Największa liczba zgonów w Polsce od początku epidemii, możliwa trzecia fala zakażeń

W środę po południu odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas niej poruszona została m.in. tematyka zmiany w raportowaniu zakażań, programu opartego o wykorzystanie pulsoksymetrów, a także możliwej trzeciej fali zakażeń.

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 15362 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o rekordowej liczbie 674 zgonów. Minister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej tłumaczył m.in. zmiany związane z raportowaniem zakażeń i zgonów.

– Dzisiaj odnotowaliśmy 15 362 nowych zakażeń. Wynika to z przejścia na inny system sprawozdawczości, do tej pory bazowaliśmy na rejestrach sanepidu, które były w sposób centralny raportowane. Ten system charakteryzował się opóźnieniami. Ten wcześniejszy system sprawozdawczości nie pokazywał stanu bieżącego tylko stan sprzed min. doby. Nowy system ma zupełnie inną jakość. Polega na zapisach informatycznych, które wpisywane są już na poziomie laboratorium do systemu. To opóźnienie, które zlikwidowaliśmy powoduje przesunięcie momentu, kiedy pokazujemy, gdzie jesteśmy w pandemii. Mimo pewnej tendencji zmniejszenia, to dzienna liczba zachorowań 10-15k to wciąż ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej – mówił Adam Niedzielski.

Minister nawiązał do najnowszych danych dotyczących zgonów mówiąc, że jest to najtrudniejsze zagadnienie.

– Intensywnie pracujemy, żeby na każdym etapie procesu leczniczego zapewnić takie rozwiązania, które będą ją zmniejszały. Pierwszym kluczowym zagadnieniem jest, żeby zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie testów antygenowych do zespołów ratownictwa medycznego. Testy antygenowe są kluczowe, bo szybkie oznaczenie pacjenta, czy jest pozytywny, czy negatywny ułatwia prowadzenie ścieżki tego pacjenta. Pacjent z wynikiem pozytywnym nie będzie obciążał SORu i trafi od razu do szpitala covidowego – wyjaśniał minister resortu zdrowia.

Jak zaznaczył Adam Niedzielski, działa system, który pozwala na monitorowanie liczby łóżek, tak żeby zespoły wiedziały, gdzie mogą być kierowane z pacjentem. Co więcej, został przygotowany program oparty o wykorzystanie pulsoksymetrów.

– Ten system się rozwija. Objęliśmy nim już ok. 500 pacjentów. Chcielibyśmy, żeby wszyscy pacjenci z pozytywnym wynikiem byli do tego programu włączeni i otrzymali darmowo pulsoksymetr – przekazał minister.

Adam Niedzielski nawiązał do tematyki szpitali tymczasowych, które są czwartą, ostatnią linią obrony w walce z epidemią.

– Będziemy wykorzystywali szpitale tymczasowe przy ewentualnej 3. fali pandemii, bo takie ryzyko nad nami wisi. Może nałożyć się na szczyt zachorowań grypowych, który ma miejsce w okolicy lutego/marca. Szpitale tymczasowe, które teraz przygotowujemy w każdym województwie są naszym zabezpieczeniem, gdyby ta trzecia fala się pojawiła. To oznacza, że na pewno do marca nie będzie można się wycofać z budowy czy działania szpitali tymczasowych. Ta trzecia fala nie jest nieunikniona. Zależy od naszego zachowania, od tego jak w najbliższym czasie będziemy się zachowywali. Stąd nasza decyzja o skumulowaniu ferii w jednym terminie, które powinny odbyć się pod hasłem „Zostań w domu” – wyjaśniał minister zdrowia.

Adam Niedzielski dodał, że nadal głównym zabójcą w Polsce jest nowotwór i choroby kardiologiczne. Ma powstać rozwiązanie, które wesprze finansowo ośrodki onkologiczne i zapewni pacjentom onkologicznym dostęp do szpitali.

(fot. MZ)

Zobacz również

24 komentarze

  1. miejsc w szpitalu nie ma od dawna musiałem czekać oczywiście w TVP cały czas wolne miejsca są nie mogę słuchać tych kłamstw w kosmos PISuarów

  2. Banda morderców się rozkręca. W lutym to będzie armagedon przez tych zabójców narodu Polskiego. Zbrodnia przeciwko narodowy Polskiemu trwa w najlepsze.

  3. Niedzielski j….ł Cię pies i cały PiS!

  4. I dlatego że problemy kardiologiczne ludzie mają to ich zamknąć w domach, żeby walczyć z niczym właściwie, bo wirusa nie ma (czy już wyizolowali?)

  5. oni już zaplanowali 3 falę. A te fale to nic innego jak sezon grypowy. Oszusci.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka