, musi liczyć się ze znacznym spadkiem dochodów.

Historia cementowni w Rejowcu Fabrycznym sięga 1913 roku, kiedy to powstały plany fabryki, rozpoczęto pierwsze prace związane z jej budową oraz zakupiono maszyny i urządzenia. Początkowo zakład nazywał się Lubelskie Fabryki Portland Cementu S.A. „FIRLEY” i produkował 250 ton klinkieru na dobę. Na skutek działań wojennych Niemcy przejęli fabrykę, a w 1944 roku kiedy hitlerowcy opuszczali w pośpiechu Rejowiec, zdemontowali bardziej wartościowe i możliwe do transportu maszyny i urządzenia, unieruchamiając produkcję. Fabryka była na tyle zniszczona, że została ponownie uruchomiona dopiero w 1945 roku.

W latach powojennych nieustannie rozbudowywano i modernizowano cementownię zakładu. Z roku nas rok wzrastała też produkcja cementu. W 1951 roku podjęto decyzję o budowie Cementowni „Rejowiec II”. Wybudowano wówczas nowy zakład, praktycznie obok dotychczas istniejącego. Głównym inwestorem był „Centrocement” Zjednoczone Fabryki Cementu w Sosnowcu. W 1954 roku podjęto decyzję w sprawie kolejnej inwestycji – budowy dwóch nitek technologicznych, zwanych „Rejowiec III”. Prace zakończono w 1958 roku nadając zakładowi nazwę Cementownia „Pokój”. Z kolei w 1962 producenci cementu – w Chełmie i Rejowcu stały się jedną spółką pod nazwą Lubelskie Zakłady Przemysłu Cementowego.

W 1991 roku, na wniosek Rady Pracowniczej i związków zawodowych, działających w Cementowni w Rejowcu, Minister Przemysłu i Handlu dokonał podziału Kombinatu Cementowego „Chełm” w Chełmie na dwa samodzielne przedsiębiorstwa: Cementownię „Chełm” w Chełmie i Cementownię „Rejowiec” w Rejowcu Fabrycznym. Pod koniec lat 90-tych Cementownię “Rejowiec” kupiła Cementownia “Ożarów”. Teraz cementownia ma zostać ostatecznie zamknięta.

Największy pracodawca w okolicy ma zlikwidować zakład. Niebawem mieli obchodzić 100-lecie powstania

Największy pracodawca w okolicy ma zlikwidować zakład. Niebawem mieli obchodzić 100-lecie powstania

Największy pracodawca w okolicy ma zlikwidować zakład. Niebawem mieli obchodzić 100-lecie powstania

(fot. Cementownia Rejowiec)

41 komentarzy

  1. Cementownia przetrwała 2 wojny.
    40 lat komuny wytrzymała.
    Ale wystarczyło żeby volksdojcze doszły do władzy.
    Nic już nie ma w tym kraju.
    Sprzedali wszystko polskojęzyczni.
    Potem zniszczyli obcy.
    A Ty dalej krzycz
    Kon-sty-tuc-ja
    De-mo-krac-ja
    Wol-ne są-dy

  2. W pogoni za rozumem

    Unia Europejska – gospodarcze podporządkowanie Europy na rzecz niemiec. Taki był plan. Te egzekucje na wykrwawiających się zakładach to tylko takie odhaczanie kolejnych etapów tego planu. Niemcy przed wojną robili to samo na naszych ziemiach. Boję się tego co będzie wtedy gdy wielki plan zostanie wykonany w całości.

  3. to PIS na szczycie klimatycznym zgodzil sie na 25 euro do tony wegla oplaty dla unni. Dlatego drozeje prad i produkcja cementu sie w POLSCE nie opłaca

  4. a czy nie można zmienić tej metody?

  5. BedzieszMiałWypadek

    spokojnie nie opłaca się to zamkną za pół roku kupi jakiś niemiec belg holender czy inny kolega tuska i bedzie smigała najbardziej opłacalna będzie.
    porty tez u nas sienie opłacają i są nie rentowne a 30 km za granicą z wrogiem śmigają potentaty światowe w żegludze morskiej i im się opłaca, u nas niestety pustaki z rządu za dużo dla siebie chce i dlatego tak siedzieje a wy dalej bałwany głosujcie na POPIS a oni miedzy sobą się was śmieją.. niestety tak dalej bedzie i nic się nie zmieni jak bedziecie głosować typu ” zagłosuje na PIS żeby PO nie było u władzy i odwortnie. a oni miedzy sobą się smieją z was polaczki, niestety dla POPISU najważniejsze są niemcy etc. głosujcie dalej na tych sprzedawczyków i płaczcie potem że bieda i zamykają zakłady pracy

  6. Tak czytam niektóre komentarze i nie wiem czy śmiać czy płakać z komentujących.
    Rejowiec nie jest żadną Polską Cementownią tylko należī do Irlandzkiego Koncernu Cementowego. Następna sprawa cena CO2 w ostatnim roku kosztowała między 20-24 euro od tony klinkieru czyli 85-106 PLN. Nie zależnie kto będzie produkował cement będzie musiał taką opłatę odprowadzać. Technologia mokra jest bardzo nie efektywna. Tak naprawdę w okresie lat 90 większość z Polskich cementowni posiadała taką technologie produkcji i większość zmodernizowała swoje zakłady. Mniej więcej jest 2:1 w wysokości kosztów. Rejowiec to jedna z najstarszych i najmniej nowoczesnych zakładów w Polsce. W porównaniu do innych zakładów Rejowiec taki Polonez w porównaniu do nowoczesnych samochodów. A trzeba przyznać że mamy w Polsce jedne z najnowocześniejszych zakładów europie. Co do koncernów to tak naprawdę na świecie jest kilka głównych graczy którzy którzy mają po kilkadziesiąt zakładów. Ciężką jest utrzymać na rynku mając jeden czy kilka zakładów. Przykładem był francuski Lafarge który mimo dość dużej liczby zakładów musiał sprzedać swoje zakłady i połączyć się z innym koncernem. Czy ostatnią sprzedawane cementownie na Słowacji. Na takim rynku wyrywają tylko duże koncerny inwestujące w rożnych krajach na rożnych kontynentach. Największe koncerny mają nawet ponad 100 zakładów. Stara Europa powoli gaśnie dla dużych koncernów przemysłowych. Takie kraje jak Hiszpania, Portugalia czy nawet Włochy powoli przestają na siebie zarabiać. Podobnie będzie w Polsce za kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Etap rozbudowy kraju powoli się skończy. Dlatego nie ma co się dziwić że ktoś dzisiaj już nie chcę inwestować w stary zakład. Woli go zamknąć. Przykładem zmian w tym technologii jest liczba pracowników kiedyś w największych pracowała nawet 400 -500 osób w tym firmy kooperujące dzisaj mamy 100-150/ To też pokazuje obraz zmian

Z kraju