Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najstarsze w Polsce organy są w naszym regionie. Ruszył jubileusz obchodów 400-lecia instrumentu

Po raz kolejny szeroka publiczność będzie miała okazję wysłuchać brzmienia najstarszych organów w Polsce. Znajdujący się w kazimierskiej farze instrument obchodzi właśnie 400-lecie powstania.

W Kazimierzu Dolnym trwa Noworoczny Festiwal Organowy, który wpisuje się w jubileusz rocznicy powstania organów w kościele farnym. Jest to najstarszy tego typu instrument w Polsce, mający najwięcej oryginalnych elementów. Właśnie mija 400 lat, od kiedy zabrzmiał po raz pierwszy. Za jego budowniczego uznaje się Włocha Szymona Liliusa, który rozpoczął nad nim pracę około roku 1618. Do Kazimierza Dolnego organy dostarczono drogą wodną, barkami płynącymi po Wiśle.

Instrument cały czas zachowuje tak zwaną pełną sprawność koncertową. Co ważne, zachowało się w nim wiele oryginalnych elementów. Niektóre musiały zostać wymienione na nowe, gdyż w 1656 roku wojska szwedzkie dokonały w organach znacznych zniszczeń. Szybko jednak zostały one naprawione i znów wybrzmiewały. Wśród autentycznych elementów jest m.in. mechaniczna traktura, klapowe wiatrownice, większość głosów, które są uruchamiane mechanicznie za pomocą metalowych cięgieł czy też stół gry. Organy mają 36 rejestrów, dwie klawiatury oraz rejestr kotłów i dzwonków.

Kazimierskie organy są jedną z atrakcji turystycznych miasteczka. Latem organizowany jest Festiwal Organowy, w trakcie którego koncertują artyści z Polski i zagranicy. Co roku przyciąga on wielu turystów. Również teraz brzmienia instrumentu może posłuchać szeroka publiczność. Pierwszy koncert Noworocznego Festiwalu Organowego odbył się 1 stycznia, kolejne zaplanowano 19 i 26 stycznia oraz 2 lutego.

(fot. Fara Kazimierz)

Komentarze wyłączone

Z kraju