690 680 960

Nadciąga pogorszenie pogody. W regionie możliwe burze

Za nami bardzo przyjemny weekend w pogodzie. Niestety już w poniedziałek sytuacja pogodowa w naszym regionie ulegnie zmianie. Czekają nas opady atmosferyczne, niewykluczone, że zagrzmi.

Marzec przynosi nam dużą dynamikę w pogodzie. W ciągu ostatnich kilku tygodni przez Polskę przeszły aż 4 wichury. Dodatkowo pojawiały się burze. W poniedziałek Polska znajdzie się w obszarze mocno pogłębionej zatoki niżowej przebiegającej z północy na południe kontynentu europejskiego, która wypełniona będzie arktycznym chłodem. Pomiędzy dolną, a środkową troposferą wystąpi stromy gradient temperatury, co spowoduje rozwój konwekcji wewnątrzmasowej w chłodnej masie pochodzenia arktycznego.

Modele numeryczne prognozują występowanie przelotnych opadów już od pierwszej części jutrzejszego dnia, ale to właśnie popołudniu i wieczorem na obszarze woj. lubelskiego prognozowane są liczne opady konwekcyjne. Będzie to zarówno deszcz ze śniegiem, punktowo mokry śnieg i krupa śnieżna oraz drobny grad. Niektóre z chmur wypiętrzą się na tyle wysoko, że będą w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Należy mieć na uwadze, że w ciągu dnia panować ma dodatnia temperatura, zatem śnieg nie utrzyma się długo. Ruch chmur burzowych odbywać ma się na ogół z zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami. W czasie ich wędrówki prędkość wiatru w porywach wzrosnąć może do 60 km/h z kierunku zachodniego, jak i też północno-zachodniego.

Na termometrach w poniedziałek zobaczymy od 4 °C do 7 °C. Po dziennych i wieczornych opadach dojdzie do rozpogodzeń w porze nocnej. Miejscami może jeszcze padać do pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek, ale słabnący wiatr i niewielkie zachmurzenie oraz napływ powietrza arktycznego sprzyjać może wystąpieniu temperatury ujemnej w regionie. Dodatkowo może dojść do oblodzenia dróg i chodników.

We wtorek kontynuacja aury z poniedziałku. Spodziewane są przelotne opady deszczu, lokalnie może zagrzmieć. Kolejne dni przyniosą dużą poprawę pogody.

Prognoza na 16 dni
Dynamiczną pogodę w poniedziałek można obserwować poniżej

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Jasio Down z zerówki

  A niech tam bozia zagrzmi na te swoje co bardziej niesforne „owieczki”, a tych największych swawolników, piorunkiem, piorunkiem…

 2. Nadciąga pogorszenie pogody. W regionie możliwe opady śniegu i tornada.

 3. krokusy i bratki zatrzymaja te grzmoty

 4. Doopa Jasio, chyba u was.

 5. Niedziela handlowa się szykuje, to może padać, byle terminale nie padały.

 6. W czasie burzy należy postawić w oknie zapaloną gromnicę.

 7. Jak fani pogody piszę, że nadciąga burza tzn, że burzy nie będzie 🙂

  • Ktoś ma problemy ze zrozumieniem tekstu 😉 ?
   „Możliwe” – słowo klucz – podpowiadamy ;).

 8. Możliwie to szerokie pojęcie. Równie dobrze można napisać, że dzisiaj możliwy śnieg. No ale spoko. Szanuję pracę amatorów z Fanów Pogody. No bo to są amatorzy. Profesjonaliści potrafią określić procentową szansę wystąpienia zjawiska.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!